Przyszłość MOCAK-u. Panel dyskusyjny. 8 marca Skład Solny.
Schedule
Sat, 08 Mar, 2025 at 05:00 pm
UTC+01:00Location
Na Zjeździe 8 | Krakow, MA
Advertisement
Przyszlość MOCAK-u. Panel dyskusyjny Sobota, 8 marca, godz. 17.00 Skład Solny
Goście:
Paweł Brożyński, Cecylia Malik, Mateusz Okoński, Aleksandra Owca, Paweł Szczepanik, Aneta Rostkowska.
Jaką rolę powinno pełnić muzeum sztuki współczesnej w życiu dzielnicy, miasta i regionu? Jakie znaczenie w jego działalności mają zaufanie oraz dialog ze środowiskiem sztuk wizualnych?
Czy kryzys klimatyczny i wojna za naszą wschodnią granicą wpływają na postrzeganie roli muzeów?
Jakie modele instytucjonalne mogą dziś stanowić punkt odniesienia?
Które instytucje inspirują do poszukiwania nowych rozwiązań?
Jak utrzymać łączność z globalnymi trendami, nie tracąc przy tym lokalnej tożsamości i zaangażowania w życie kulturalne miasta?
I wreszcie – w kontekście trwającego konkursu na stanowisko dyrektora MOCAK-u – czego oczekujemy od przyszłego kierownictwa tej krakowskiej instytucji?
Celem spotkania jest wspólny namysł nad przyszłością muzeum, wychodzący poza kwestie personalne, resentymenty czy rozpamiętywanie przeszłości.
Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane sztuką współczesną, artystki i artystów, aktywistki i aktywistów miejskich, radne i radnych oraz urzędniczki i urzędników związanych z magistratem do wspólnej debaty o przyszłości MOCAK-u i jego nowej roli w życiu Krakowa oraz w długofalowej polityce kulturalnej miasta.
Biogramy uczestników: Paweł Brożyński – historyk sztuki, tłumacz, kurator, prezes Fundacji SPLOT. Studiował historię sztuki w Krakowie i Wiedniu, a także filozofię. Współtwórca projektu „dyscypliny/sztuki” (od 2009). Opracował wraz z Małgorzatą Jędrzejczyk krytyczne wydanie Atlasu obrazów Mnemosyne Aby’ego Warburga (2015) oraz rozprawy Mariana Minicha O nowy typ muzeów sztuki (2018).
Cecylia Malik – malarka, artystka wizualna i aktywistka ekologiczna. Łączy sztukę i aktywizm, dbając o sens i skuteczność swoich działań. Wspólnie z ekspertami z różnych dziedzin organizuje protesty kreowane, jako happeningi i dzieła sztuki w przestrzeni publicznej, zamieniając trudny język specjalistów zajmujących się ochroną środowiska na język sztuki. Założycielka i liderka kolektywu Siostry Rzeki, w którym jest rzeką Białką. Autorka strony wizualnej happeningów Sióstr Rzek, a także filmu dokumentalnego o kolektywie. Pierwszy protest w obronie rzeki, „Warkocze Białki”, wymyśliła i zorganizowała wspólnie z galerią Bunkier Sztuki w 2013 r. Autorka wielu projektów artystycznych, do ważniejszych należą: „365 drzew” „6 rzek”. Współtwórczyni akcji „Modraszek Kolektyw” obronie krakowskiego Zakrzówka przed zabudową, „Chciwość Miasta” złotej parady w obronie modernistycznego hotelu Cracovia oraz cyklicznej imprezy na Wiśle Wodna Masa Krytyczna. Laureatka wielu nagród, m.in. Człowieka Polskiej Ekologii za rok 2017 i Nagrody Katarzyny Kobro w 2019.
Mateusz Okoński - artysta rzeźbiarz, kurator, kolekcjoner, pedagog i projektant przestrzeni wystawowych. Absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie dyplom magistra uzyskał w pracowni rzeźby prof. Bogusza Sawińskiego. Założyciel i dyrektor artystyczny Zbiornika Kultury w Małopolskim Instytucie Kultury. Autor rzeźb w przestrzeni publicznej m.in.: „Puryfikacja „ na Wiśle w Krakowie, „Pomnik Zucha” przed Składem Solnym w Krakowie. W 2010 roku, wspólnie z Jakubem Skoczkiem i Jakubem Woynarowskim, powołał do życia grupę artystyczną Quadratum Nigrum. QN zajmuje się teoriami spiskowymi i pęknięciami w historii, łącząc klasyczne awangardowe dzieła i inspiracje z dawnych czasów w nowe, często zaskakujące kompozycje. Jako wykładowca pracował m.in. na Uniwersytecie Pedagogicznym in. KEN w Krakowie oraz w Sint Lucas School of Art w Antwerpii. Stypendysta Ministra Kultury, laureat „Kulturalnych odlotów” Radia Kraków oraz „Marki” Radia Kraków. Współpracował z instytucjami kultury w kraju i za granicą, m.in. z: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Galerią Bunkier Sztuki, Muzeum Zabawek, CSW Wiewiórka, Muzeum Podgórza, Muzeum Narodowym, Muzeum Sztuki Współczesnej Lentos w Linzu, Temporary Gallery w Kolonii oraz Kunstverein w Stuttgarcie. Aneta Rostkowska - kuratorka, autorka tekstów, absolwentka studiów kuratorskich w De Appel w Amsterdamie. Studiowała filozofię, ekonomię i historię sztuki w Krakowie, Poznaniu, Heidelbergu i Frankfurcie nad Menem. W latach 2011-2016 pracowała w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie. W latach 2016-2018 była kuratorką w Akademie der Künste der Welt w Kolonii. Od stycznia 2019 roku jest dyrektorką Centrum Sztuki Współczesnej Temporary Gallery w Kolonii.
Aleksandra Owca - Radna Miasta Krakowa i współprzewodnicząca partii Razem. Radczyni prawna i krakowianka. Członkini Komisji Kultury Rady Miasta Krakowa, zaangażowana między innymi w problematykę problemów pracowniczych w jednostkach miejskich oraz wsparcia miasta dla instytucji kultury.
Wysłano 18 min temu
Advertisement
Where is it happening?
Na Zjeździe 8, ulica Na Zjeździe 8, 30-527 Kraków, Polska,Kraków, Poland, KrakowEvent Location & Nearby Stays: