PO WIEDZĘ DO LASU - warsztat przyrodniczy dla edukatorek/ów, nauczycielek/i i rodziców

Schedule

Fri, 25 Apr, 2025 at 05:00 pm to Sun, 27 Apr, 2025 at 04:00 pm

UTC+02:00

Location

Gospodarstwo Agroturystyczne Piotr | Bielsko-biala, SL

Advertisement
🌲 W lesie, na łąkach i w górskim potoku żyje mnóstwo zwierząt. Mają swoje zwyczaje i szczególny wygląd. Dokądś idą, biegną, fruną. Pełzną i skaczą. Płyną. Ciekawe, dokąd? Może zdobyć jedzenie? Ciekawe, co one jedzą… Ciekawe, jak zamierzają spędzić zimę? Czy ją przeżyją? Jak się przygotowują do tego trudnego czasu? Ach, wiedzieć o nich coś więcej!
🌲 A te piękne, ciemnozielone mchy… O nich także niewiele wiem, a tak często je spotykam… Nawet próbowałam/próbowałem coś o nich przeczytać – ale trudno było mi znaleźć coś ciekawego na ich temat…
Czy przychodzą Ci do głowy takie myśli?
Jeżeli tak – zapraszamy Cię na warsztat „Po wiedzę do lasu”!
🌳 Czy zdarza Ci się zabierać do lasu dzieci, dorosłych i całe rodziny i czujesz, że mógłbyś/mogłabyś mieć większą wiedzę na temat życia, które kłębi się wokół?
🌳 Czy czasami ogarnia Cię tęsknota za tym, żeby poczuć większą bliskość ze zwierzętami i roślinami, dzięki wiedzy na ich temat? Czy chciałbyś/chciałabyś, żeby w świat przyrody wprowadziła Cię osoba dobrze obeznana w różnych dziecinach przyrodoznawstwa?
🌳 Czy ważne jest dla Ciebie, jakie podejście do roślin i zwierząt ma osoba, od której zdobywasz wiedzę? Czy traktujesz zwierzęta i rośliny jako żywe istoty, z którymi współdzielimy Ziemię i których znaczenie nie wynika z roli, jaką odgrywają w życiu ludzi – ale wynika po prostu z faktu, że są żywymi istotami? I chcesz się uczyć przyrody od ludzi, którzy podzielają Twoje przekonania i wartości?
🌳 Czy interesuje Cię ochrona przyrody i chciałbyś/chciałabyś mieć okazję do spotkania i rozmów z przyrodniczką zajmującą się na co dzień ochroną przyrody?
🌳 Czy lubisz słuchać opowieści z życia roślin i zwierząt?
Jeżeli czujesz, że na powyższe pytania możesz odpowiedzieć twierdząco – to ten warsztat jest dla Ciebie!
DO CZEGO WAS ZAPRASZAMY?
Warsztat skierowany jest do wszystkich, którzy czują potrzebę pogłębienia i ugruntowania swojej wiedzy o lasach, łąkach i potokach – o ich historii i żyjących tu stworzeniach. Wiedzę będziecie zdobywać poprzez różne przyrodnicze aktywności, które później i Wy będziecie mogli wykorzystać, przekazując uzyskane informacje dalej.
Będzie też coś jeszcze. Kilka przyrodniczych opowieści. Inaczej, innymi środkami i z wykorzystaniem wyobraźni, lecz równie skutecznie jak przekaz przyrodniczy, budować będą adekwatne, nacechowane emocjami wyobrażenia o świecie natury.
Poniżej przedstawiamy PRZEGLĄD TEMATÓW, które poruszone zostaną podczas warsztatu. Każde z zagadnień będzie nie tylko omówione ale i unaocznione w terenie.
1. Czym zajmuje się ekologia? Ekologia a ochrona środowiska – o wieloznaczności słowa ekologia.
2. Las – jak powstaje i funkcjonuje ekosystem?
3. Współpraca, a może konkurencja? – o sieci wzajemnych zależności łączących mieszkańców lasu. O drapieżnictwie, roślinożerności i pasożytnictwie. O bliskich związkach i coraz szybszych „wyścigach zbrojeń” i co z nich wynika dla różnorodności życia na Ziemi. Czyli m.in. o tym jak drzewa porozumiewają się między sobą, dlaczego jedne gatunki grzybów rosną tylko pod brzozą, a inne pod modrzewiem, jak roślinożerne ssaki trawią celulozę i skąd olchy czerpią azot.
4. Drugie życie drzewa – kto zamieszkuje martwe drewno? Jak powstaje próchnica? Ten roztocz czy to roztocze? – o organizmach rozkładających martwą materię organiczną.
5. Grzyby i ich znaczenie w ekosystemach leśnych.
6. Śluzowce – zadziwiające stworzenia z pogranicza światów.
7. Porosty – pionierzy w świecie przyrody. Grzyby i glony/sinice – niebezpieczne związki.
8. Ślimaki – jaką pełnią rolę w przyrodzie i jak możemy je chronić.
9. Co rośliny, zwierzęta i grzyby robią zimą? – różne strategie na przetrwanie niekorzystnych warunków w czasie zimy. Czy rośliny zapadają w sen zimowy? Kto zimą hibernuje, a kto jest aktywny? Gdzie ptaki zimują? – gatunki osiadłe i migrujące. Sierść i pióra – ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Zimowe schronienia i kryjówki zwierząt.
10. Jak chronić przyrodę – wiedza na temat ekologii gatunków i siedlisk kluczem do ich ochrony.
11. Rola edukacji przyrodniczej w ochronie przyrody.
12. Internetowe (i nie tylko) źródła informacji na temat ochrony przyrody oraz różnych grup roślin i zwierząt.
Poza czasem szkoleniowym, weekend ten będzie również okazją do odpoczynku w pięknej przyrodzie Beskidu Żywieckiego i w towarzystwie ludzi, dla których przyroda jest wartością.
DLACZEGO WARTO WZIĄĆ UDZIAŁ W WARSZTACIE?
Po ukończeniu warsztatu:
Będziesz znała/znał:
🌲 biologię kilkunastu gatunków i grup roślin i zwierząt
🌲 wiele faktów z ochrony przyrody
🌲 kilka aktywności do wykorzystania podczas spotkań z dziećmi lub rodzinami w przyrodzie
🌲 rzetelne źródła informacji przyrodniczej
Będziesz potrafił/potrafiła:
🌲 rozpoznać kilkanaście gatunków lub rodzajów roślin i zwierząt
🌲 argumentować na rzecz ochrony przyrody
🌲 znajdować w przyrodzie tematy do opowieści przyrodniczych
Będziesz rozumiał/rozumiała:
🌲 wiele zależności występujących w przyrodzie
🌲 jak duże jest znaczenie opowieści w rozwoju i edukacji dzieci
🌲 potrzebę nadawania sensu różnym aspektom bycia dzieci i rodzin w przyrodzie
🌲 znaczenie wiedzy przyrodniczej w ochronie przyrody
KOGO ZAPRASZAMY DO WSPÓLNEGO SPĘDZENIA WEEKENDU W LESIE?
Warsztat jest dla Ciebie, jeżeli:
🌳 jesteś mamą/tatą i chcesz przybliżać swojemu dziecku (i dzieciom zaprzyjaźnionym) przyrodę,
🌳 pracujesz jako edukatorka/edukator, nauczycielka/nauczyciel, opiekunka/opiekun, mentorka/mentor, pedagożka/pedagog, psycholożka/psycholog, terapeutka/terapeuta i zdarza Ci się wprowadzać ludzi w świat natury,
🌳 po prostu kochasz przyrodę i opowieści i chcesz spędzić weekend w ich towarzystwie.
KIM JESTEŚMY I CO ROBIMY
Marta Wantuch
W czasach kiedy byłam małą dziewczynką na pytanie: Kim będziesz gdy dorośniesz? Bez zastanowienia odpowiadałam: Przyrodniczką! Dorastając w niewielkim gospodarstwie w otoczeniu pól, łąk i lasu, gdzie rytm życia wyznaczały kolejne pory roku, z fascynacją obserwowałam cykliczne zmiany zachodzące w przyrodzie oraz zadziwiającą różnorodność roślin i zwierząt. Po latach, już jako absolwentka biologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, spełniając swoje dziecięce marzenia, pracowałam na uczelni biorąc udział w krajowych i międzynarodowych projektach badawczych zajmujących się ochroną motyli oraz owadów zapylających. Przekonałam się wtedy, że skuteczna ochrona przyrody, oprócz zaangażowania wielu osób oraz istnienia odpowiednich rozwiązań prawnych, wymaga przede wszystkim posiadania rzetelnej wiedzy na temat gatunków i siedlisk, które chcemy zachować. Jednocześnie prowadząc niewielką pasiekę uniwersytecką odkryłam, że ogromnie pociąga mnie niezwykły świat owadów społecznych (pszczół, trzmieli, os, mrówek) i tak, po kursie zorganizowanym przez Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Krakowie, zostałam pszczelarką. Pozwoliło mi to na upowszechnianie wiedzy na temat ochrony dzikich owadów zapylających wśród członków kół pszczelarskich.
Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, praca na uniwersytecie, obok badań typowo naukowych, dała mi możliwość udziału w projekcie dotyczącym świadomości społecznej na temat wprowadzania w Polsce nowej formy ochrony przyrody jaką były w tamtym okresie obszary Natura 2000. Zrozumiałam, że w ochronie przyrody niebywale istotne jest poparcie społeczne i zaangażowanie lokalnych mieszkańców. Od tego momentu jednym z głównych obszarów moich działań stała się współpraca z organizacjami pozarządowymi, lokalnymi samorządami, a także parkami narodowymi (m. in. z Magurskim Parkiem Narodowym). W ramach tej współpracy brałam udział w projektach związanych z zarządzaniem obszarami Natura 2000 oraz ich ochroną, tworzeniem strategii rozwoju turystyki zrównoważonej na obszarach chronionych, turystycznym udostępnianiem parków narodowych, a przede wszystkich w przedsięwzięciach dotyczących edukacji ekologicznej (np. w projektach: „W dziką stronę” Ośrodka Działań Ekologicznych „Źródła” czy „Natura 2000” Fundacji Wspierania Inicjatyw Ekologicznych). Aby profesjonalne i interesująco przekazywać swoją wiedzę ukończyłam kurs pedagogiczny w Studium Pedagogicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz studia podyplomowe Edukacja przyrodniczo-leśna na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Stopniowo edukacja przyrodnicza stała się stałym elementem mojego życia. Prowadzę ją nie tylko za pośrednictwem wykładów i warsztatów ale również podczas codziennych spotkań z ludźmi, a moje edukatorskie doświadczenia każdego dnia wzbogaca bycie mamą ciekawej świata sześciolatki.
Na to kim obecnie jestem i czym się zajmuję duży wpływ mają również Karpaty. Moje zamiłowanie do górskich wędrówek sprawiło, że zdobyłam uprawnienia przewodnika górskiego w Studenckim Kole Przewodników Górskich w Krakowie i zainteresowałam się wpływem masowej turystyki na obszary chronione. Od chwili podpisania przez Polskę Konwencji Karpackiej dotyczącej ochrony i zrównoważonego rozwoju regionu karpackiego zaangażowałam się we wprowadzanie jej postanowień w naszym kraju oraz rozpoczęłam długoletnią współpracę ze Stowarzyszeniem Ekopsychologia. Najnowszym naszym wspólnym projektem jest https://swiatkarpat.pl/.
Maja Głowacka
Wszystko zaczęło się w drewnianym domku w lesie, blisko rzeki, w beskidzkiej Jeleśni. Od urodzenia do czasów studenckich spędzałam tam jedną czwartą roku. To tam rozkwitała i dojrzewała miłość do przyrody, której jestem wierna do dziś. Tam narodziła się moja chęć poznawania jej i chronienia.
Mieszkam na stoku góry w Beskidach, otoczona dziką przyrodą. Stworzyłam sobie pracę, w której mogę robić to, co jest dla mnie ważne – dzielę się przyrodą z dziećmi i dorosłymi, piszę opowieści, fotografuję, opowiadam, wciąż poznaję las i – mam nadzieję – przyczyniam się do jego ochrony.
Jestem zafascynowana drzewami. Ukończyłam studia biologiczne i obroniłam doktorat, badając ekologię zagrożonych cisów. Miałam nadzieję, że dzięki wynikom moich badań będzie można pomóc im przetrwać. Po studiach jeszcze długi czas byłam bezpośrednio zaangażowana w ochronę przyrody.
W 2014 roku stworzyliśmy z Bogdanem Ogrodnikiem fundację – Pracownia Edukacji Żywej, gdzie z zespołem zaczęliśmy tworzyć i realizować programy edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Na mojej drodze pojawiła się edukacją wolnościowa, demokratyczna, co było kolejnym dużym krokiem w moim rozwoju. Przez ponad rok wraz z Bogdanem prowadziliśmy Szkołę Dziką – szkołę demokratyczną w Tychach. Wtedy zetknęłam się z teorią przywiązania i Rodzicielstwem Bliskości, co wywarło olbrzymi wpływ na moje postrzeganie edukacji i rozwoju dzieci.
Towarzysząc od ponad 20 lat dzieciom i dorosłym (rodzicom, edukatorom, studentom i nauczycielom) w byciu w lesie, korzystam z moich własnych (jak również tworzonych wspólnie z Bogdanem) przyrodnicze i nie tylko opowieści. Prowadzę blog „leśny rozpamiętnik”.
Marta będzie dzielić się z Wami wiedzą przyrodniczą i doświadczeniem, które zdobyła podczas realizacji projektów badawczych i z zakresu czynnej ochrony przyrody, zaś Maja – opowieściami.
GDZIE I KIEDY SIĘ SPOTKAMY?
Najbliższa edycja warsztatu odbędzie się w terminie:
18-20 października
Warsztat rozpoczyna się w piątek o godz. 17.00 kolacją a kończy w niedzielę o godz. 15.00 obiadem.
Mieszkać będziemy w Gospodarstwie Agroturystycznym „Piotr” w Sopotni Wielkiej (http://www.gawlas.info.pl/). To tu rozciąga się Kraina u stóp Białej Góry (tej nazwy nie znajdziecie na mapach turystycznych). Tu potok płynący tuż za domem przynosi coraz to nowe wieści z gór a przyroda zagląda do okien z każdej strony.
To właśnie tutaj przez ostatnie lata organizujemy Kręgi Leśnych Rodzin oraz od trzech lat – Podróże do Zaczarowanego Lasu – Kurs Leśnych Przewodniczek i Przewodników, Żywe Opowieści – warsztat tworzenia i opowiadania przyrodniczych historii a także warsztat Po wiedzę do lasu. W 2017 roku gospodarze zajęli I miejsce w konkursie na Najlepsze Gospodarstwo Agroturystyczne a w 2019 roku – miejsce drugie. Gospodyni przygotowuje wspaniałe wegetariańskie potrawy!
Mieszkać będziemy w pokojach 2-3 osobowych.
ILE TO KOSZTUJE?
Koszt udziału w warsztacie wynosi 650 zł (+ koszty pobytu 400 zł).
Za tę kwotę otrzymacie:
- 20 godzin szkolenia
- przygotowane przez nas materiały szkoleniowe
- dostęp do sprzętu i materiałów niezbędnych do zrealizowania warsztatów
- zaświadczenie o ukończeniu szkolenia
- 2 noclegi, 2 śniadania, 2 obiady, 2 kolacje i serwis kawowy.
JAK SIĘ ZGŁOSIĆ?
Jeżeli zechcesz wraz z nami poznawać beskidzką przyrodę, napisz do nas na adres: [email protected].
Pobyt w Agroturystyce (400 zł) każdy Uczestnik i Uczestniczka opłaca indywidualnie na miejscu, u Gospodyni p. Ewy Gawlas.
Koszt obejmuje 2 noclegi w pokoju 2-3 osobowym, 2 śniadania, 2 obiady, 2 kolacje i serwis kawowy.
UWAGA: Wyżywienie w czasie wyjazdów będzie wegetariańskie. Możliwe jest zamówienie opcji wegańskiej lub innej diety.
Na zgłoszenia czekamy do 20 września. Spotkamy się w kameralnej grupie (maksymalnie 16 osób).
Advertisement

Where is it happening?

Gospodarstwo Agroturystyczne Piotr, Gospodarstwo Agroturystyczne Piotr, Sopotnia Wielka, 34-341 Sopotnia Wielka, Polska,Jelesnia, Bielsko-biala, Poland

Event Location & Nearby Stays:

Pracownia Edukacji \u017bywej

Host or Publisher Pracownia Edukacji Żywej

It's more fun with friends. Share with friends

Discover More Events in Bielsko-Biala

24.04.2025 Piaf The Show | Bielsko-Bia\u0142a, Cavatina Hall
Thu, 24 Apr, 2025 at 08:00 pm 24.04.2025 Piaf The Show | Bielsko-Biała, Cavatina Hall

Cavatina Hall

LIVE-MUSIC ART
2nd International Interdisciplinary Scientific Conference SPINNAKER
Fri, 25 Apr, 2025 at 10:00 am 2nd International Interdisciplinary Scientific Conference SPINNAKER

Jezioro Żywieckie

BUSINESS CONFERENCES
PUNKY REGGAE live 2025 \/\/ BIELSKO-BIA\u0141A - Miasto
Fri, 25 Apr, 2025 at 06:00 pm PUNKY REGGAE live 2025 // BIELSKO-BIAŁA - Miasto

Miasto

FESTIVALS REGGAE
Eliminator, 26.04.2025, Ustro\u0144
Sat, 26 Apr, 2025 at 08:00 am Eliminator, 26.04.2025, Ustroń

Czantoria Kolej Linowa

Dendrolog i Arborysta VI edycja
Sat, 26 Apr, 2025 at 09:00 am Dendrolog i Arborysta VI edycja

ul.Cieszynska 71, 43;300 Bielsko-Biała, Poland

Wis\u0142a Extreme Duathlon
Sat, 26 Apr, 2025 at 10:00 am Wisła Extreme Duathlon

Centrum Edukacji Ekologicznej

Bielsko - Bia\u0142a | Pawe\u0142 Domaga\u0142a - Hotelowe Piosenki | koncert
Sat, 26 Apr, 2025 at 07:00 pm Bielsko - Biała | Paweł Domagała - Hotelowe Piosenki | koncert

Cavatina Hall

CONCERTS
Sun, 27 Apr, 2025 at 08:30 am XDance Festival Bielsko-Biała

Hala Bks Rychlińskiego 19

ENTERTAINMENT KIDS

What's Happening Next in Bielsko-Biala?

Discover Bielsko-Biala Events