PRZYSTANEK WARSZAWA
Schedule
Sat, 12 Apr, 2025 at 11:00 am to Sun, 13 Apr, 2025 at 04:30 pm
UTC+02:00Location
Dom Kultury Śródmieście | Warsaw, MZ
Advertisement
Zapraszamy na Przystanek Warszawa! Już trzeci raz Grupa 501 organizuje spotkanie dla Opowiadaczek i Opowiadaczy z całej Polski.Przystanek Warszawa został wymyślony, żeby wspólnie uczyć się i opowiadać i żeby świętować Światowy Dzień Opowieści przypadający w marcu.
Tematem przewodnim Przystanku Warszawa 2025 są Przemiany! Być może dlatego marzec w tym roku został przemieniony w kwiecień 😉
Ideą Przystanku Warszawa jest, żeby sztuka opowiadania docierała do jak największej liczby osób, a Opowiadaczki i Opowiadacze byli ze sobą coraz bliżej.
W tym roku świętować będziemy z lekkim poślizgiem - w kwietniu.
Przystanek Warszawa to wydarzenie organizowane całkowicie oddolnie – naszymi siłami, nie posiadamy żadnego dofinansowania. Naszym partnerem jest Dom Kultury Śródmieście, który udostępni nam gościnne i świeżo wyremontowane wnętrza. Drugim z partnerów jest Fundacja LuxSfera.
Nie możemy zapewnić Wam noclegów ani posiłków, ale zapraszamy na kawę i herbatę w przerwach, postaramy się tez o jakieś przekąski, żeby nie tylko ducha karmić ale i ciało. Jeśli macie ochotę dorzucić coś na ten wspólny stół, będzie nam bardzo miło
PRZYSTANEK WARSZAWA
PROGRAM
12.04.2025 SOBOTA
11:00 - 12:00 Co nas zmienia? Opowieści o (nie)zwykłych doświadczeniach.
Poranek dla dzieci.
Przystanek rozpocznie spotkanie z opowieściami dla dzieci na którym wystąpią członkowie Grupy 501
13:00 - 16:00 Ilustracja dźwiękowa opowieści – laboratorium – warsztat
Podczas warsztatów będziemy ćwiczyć wyobraźnię i testować instrumenty. Omówimy często powtarzające się motywy w opowieściach. Porozmawiamy o tym, jakie funkcje może mieć ilustracja muzyczna, jak możemy oddać emocje, klimat i kiedy jest lepsze tło muzyczne/podkład, a kiedy dźwięki naśladowcze. Zastanowimy się nad technicznymi, zewnętrznymi uwarunkowaniami, które mogą nam pomóc w pracy oraz podzielimy się wyzwaniami i sukcesami. Będzie też czas na próbowanie i
eksperymentowanie.
Katarzyna Płocińska Betula od ponad 10 lat współpracuje z opowiadaczami dopełniając ich historie dźwiękami za pomocą różnych akustycznych instrumentów. Podczas warsztatów będzie dzielić się z uczestnikami swoim doświadczeniem, podejściem do pracy, narzędziami. Laboratorium będzie też jednak przestrzenią wymiany doświadczeń, dyskusji, okazją do wzajemnego inspirowania się, eksperymentowania i kreatywnych działań.
Do udziału w części pierwszej zapraszamy przede wszystkim osoby, które już mają doświadczenie udźwiękawiania opowieści innych osób lub ewentualnie tych, którzy chcą spróbować sił w tej roli. Ważna jest podstawowa wiedza muzyczna, poczucie rytmu, podstawowa umiejętność gry na jakimś instrumencie. (Nie będziemy się raczej skupiać na aspekcie akompaniowania sobie do opowieści).
Maksymalnie 10 osób
czas- 2 godziny
Do udziału w drugiej części zapraszamy również opowiadaczy, którzy chcą pochylić się nad kwestią współpracy z osobą grającą- podzielić się doświadczeniem oraz chcą popracować z ilustratorami na konkretnych przykładach.
Maksymalnie 10 osób
czas- 1 godzina
Prowadzący: Katarzyna Płocińska Betula
Liczba miejsc: max. 10 os w pierwszej części i 10 osób w drugiej części, o zakwalifikowaniu do grupy decyduje osoba prowadząca warsztaty na podstawie ankiet, kryterium doboru uczestników jest spójność grupy warsztatowej.
