Rakkautta minä kait tarvitsen -näytelmä
Schedule
Fri Jan 23 2026 at 06:00 pm to 07:00 pm
UTC+02:00Location
Lapinlahdenpolku 8, 00180 Helsinki, Finland | Helsinki, ES
Advertisement
Tammikuussa saamme nauttia Rakkautta minä kait tarvitsen - teatteriesityksistä Lapinlahdessa. Teksti on Irja Juntusen ensimmäinen näytelmäteksti, jonka hän on kirjoittanut ollessaan potilaana Nikkilän sairaalassa 1994.
”Nikkilän sairaala oli yksi psykiatrisen hoidon edelläkävijöistä ja siellä kehitettiin moninaisia hoitomuotoja. Sinne myös palkattiin ensimmäisenä liikunnanopettaja ja perustettiin taideterapiaryhmät, joihin myös näytelmän kirjoittaja Irja Juntunen osallistui 1990- luvun alussa.”
Esitys kertoo sairastumisesta, paranemisesta sekä taiteen merkityksestä toimia vaikeiden aikojen kannattelijana sekä siitä että taiteilija haluaa tulla kaikkina aikoina nähdyksi taiteilijana, ei sairastuneena potilaana.
Vuonna 2000 Irja Juntusen toinen näytelmä "Ukko Nooan tytär" on esitetty Lapinlahdessa, jossa hän on myös ollut potilaana.
Ohjaus Elina Hagelin
Näyttämöllä : Sanna Tiivola
Musiikki: Liisa Kuparinen
Esitykset
pe 23.1.2025 klo 18.00
La 24.1 klo 15.00
Su 25.1. Klo 15.00
Esitysten jälkeen ohjelmassa peini keskustelu halukkaille.
Esitystila on Aleksis Kiven käytävällä, 2. kerros. Talossa ei valitettavasti ole hissejä.
Liput esityksiin 20 eur /10 eur
Maksu paikan päällä käteisellä tai mobilepay etukäteen.
Mobilepay lipas 1514TB
Lippuvaraukset osoitteeseen [email protected].
Esityksiin on saatavilla 30 lippua/per esitys.
Lämpimästi tervetuloa!
Kuva:Mika Suutari
Advertisement
Where is it happening?
Lapinlahdenpolku 8, 00180 Helsinki, Finland, Lapinlahdenpolku 8, FI-00180 Helsinki, Suomi, Helsinki, FinlandEvent Location & Nearby Stays:
Know what’s Happening Next — before everyone else does.











