Poikani rakkaani -teatteriesitys
Schedule
Tue, 20 Jan, 2026 at 06:00 pm
UTC+02:00Location
Keskustakirjasto Oodi | Helsinki, ES
Advertisement
Äidin hätä lapsistaan on ajaton. Kun lapsi menettää otteensa elämästä, kun äiti ei osaa auttaa, kun jäljellä on enää rakkaus, mitä silloin voi sanoa?Poikani, rakkaani on runollinen esitys läheisten ja sairastuneen hädästä. Esitys kuljettaa lavalle äidin, pojan ja päättyneen rakkauden. Ihmisen avuttomuus sairauden edessä on yhtä ehdoton aina, läheisen toivo yhtä vahva ja palava, onni yhtä puhdas. Syyllisyys, pelko ja suru – toisaalta luopuminen ja pimeyden pohjalta nouseva Ilo ovat limittäin läsnä ja kannattelevat elämää, joka on arvokas.
Esityksen dramaturgia rakentuu suomalaisesta proosasta ja runoudesta, ammentaen muun muassa Märta Tikkasen Pimeys ilon syvyys -teoksesta ja Anja Kaurasen Syysprinssi-romaanista sekä Harri Sirolan Syysprinssin kalaretki -novellista. Rooleissa näyttelevät Miia Nuutila ja Ella Pyhältö.
”Mitä äidit kaikkina aikoina ovat lopulta muuta voineet kuin kohentaa nukkuvien peitettä.”
Esitys saapuu Helsinkiin ja näytös järjestetään 20.1. klo 18.00 Helsingin keskustakirjasto Oodissa Kino Reginan salissa.
Esityksen kesto noin 50 min, jonka jälkeen paneelikeskustelu.
Tilaisuus on avoin ja maksuton kaikille aiheesta kiinnostuneille.
Tilaisuuden järjestävät yhteistyössä Surunauha ry ja FinFami Uusimaa ry. Kiertueen on mahdollistanut Suomen kulttuurirahasto.
Lue lisää:
🔗https://surunauha.net/tapahtumat/poikani/
Lue katsojan arvio esityksestä:
🔗https://finfami.fi/ajankohtaista/taide-tarjoaa-hoitavaa-lohtua/
Advertisement
Where is it happening?
Keskustakirjasto Oodi, Töölönlahdenkatu 8, FI-00100 Helsinki, Suomi, Helsinki, FinlandEvent Location & Nearby Stays:
Know what’s Happening Next — before everyone else does.









