Poznań, Aula UAM - "Wielcy Romantycy" - recital fortepianowy Grzegorza Niemczuka

Schedule

Mon, 08 Jun, 2026 at 07:00 pm

UTC+02:00

Location

Aula UAM | Poznan, WP

Advertisement
Grzegorz Niemczuk ponownie zagra w Poznaniu. Niezwykły pianista i ulubieniec poznańskiej publiczności wraca z fascynującym programem.
Epoka Romantyzmu była w muzyce reprezentowana przez bardzo wiele wybitnych osobowości. W programie „Wielcy Romantycy” pianista Grzegorz Niemczuk wybrał aż dziewięciu kompozytorów, układając niezwykle zróżnicowany i bogaty program. Publiczność będzie miała okazję usłyszeć wiele bardzo znanych utworów fortepianowych takich jak „Marzenie” Roberta Schumanna, „Dla Elizy” Ludwiga van Beethovena, Walca Johannesa Brahmsa, Suitę Peer Gynt Edwarda Griega czy słynną, wirtuozowską Rapsodię Węgierską nr 2 Franciszka Liszta. Dodatkowo zabrzmią równie piękne i fascynujące utwory Schuberta, Mendelssohna, Chopina oraz Verdiego (w transkrypcji F. Liszta).
Grzegorz Niemczuk jak zawsze sam poprowadzi koncert, opowiadając o wykonywanych utworach i kompozytorach, tworząc muzyczno-słowną narrację, która wciąga publiczność do świata muzyki.
PROGRAM:
J. Brahms – Walc As-dur op. 39 nr 15
E. Grieg – Suita Peer Gynt – 12’
• Poranek
• Śmierć Azy
• Taniec Anitry
• W Grocie Króla Gór
L. van Beethoven – Bagatelle no. 25 WoO59 (“Dla Elizy”)
Mendelssohn – Rondo capriccioso
Chopin – Rondo Es-durop. 16
PRZERWA
F. Schubert – Impromptu Ges-dur op. 90 nr 3
R. Schumann – “Marzenie” op. 15 nr 7z cyklu „Sceny dziecięce”
R. Schumann/F. Liszt – “Widmung” (Dedykacja) S. 566
G.Verdi/F.Liszt – Parafraza koncertowa „Rigoletto”
F. Liszt – Rapsodia węgierska nr 2 S. 244/2

GRZEGORZ NIEMCZUK
Wybitny pianista, który podczas koncertów wychodzi poza utrwalony schemat. Bierze mikrofon w rękę i tłumaczy publiczności wykonywane utwory w taki sposób, jakby robił to sam kompozytor.
Koncerty Grzegorza Niemczuka to fenomen w kręgu muzyki klasycznej. Zyskują coraz większą popularność nie tylko w Polsce ale i na całym świecie (Grzegorz Niemczuk, jako poliglota, prowadzi swoje koncerty w językach: polskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim, norweskim, portugalskim, czeskim, włoskim oraz francuskim).
Publiczność, oprócz słuchania pięknej muzyki na poziomie podświadomości, zaczyna głębiej i dokładniej rozumieć prezentowane utwory, rozpoznawać poszczególne tematy oraz ich wewnętrzną treść. Zdarza się, że pianista wskazuje ważne momenty dzieł w trakcie ich wykonywania, co pomaga publiczności nie zgubić się w często skomplikowanych strukturach muzycznych.
Grzegorz Niemczuk nie podaje suchych faktów biograficznych, tylko dzieli się swoją ogromną wiedzą i pianistycznym doświadczeniem podczas opracowywania programu, podając różne ciekawostki, nierzadko dostępne wyłącznie dla muzyków, a czasem nawet przez nich niezauważane. Używając prostego języka trafia do każdego słuchacza, bez względu na wiek, słuch muzyczny czy merytoryczne przygotowanie.
Jego koncerty są wspaniałą przygodą - każdy z nich ma tytuł i własną narrację. Kolejność utworów jest bardzo przemyślana i tworzy spójną, tematyczną całość.
Koncerty Grzegorza Niemczuka otwierają publiczności drzwi do magicznego świata muzyki, gdzie dźwięki stają się zrozumiałe dla wszystkich i potrafią poruszyć, rozbawić, natchnąć i zainspirować każdego słuchacza.
Poziom pianistyczny Niemczuka został doceniony przez wielu wybitnych artystów i krytyków (znakomite recenzje w Japonii, USA, Niemczech, Norwegii, Polsce, Ameryce Południowej i wielu innych krajach), prestiżowe i opiniotwórcze sale koncertowe, w których występuje i jest wyczekiwany co roku (wiedeński Konzerthaus, praska Rudolfinum, Tonhalle w Zurychu, Gewandhaus w Lipsku, Stadtcasino w Bazylei, Tokio Bunka Kaikan), oraz na wielu konkursach pianistycznych (w tym na Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim w Warszawie w 2010 roku - pierwsza nagroda oraz w Carnegie Hall w Nowym Jorku w 2013 roku - Grand Prix).
W 2010 roku jako zwycięzca Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie nie został następnie zakwalifikowany do Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego odbywającego się w tym samym roku, co wywołało zdziwienie i było szeroko komentowane w świecie muzycznym nie tylko w Polsce ale i zagranicą.
W 2022 roku u Grzegorza Niemczuka zdiagnozowano nieuleczalną chorobę - stwardnienie rozsiane (multiple sclerosis). Po rozpoczęciu zaawansowanego leczenia pianista zintensyfikował swoją karierę i rozpoczął m.in. trasy koncertowe po Polsce (w której prawie nie występował aż do 2024 roku), stając się dla wielu przykładem niezłomności, siły w przezwyciężaniu choroby i pozytywnego nastawienia.
Grzegorz Niemczuk ma ogromną liczbę wiernych słuchaczy, powracających na każdy koncert, a nawet przebywających setki, tysiące kilometrów, bo posłuchać go na żywo.
Po każdym koncercie, często trwającym ponad 2 godziny, znajduje czas i siłę aby spotkać się z fanami, porozmawiać, podpisać płyty lub programy i wymienić się pozytywną energią.
Kalendarz koncertowy pianisty wraz z informacjami o biletach dostępny jest na jego oficjalnej stronie internetowej. Z racji tego, że niektóre jego koncerty mają status "nadzwyczajnych" (poza standardowym programem niektórych Filharmonii w Polsce) oficjalna strona artysty jest najwłaściwszym miejscem na sprawdzanie aktualnie zaplanowanych koncertów oraz rezerwacji biletów.
Grzegorz Niemczuk - artysta, który pisze historię i którego warto posłuchać.


Advertisement

Where is it happening?

Aula UAM, Poznan, Poland

Event Location & Nearby Stays:

Icon
Know what’s Happening Next — before everyone else does.
Grzegorz Niemczuk

Host or Publisher Grzegorz Niemczuk

Ask AI if this event suits you:

Discover More Events in Poznan

CA\u0141Y W\u0104GROWIEC TA\u0143CZY HULA w Parku 600lecia | happening
Mon, 08 Jun at 10:00 am CAŁY WĄGROWIEC TAŃCZY HULA w Parku 600lecia | happening

Park 600 lecia Wągrowiec

M\u0118SKIE BRZMIENIA \u2013 Si\u0142a G\u0142osu G\u0142\u0119bia Emocji
Mon, 08 Jun at 05:00 pm MĘSKIE BRZMIENIA – Siła Głosu Głębia Emocji

Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu

CONCERTS ART
BIZNES PRZYSZ\u0141O\u015aCI Z WYKORZYSTANIEM AI
Tue, 09 Jun at 09:00 am BIZNES PRZYSZŁOŚCI Z WYKORZYSTANIEM AI

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gnieźnie

Konferencja SIOR 2026
Tue, 09 Jun at 03:00 pm Konferencja SIOR 2026

Skorzęcin

BUSINESS CONFERENCES
Festwial Ludzi Ksi\u0105\u017cki. Warsztaty pisarskie z Magd\u0105 Genow. Zapisy od 26.05
Tue, 09 Jun at 04:30 pm Festwial Ludzi Książki. Warsztaty pisarskie z Magdą Genow. Zapisy od 26.05

Plac Wolności 19, 61-739 Poznan, Poland

High Vis \/ 9 VI 2026 \/ Pozna\u0144
Tue, 09 Jun at 06:00 pm High Vis / 9 VI 2026 / Poznań

2progi

Andrzej Stasiuk - spotkanie autorskie
Tue, 09 Jun at 06:00 pm Andrzej Stasiuk - spotkanie autorskie

ul. Prusa 3, 60-819 Poznan, Poland

ART LITERARY-ART
Rozpocz\u0119cie sezonu motocyklowego w W\u0105growcu
Sun, 24 May at 12:00 pm Rozpoczęcie sezonu motocyklowego w Wągrowcu

Amfiteatr Miejski - Wągrowiec

CONCERTS
Koncert z okazji 1060. Rocznicy Chrztu Polski "Ego te baptizo"
Sun, 24 May at 01:00 pm Koncert z okazji 1060. Rocznicy Chrztu Polski "Ego te baptizo"

Katedra Poznańska

CONCERTS
Koncert Ch\u00f3ru NaG\u0142osy - W to mi graj!
Sun, 24 May at 05:00 pm Koncert Chóru NaGłosy - W to mi graj!

20 października 30, Środa Wielkopolska

CONCERTS
D\u00f6dsrit, Lamp of Murmuur \/ 24 V 2026 \/ Pozna\u0144
Sun, 24 May at 06:30 pm Dödsrit, Lamp of Murmuur / 24 V 2026 / Poznań

2progi

ART
Majka Je\u017cowska
Sun, 24 May at 07:00 pm Majka Jeżowska

Szkolna 16, 62-002 Suchy Las, Poland

CONCERTS LGBT-PRIDE
NUOVO TESTAMENTO \/ 24.05.26 \/ Pod Minog\u0105, Pozna\u0144
Sun, 24 May at 07:00 pm NUOVO TESTAMENTO / 24.05.26 / Pod Minogą, Poznań

Klub pod Minogą

ENTERTAINMENT PARTIES
JAZZAMEK #75 | Izabella Effenberg prezentuje \u2013 SISTERS IN JAZZ \u2013 POLISH EDITION
Sun, 24 May at 07:00 pm JAZZAMEK #75 | Izabella Effenberg prezentuje – SISTERS IN JAZZ – POLISH EDITION

ul. Św. Marcin 80/82, 61-809 Poznan, Poland

MUSIC ENTERTAINMENT
Koncert: Kozlu \/ Kozera \/ Olgun \/ Piotrowicz
Sun, 24 May at 08:00 pm Koncert: Kozlu / Kozera / Olgun / Piotrowicz

Niedziałkowskiego 30, 61-578 Poznan, Poland

CONCERTS
10 Sekret\u00f3w Marilyn Monroe \u2665\ufe0f | Sonia Bohosiewicz w Food Fyrtlu \ud83c\udfa4
Tue, 26 May at 07:00 pm 10 Sekretów Marilyn Monroe ♥️ | Sonia Bohosiewicz w Food Fyrtlu 🎤

Pleszewska 1, 61-131 Poznan, Poland

CONCERTS
WRZE\u015aNIA: MOJA MATKO JA WIEM- Koncert dla Najwa\u017cniejszej
Tue, 26 May at 07:00 pm WRZEŚNIA: MOJA MATKO JA WIEM- Koncert dla Najważniejszej

Wrzesiński Ośrodek Kultury

CONCERTS MUSIC
Recital Dyplomowy Igi Lewandowskiej
Wed, 27 May at 06:00 pm Recital Dyplomowy Igi Lewandowskiej

Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu

Gala muzyczna - DLA CIEBIE MAMO - Pozna\u0144.
Wed, 27 May at 07:00 pm Gala muzyczna - DLA CIEBIE MAMO - Poznań.

Aula UAM

CONCERTS

What's Happening Next in Poznan?

Discover Poznan Events