Parodos „Istorinis detektyvas: ant mergužėlės perlų vainikas“ pristatymas
Schedule
Thu Sep 26 2024 at 06:30 pm to 08:00 pm
Location
Marijos ir Jurgio Šlapelių namas-muziejus | Vilnius, VL
Advertisement
Teka upelė
Žalio vyno... <...>
Per vidurį verčias
Balti perlai.
Ištrauka iš lietuvių liaudies dainos
***
Kviečiame į parodos „Istorinis detektyvas: ant mergužėlės perlų vainikas“ pristatymą, kuriame bus atskleistos trys temos:
Perlai... Lietuvos upėse?
Karūna – tik karalienei?
XIX a. smulkiųjų perlų juvelyrikos atkūrimas (Linos Krasnovaitės-Siparienės autorinių darbų paroda)
Šiandien jau beveik pamiršta, kad dar prieš keletą amžių Europos upėse gausiai būta perlus auginančių perluočių. Per pastarąjį šimtą metų išnyko... 90 procentų šių geldelių. Ar galėjo ir Lietuvos upėse kadais būti perluočių, taigi, ir perlų? Ar galėjo savais, ne iš užjūrių atvežtais perlais puoštis mūsų moterys?.. Kuriuo laiku?.. Valstietės ar karalienės?.. Vienareikšmiškų ir kategoriškų atsakymų nėra, tačiau atsargiais pasvarstymais, prielaidomis ir samprotavimais, net su tam tikrais įrodymais - pasidalinsime.
***
Parodoje bus galima pamatyti autentiškus lietuviškus moteriškus galvos apdangalus – karūnas, kalpokus, galionus, kaspinus, naudotus karūnoms, kitas, gal mažiau žinomas galvos puošmenas iš Lietuvos muziejų. Ir žiūrint į jas, tikimės, Jūsų viduje gims jei ne atsakymai, tai klausimai – apie pirminę, giliausią vainikėlio, karūnos paskirtį ir prasmę... Apie tai irgi kartu kalbėsimės pristatymo metu.
***
Trečioji tema – tai smulkiųjų perlų juvelyrika (angl. „seed pearl jewellery“), užgimusi XIX a. pirmojoje pusėje, tačiau savo šaknimis siekianti XVIII amžių ir galimai dar ankstesnius laikus. Šią juvelyrikos atmainą esame atradę jau seniai, kol pagaliau ryžausi pabandyti atkurti šiandien, berods, pasaulyje jau išnykusią technologiją ir padirbinti keletą papuošalų. Parodoje pamatysite „perlų vainikėlį“, kaklo vėrinį ir auskarus. Perlai, naudojami šiems papuošalams, labai smulkūs, arklio ašutais rišami ant išpjaustytos kriauklės. Pristatymo metu pasidalinsime šios technologijos atkūrimo sunkumais, subtilybėmis, iššūkiais, antikvarinių pavyzdžių užburiančiu grožiu ir įvairove. Beje, parodoje matysite ir vieną autentišką XIX a. vidurį siekiantį papuošalą (auskarą), atliktą šia technika. Šios rūšies papuošalai ir šiandien rinkoje yra labai nepigūs!
Kviečiame, laukiame!
Parodą iš dalies parėmė “Lietuvos kultūros taryba”, suteikdama 6 mėnesių trukmės individualią stipendiją.
Parodos partneriai, kuriems esame labai dėkingi už geranoriškumą, bendradarbiavimą ir pagalbą:
Marijos ir Jurgio Šlapelių namui-muziejui (už suteiktas patalpas parodai)
Teatras Arbatvakariai (už visokeriopą rūpestį ir pagalbą ruošiant ir eksponuojant parodą)
Lietuvos nacionaliniam muziejui (už eksponatus - moteriškus galvos apdangalus bei XVIII a. papuošalus su natūralios kilmės perlais)
Kupiškio etnografijos muziejui (už galvos apdangalus, kaspinus)
Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejui (už kalpokus, galionus, kaspinus)
Vilniaus universiteto Zoologijos muziejui (už perluočių pavyzdžius)
Advertisement
Where is it happening?
Marijos ir Jurgio Šlapelių namas-muziejus, Pilies gatvė 40, LT-01123 Vilnius, Lietuva,Vilnius, LithuaniaEvent Location & Nearby Stays: