SANATORIUM POD KLEPSYDRĄ Wojciecha J. Hassa + prelekcja filmoznawcza Macieja Gila I 50 na 50
Schedule
Fri Sep 12 2025 at 07:00 pm to 09:00 pm
UTC+02:00Location
ul. Sobieskiego 1, 34-300 Zywiec, Poland | Bielsko-biala, SL
Advertisement
Zapraszamy serdecznie na wyjątkową projekcję filmu Wojciecha Jerzego Hassa "SANATORIUM POD KLEPSYDRĄ" na podstawie prozy Brunona Schulza!Prelekcję przed seansem wygłosi Maciej Gil.
⏰ piątek, 12 września, 19:00
🟥 Prelekcję przed seansem wygłosi Maciej Gil.
„Sanatorium pod Klepsydrą” jest jednym z bardziej magicznych filmów Wojciecha Jerzego Hasa, zarówno przez to, że opiera się on na prozie Brunona Schulza, jak i poprzez samą konstrukcję filmu oraz scenografię, w której nakładają się na siebie różne rzeczywistości.
Wojciech J. Has, adaptując opowiadania Schulza, zdołał nie tylko podołać karkołomnemu zadaniu przełożenia na język filmu specyficznej poetyki prozy pisarza, ale także stworzył dzieło na wskroś oryginalne, znakomicie oddające atmosferę i klimat tej niezwykłej literatury.
W surrealistycznej scenerii dokonujemy wraz z bohaterem próby powrotu w świat dzieciństwa – do małego miasteczka, gdzieś na wschodnich kresach. Ten niezwykły świat wypełniają zjawy i majaki, ożywają figury woskowe z panopticum, pojawiają się postacie historyczne i zmaterializowane fantomy wyobraźni bohatera. Ta fantastyczna autobiografia napisana prozą, ale zawierająca pierwiastek najczystszej poezji, znalazła w wizji Hasa godny i prawdziwie oryginalny odpowiednik.
🟥 Projekt “50 na 50” organizowany jest w ramach obchodów jubileuszu 50. edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
🟥 Organizatorem „50 na 50” jest Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni – producent Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.
Projekt został objęty patronatem honorowym Prezydent Miasta Gdyni.
🟥 Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
🟥 Partnerem głównym „50 na 50” jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.
Partnerami projektu są Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Telewizja Polska.
🟥 Patronami medialnymi projektu są Telewizja Polska, Polska Press Grupa, naszemiasto.pl, Program 1 Polskiego Radia, Program 3 Polskiego Radia, Magazyn Filmowy SFP, Interia, Filmweb, Miesięcznik KINO.
🎟️ Bilety:
https://kinojanosik.bilety24.pl/kup-bilety/?id=802765
Advertisement
Where is it happening?
ul. Sobieskiego 1, 34-300 Zywiec, Poland, ulica Jana III Sobieskiego 1, 34-300 Żywiec, Polska, Bielsko-biala, PolandEvent Location & Nearby Stays: