Paris 25-årsjubileum | The Abyss, Göteborg

Schedule

Sat, 07 Nov, 2026 at 07:00 pm to Sun, 08 Nov, 2026 at 02:00 am

UTC+01:00

Location

The Abyss | Gothenburg, VG

Advertisement
Paris firar 25 år med 2 reunion-spelningar
De gjorde DIY-begreppet till religion, tackade nej till större skivbolag och hade en strykbräda som synth-stativ. Det handlar om indiepopbandet Paris från Stockholm, som slog igenom på den alternativa musikscenen i början av 00-talet. Nu är de tillbaka med två reunion-spelningar på Kollektivet Livets scen den 6:e november och 7:e november på The Abyss i Göteborg.
Med ZTV – och P3-hits som Streetlights och Disco Fever skapade de ett eget musikaliskt universum där känsla, melodi och lekfullhet möts. Med influenser från indiepop, new wave och alternativ rock etablerade sig Paris på den svenska musikkartan som ett energiskt liveband med stark identitet och konstnärlig kreativitet.
Bandet består av:
Emma Nylén på sång och keyboard (också känd som artisten EMMON)
Annika Mellin (numera Thorell) på sång och gitarr (känd från This Diamond Ring och The Mad Men Band)
Mattias Svensson på bas (även medlem i The Exploding Boy)
Johan Efraimsson på trummor
Fredrik Strage: - Jag hörde Paris första demosamling "Greatest hits Vol 1" 2001 och intervjuade dem i DN året därpå i en artikel om framtidens popstjärnor. De sa att deras favoritfärg var "neonbrun", att deras favoritackord var A-moll och att de ville skriva låtar om "att bli kär, festa eller fantisera om folk som man har sett på tv". Jag minns Paris som ett av det tidiga nollnolltalets mest sympatiska band.
Paris har genom åren släppt egna demosamlingar och flera hyllade studioalbum: Yellow Eden (2003), Secrets on Tape (2005) och The Landlord Is Kind Enough to Let Us Have Our Little Sessions (2007). Deras EP Les Amis De Paris och singlar som Hey Sailor och Rainy Day in London har blivit favoriter bland fans av svensk indiepop.
Hösten 2026 har det gått 25 år sedan deras debutspelning på Hultsfredsfestivalens demoscen.
Emma om deras första spelning: Vi spred vår musik genom hembrända CD-demos som vi delade ut och skickade till alla vi kunde komma på. Plötsligt hörde Rockparty av sig och ville att vi skulle spela på Hultsfredsfestivalens demoscen. Vi hade aldrig uppträtt live som Paris tidigare, så vi rekryterade Johan som trummis, repade som galningar – och tre veckor senare stod vi på scen tillsammans för allra första gången.
I drygt ett decennium turnerade de i Skandinavien och Tyskland, och gjorde till och med en kort sväng i Belarus. De syntes i tysk TV, hamnade på Aftonbladets innelista och fick med låtar i svenska filmer som Fröken Sverige. Trots allt detta förblev indie-imagen intakt – mainstream var helt enkelt aldrig deras grej.
Med anledning av 25-årsjubileet av deras första spelning gör Paris nu comeback live med två unika spelning på Kollektivet Livet i Stockholm den 6:e november och 7:e november på The Abyss i Göteborg – denna gång betydligt mer rutinerade än den soliga junidagen 2001.
Annika berättar: - Många har frågat oss var vi tog vägen. Livet kom emellan, men vi har alltid varit nära vänner, fortsatt att skapa musik och spelat i andra konstellationer. Efter flera års förfrågningar och pepp och från vänner och fans känner vi oss sugna att stå på scen tillsammans igen. Vi älskar vårt lilla band och älskar att spela tillsammans – och vi vet att ni också vill uppleva detta, så nu kör vi!
Paris utlovar en nostalgitripp tillbaka till 00-talets början och kommer att spela alla sina mest efterfrågade låtar.
Advertisement

Where is it happening?

The Abyss, Andra Långgatan 32, SE-413 27 Göteborg, Sverige, Gothenburg, Sweden

Event Location & Nearby Stays:

Icon
Know what’s Happening Next — before everyone else does.
PlusOne Klubb

Host or Publisher PlusOne Klubb

Ask AI if this event suits you:

Discover More Events in Gothenburg

F\u00cfX8:S\u00cbD8 \u2013 RET(R)OUR 2026 \u2013 Support: NER\\OGRIS + DATA VOID
Sat, 07 Nov at 08:00 pm FÏX8:SËD8 – RET(R)OUR 2026 – Support: NER\OGRIS + DATA VOID

Spike Brewery

MUSIC
Manfred Mann's Earth Band in G\u00f6teborg
Sun, 08 Nov at 07:30 pm Manfred Mann's Earth Band in Göteborg

Göteborgs Konserthus

MUSIC ENTERTAINMENT
Konserthuset, Gothenburg
Sun, 08 Nov at 08:00 pm Konserthuset, Gothenburg

Konserthuset, Gothenburg

Nubiyan Twist (UK)
Thu, 12 Nov at 06:00 pm Nubiyan Twist (UK)

Nefertiti

MUSIC ENTERTAINMENT
THE SISTERS OF MERCY - FutureRetro
Fri, 13 Nov at 06:00 pm THE SISTERS OF MERCY - FutureRetro

Trädgår'n

MUSIC ENTERTAINMENT
KARATE JUTSU FOR BEGINNERS- Techniques to white belt\/red stripe\u201d
Sat, 14 Nov at 05:00 pm KARATE JUTSU FOR BEGINNERS- Techniques to white belt/red stripe”

Dokan Dojo (Honbu Dojo)

WORKSHOPS
Kafe Dalheimer - Persisk musik med Hassan Boustani och Sepehr Jafari
Thu, 26 Mar at 06:30 pm Kafe Dalheimer - Persisk musik med Hassan Boustani och Sepehr Jafari

Kustgatan 10, 41453 Gothenburg, Sweden

CONCERTS
Albin Lee Meldau, Arvid Nero in G\u00f6teborg
Thu, 26 Mar at 07:00 pm Albin Lee Meldau, Arvid Nero in Göteborg

Göteborgs Konserthus

CONCERTS MUSIC
Randy Brecker med Charged Particles (US)
Thu, 26 Mar at 07:00 pm Randy Brecker med Charged Particles (US)

Playhouse Gothenburg

MUSIC ENTERTAINMENT
Membra Jesu nostri
Thu, 26 Mar at 07:00 pm Membra Jesu nostri

Parkgatan 14, 41138 Gothenburg, Sweden

Country Efter Jobbet! #Mars
Thu, 26 Mar at 07:00 pm Country Efter Jobbet! #Mars

Stigbergstorget 1, 414 63 Gothenburg, Sweden

Magnus Uggla in G\u00f6teborg
Fri, 27 Feb Magnus Uggla in Göteborg

Lorensbergsteatern

CONCERTS MUSIC
V\u00e4stra l\u00e5tverkstan | Folkmusikkaf\u00e9et
Fri, 27 Mar at 06:30 pm Västra låtverkstan | Folkmusikkaféet

Södra Allégatan 4, 41301 Gothenburg, Sweden

CONCERTS
Albin Lee Meldau, Arvid Nero in G\u00f6teborg
Fri, 27 Mar at 07:00 pm Albin Lee Meldau, Arvid Nero in Göteborg

Göteborgs Konserthus

ART LIVE-MUSIC
Johannespassionen av J S Bach
Fri, 27 Mar at 07:00 pm Johannespassionen av J S Bach

Oscar Fredriks kyrka

HEALTH-WELLNESS
Joseph Arthur + Det Stora Monstret p\u00e5 Filmstudion, Gbg
Fri, 27 Mar at 07:00 pm Joseph Arthur + Det Stora Monstret på Filmstudion, Gbg

Filmstudion

MUSIC ENTERTAINMENT
A Stevie Wonder Tribute
Fri, 27 Mar at 08:00 pm A Stevie Wonder Tribute

Drakegatan 10, 412 50 Gothenburg, Sweden

FESTIVALS MUSIC
A.K.A. p\u00e5 KoM
Fri, 27 Mar at 08:00 pm A.K.A. på KoM

Bar Kom

Lars Jansson Feat. Svanberg & Rantala
Fri, 27 Mar at 08:30 pm Lars Jansson Feat. Svanberg & Rantala

Karl Johansgatan 6, Göteborg

MUSIC ENTERTAINMENT
Himlajorden-om du vill
Sat, 28 Mar at 12:00 pm Himlajorden-om du vill

Domkyrkan i Goteborg. Fri entré!

MUSIC ENTERTAINMENT

What's Happening Next in Gothenburg?

Discover Gothenburg Events