14:00 - 17:00 Teoria względności, czyli o perspektywie w opowiadaniu historii - warsztat
- Znacie?
- Znamy!
- To opowiemy wam jeszcze raz!
Można setki razy opowiadać tę samą historię tak samo. Ale można też poszukać mniej oczywistych rozwiązań. Można poszukać innej perspektywy. Czy wciąż będzie to ta sama historia? Czy będzie budziła te same emocje? A może zaprowadzi nas w zupełnie nowe obszary…
Wielką historię piszą zwycięzcy, choć coraz częściej uczymy się wsłuchiwać się w głos pokonanych. A z czyjej perspektywy opowiadamy baśnie? Na co kładziemy akcenty, dlaczego i po co? Co chcemy, żeby zostało usłyszane, a co pomijamy milczeniem?
Temu wszystkiemu przyjrzymy się na warsztatach „TEORIA WZGLĘDNOŚĆI czyli o perspektywie w opowiadaniu historii”. Poszukamy własnego punktu widzenia, ale oddamy też głos innym – Czerwonym Kapturkom, wilkom, leśniczym a nawet przydrożnym kamieniom. Jeśli jesteście ciekawi jak świat wygląda z innej perspektywy – zapraszamy!
Prowadzący: Zuza Janiak, Ola Pronobis - Polatyńska
Liczba miejsc: max. 20 osób; o przyjęciu na warsztat decyduje kolejność zgłoszeń
19:00 - 21:30 Alchemia słów – opowieści o przemianie. Wieczór dla dorosłych.
Spotkanie wieczorne w wykonaniu Gości i członków Grupy 501. Chętnych do opowiedzenia prosimy o przesłanie zgłoszenia. Wyboru opowieści dokonamy po przesłaniu zgłoszeń w oparciu o kryteria, które zostaną podane wraz z uruchomieniem formularzy zgłoszeniowych. Przed spektaklem od 17:00 do 19:00 odbędzie się próba dla występujących.
13.04.2025 NIEDZIELA
11:00 - 12:00 Kto by się tego spodziewał, czyli historie pełne niespodzianek.
Poranek dla dzieci.
Spotkanie w wykonaniu Gości. Chętnych do opowiedzenia prosimy o przesłanie zgłoszenia. Wyboru opowieści dokonamy po przesłaniu zgłoszeń w oparciu o kryteria, które zostaną podane wraz z uruchomieniem formularzy zgłoszeniowych.
13:30 - 16:30 Kamienny chleb, żelazne trzewiki... i? O metaforach w opowieści - warsztat
Warsztat w ramach którego zajmiemy się - zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej - metaforami w baśniach i opowieściach. Tymi, które funkcjonują w zbiorowej wyobraźni, jak żelazne trzewiki, które trzeba zetrzeć dziewięć lat wędrując, kamienny chleb, który trzeba zjeść, gryząc go lat siedem, jak chatka z piernika czy najzwyklejsze rozdroże... Jak też tymi, które przydałyby się nam teraz, współcześnie, w naszych - nowych i nienowych opowieściach.
Punktem wyjścia do pracy warsztatowej jest przekonanie, że dobra metafora (obrazowa, sensualna, spójna z rzeczywistością opowieści i słuchaczy) ma wielką siłę. I że znakomita część tzw. "wielkich opowieści" właśnie na takich metaforach się opiera. Na obrazach, które są uniwersalne, odwołują się do bardzo archaicznych i pierwotnych doświadczeń - nawet, jeśli są tak abstrakcyjne, czy nierzeczywiste jak kamienny chleb.
Bo czy chodzi o realność? Czy o wrażenie może?
Co nas - i w jaki sposób - przybliża do prawdy, do przeżycia opowieści i samych siebie w niej?
Prowadzący: Katarzyna Jackowska - Enemuo
Liczba miejsc: max. 30 osób; o przyjęciu na warsztat decyduje kolejność zgłoszeń
Spotkajmy się w Warszawie! Czekamy na Was!
Advertisement
Where is it happening?
Dom Kultury Śródmieście, ulica Smolna 9, 00-375 Śródmieście, Polska,Warsaw, PolandEvent Location & Nearby Stays: