Rebellmammorna gör Matuppror – 4/10 dukar vi fram den goda maten!

Schedule

Sat, 04 Oct, 2025 at 12:00 pm

UTC+02:00

Location

Olof Palmes Plats 1, Malmö | Malmö, SN

Advertisement
NU ÄR MATUPPRORET PÅ GÅNG! 🥦💪
📍VAR: RM-manifestation 4/10 kl 12 i Malmö vid Folkets hus, Olof Palmes plats 1 (utanför Folk mat och möten)
🥖 VAD: Vi dukar fram den goda maten – inom planetens gränser och utbildar oss om maten och lyfter lösningar och visioner. Förhoppningsvis ihop med dig! TA MED EN SKÅL OCH SKED (blir nog soppa som serveras)
ℹ️ Info: om Matnödläget och Matupproret finns på https://reformaten.com/se/nodlage/ och https://extinctionrebellion.se/rebellmammorna/rebellmammorna-matupproret/
Snart finns mer info även på vår nya kampanjsida https://www.matupproret.nu/
🌽 BAKGRUND
Torsdagen 2:e till lördagen 4:e oktober äger AGROECOLOGY EUROPE FORUM 2025 rum i Malmö. Syftet är att påskynda agroekologisk omställning över hela Europa för ett mer rättvist och motståndskraftigt livsmedelssystem. Under forumet samlas lokala lantbrukare, universitet, myndigheter och föreningar för att främja utbyte, reflektion och ett underifrån-och-upp-samtal.
Arrangör är Agroecology Europe Association ihop med
samarrangörerna Miljömatematik, Albaeco, Malmö Stad, SLU och SLU Partnerskap Alnarp. Läs mer här: https://www.agroecology-europe.org/agroecology-europe-forum-2025/
🧣OCH REBELLMAMMORNA ÄR SÅ KLART MED!
Arbetsgruppen Rebellmammorna Matupproret har nyligen, tillsammans med samarrangören MiljöMatematik och organisationen Reformaten, utlöst ett matnödläge samt samt tagit initiativ till ett matuppror.
Vi vill se hälsosam och hållbart producerad mat för alla – nu och i framtiden!
Under forumet kommer innehållet i matupproret att förtydligas och lösningar på matsystemet att samlas. Och så kommer vi vara med och flytta ut både forumet och matfrågan på gatorna!
Och här vill vi ha med dig!
Rebellmammorna Matupproret (förhoppningsvis tillsammans med många i Rebellmammorna Malmö/Skåne) kommer att arrangera en manifestation i form av en gemensam måltid utanför forumet på https://folkmatmoten.se/
🍲 PROGRAM & MENY:
- Vi äter en härlig och hållbar måltid med bröd från Bonden och Bagaren.
- Vi samtalar om en värld där maten skapar liv, ger mening och trygghet, binder kol, bidrar till biologisk mångfald och skapar schyssta arbetstillfällen. Och vi samlar idéer, bygger broar och laddar för det uppror som ska ta oss dit.
- Olga Grönvall Lund från Reformaten lär oss om maten, varför det nuvarande systemet är sjukt och visar på lösningar och visioner där maten är lösningen på många av dagens utmaningare. Olga bjuder också enorma mängder pepp och energi!
- Kathrin Theelen och Tatjana Boric-Persson från arbetsgruppen Rebellmammor Matupproret berättar om kampanjen och möjligheterna med samarbetet.
- Lova Brodin, VD för Miljömatematik, berättar om deras arbete och sina visioner med forumet där. Lova vet att gräset är grönare på andra sidan.
Alla är välkomna!
Hör av dig eller svara på detta inlägg om du vill delta i måltidsmanifestationen eller delta i förberedelsearbetet.
/Rebellmammorna Matupproret
Advertisement

Where is it happening?

Olof Palmes Plats 1, Malmö, Sweden

Event Location & Nearby Stays:

It's more fun with friends. Share with friends

Discover More Events in Malmö

Rytmikdag i Malm\u00f6 ht 2025
Sat, 04 Oct at 10:00 am Rytmikdag i Malmö ht 2025

Malmö Kulturskola

Din Bostad
Sat, 04 Oct at 10:00 am Din Bostad

Spånehusvägen 47, 21158 Malmö, Sweden

WORKSHOPS
Hex Market Malm\u00f6 2025
Sat, 04 Oct at 11:00 am Hex Market Malmö 2025

Mitt Möllan

HALLOWEEN
Among Makers Design Market
Sat, 04 Oct at 11:00 am Among Makers Design Market

Stpln, Malmöhusvägen 5, Malmö

Krimskrams med \u00f6l och chans- Loppis p\u00e5 Interpool
Sat, 04 Oct at 11:00 am Krimskrams med öl och chans- Loppis på Interpool

Interpool Malmö

PARTIES ENTERTAINMENT
Pilates Workshop - Stark & R\u00f6rlig Rygg
Sat, 04 Oct at 12:30 pm Pilates Workshop - Stark & Rörlig Rygg

Köpenhamnsvägen 46, 217 71 Malmö, Sweden

HEALTH-WELLNESS WORKSHOPS
En eftermiddag om kvinnohistoria - Kaffe, kakor och Key
Sat, 04 Oct at 01:00 pm En eftermiddag om kvinnohistoria - Kaffe, kakor och Key

Katrinetorp Landeri

FESTIVALS MUSIC
PICASSO - A REBEL IN PARIS | Konst p\u00e5 Biograf Spegeln
Sat, 04 Oct at 01:00 pm PICASSO - A REBEL IN PARIS | Konst på Biograf Spegeln

Stortorget 29, 211 34 Malmö, Sweden

Workshop Medial Superkraft med Camilla Elfving
Sat, 04 Oct at 02:00 pm Workshop Medial Superkraft med Camilla Elfving

Lorensborgsgatan 5H, 216 21 Malmö, Sweden

WORKSHOPS
Ayurveda Yoga Therapy Workshop - With Janesh Vaidya & Malin Barrling
Sat, 04 Oct at 02:00 pm Ayurveda Yoga Therapy Workshop - With Janesh Vaidya & Malin Barrling

Friisgatan 6C, 21146 Malmö, Sweden

HEALTH-WELLNESS WORKSHOPS

What's Happening Next in Malmö?

Discover Malmö Events