På camino i Europa. Hanne Hjardemaal.
Schedule
Wed Dec 03 2025 at 07:00 pm to 09:00 pm
UTC+01:00Location
Turesensgade 2b, Copenhagen | Copenhagen , SK
Advertisement
Har du nogensinde overvejet at rejse til fods gennem Europa?Hanne Hjardemaal og hendes kæreste, Jan Overgaard, var i slutningen af 50’erne, da de første gang tog på camino. De havde ikke forestillet sig, at den rejse skulle blive skelsættende for deres liv. De anede heller ikke, at de gamle pilgrimsveje går på kryds og tværs gennem Europa, men da de først fik begyndt at vandre langt, kunne de næsten ikke standse igen. Ofte har de vandret afsted i månedsvis. Omkring 8.500 kilometer er det siden 2018 blevet til.
Undervejs er Hanne & Jan blevet pilgrimme. Men hvad vil det sige og hvad sker der på den ydre og indre rejse? Kom og hør Hanne fortælle, hvordan det er at vandre camino i Schweiz, Frankrig og Italien i forhold til Spanien. Og er Skandinavien også en mulighed? Kan man roligt tage af sted alene og hvilken rute passer til 1-2 ugers ferie? Hvordan finder man i det hele taget vej, og hvor overnatter og spiser man?
Hanne Hjardemaal er forfatter af På camino i Europa, som er udkommet for nyligt og rigt illustreret af Jans foto.
Advertisement
Where is it happening?
Turesensgade 2b, Copenhagen, Turesensgade 2B, 1368 København K, Danmark, Copenhagen , DenmarkEvent Location & Nearby Stays:
Know what’s Happening Next — before everyone else does.










![VILMA [Support: Fr\u00ed\u00f0a Saiya] - VEGA](https://cdn-ip.allevents.in/s/rs:fill:500:250/g:sm/sh:100/aHR0cHM6Ly9jZG4tYXouYWxsZXZlbnRzLmluL2V2ZW50czgvYmFubmVycy9jNTlhOTZkZjdlODI5NDk1YmYyMTg5NmMzOGQ2Nzc4MTNlMDJmMzY5MzgxZTViZGQ2ZTM4MTc1MTdhOGZmMjAyLXJpbWctdzEyMDAtaDYyOC1kY2YyZWJlNi1nbWlyP3Y9MTc2Mjg3MzUxNw.avif)
