Prantsuse lugemisklubi: Jonathan Littell „Eumeniidid”

Schedule

Tue Feb 07 2023 at 06:00 pm to 07:00 pm

Location

Institut français d'Estonie / Prantsuse Instituut Eestis | Tallinn, HA

Advertisement
Jonathan Littelli suurteosest "Eumeniidid" räägime Prantsuse Instituudi lugemisklubis teisipäeval, 7. veebruaril 2023 kell 18.00! Autorit tutvustab ja eestikeelset vestlusringi veab tõlkija Heli Allik.
Osalemine on tasuta.
_________________________________

JONATHAN LITTELL „EUMENIIDID”
Prantsuse keelest tõlkinud Heli Allik; toimetaja Eva Kolli
Varrak 2022
„Eumeniidid” on kui meie aja „Odüsseia”, mis rullub lahti läbi Teise maailmasõja. Raamatu lõputuna näivatel lehekülgedel vilksatab rohkem kui kaks tuhat reaalset ja veidi vähem reaalset isikut Hitlerist Eichmannini, Goebbelsist Göringini. Peategelase ebatavaline saatus viib ta Babi Jari massihukkamiste tunnistajaks, mägijuutide küladesse Kaukaasias, Stalingradi alla, Pariisi tolle aja juhtivate intellektuaalide seltskonda ning otse põrgusse Poola ja Saksamaa koonduslaagrites.
Kuid ometi ei ole ajaloolise tõe tuvastamine selle romaani peamine eesmärk. Sõdu ja konflikte käsitletakse ilukirjanduslikes tekstides enamasti ohvri vaatepunktist. Littell aga kujutab end SS-Obersturmbannführer Max Aue teadvusse. Oma intervjuudes tsiteerib autor tihti neid Georges Bataille sõnu: „Me ei ole ainult timukate võimalikud ohvrid: timukad on meiega sarnased inimesed. Me peame endalt küsima: kas meie olemuses on midagi, mis seesuguse õuduse võimatuks muudaks? Ja me oleme sunnitud vastama: ei, tõepoolest mitte midagi.”
*
Prantsuse-Ameerika kirjanik JONATHAN LITTELL on sündinud 1967. aastal. „Eumeniidid” pälvis 2006. aastal kaks Prantsusmaa kõige tähtsamat kirjandusauhinda – Goncourti ja Prantsuse Akadeemia preemia. Raamatut on tõlgitud pea kolmekümnesse keelde ning huvi selle vastu näib pigem kasvavat kui kahanevat.
*
„Jonathan Littell paneb mõtlema inimeseks olemise võimaluste ja võimatuse üle maailmas, kust sõda ja barbaarsus endiselt kuhugi kadunud ei ole. Kuidas saadakse koletiseks? Näib, et väga lihtsalt. Aga miks? Ja miks just mõni tundlik loomus kurja ahvatlusele nii kergesti järele annab? Teine maailmasõda tundus ammugi olevat ajaloo riiulile tolmuma pandud juhtum. Tuleb aga välja, et ta pole seda mitte.” – Tõnu Õnnepalu
„Uus „Sõda ja rahu”” – Le Nouvel Observateur
„Kaasaegse kirjanduse monument” – Le Figaro

Teose väljaandmiset on toetanud Prantsuse Instituut Eestis.
_________________________________

PRANTSUSE LUGEMISKLUBI EESMÄRK on tõsta esile kvaliteetset prantsuse kirjandust, mis on tõlgitud eesti keelde, ning pakkuda kirjandushuvilistele kohta, kus koos käia, arutelusid pidada ja lugemismuljeid vahetada.

Lugemiseni!

www.ife.ee
Advertisement

Where is it happening?

Institut français d'Estonie / Prantsuse Instituut Eestis, Kuninga 4,Tallinn, Estonia, Tallinn, Estonia

Event Location & Nearby Stays:

Institut fran\u00e7ais d'Estonie \/ Prantsuse Instituut Eestis

Host or Publisher Institut français d'Estonie / Prantsuse Instituut Eestis

It's more fun with friends. Share with friends