Paris 25-årsjubileum | The Abyss, Göteborg

Schedule

Sat, 07 Nov, 2026 at 07:00 pm to Sun, 08 Nov, 2026 at 02:00 am

UTC+01:00

Location

The Abyss | Gothenburg, VG

Advertisement
Paris firar 25 år med 2 reunion-spelningar
De gjorde DIY-begreppet till religion, tackade nej till större skivbolag och hade en strykbräda som synth-stativ. Det handlar om indiepopbandet Paris från Stockholm, som slog igenom på den alternativa musikscenen i början av 00-talet. Nu är de tillbaka med två reunion-spelningar på Kollektivet Livets scen den 6:e november och 7:e november på The Abyss i Göteborg.
Med ZTV – och P3-hits som Streetlights och Disco Fever skapade de ett eget musikaliskt universum där känsla, melodi och lekfullhet möts. Med influenser från indiepop, new wave och alternativ rock etablerade sig Paris på den svenska musikkartan som ett energiskt liveband med stark identitet och konstnärlig kreativitet.
Bandet består av:
Emma Nylén på sång och keyboard (också känd som artisten EMMON)
Annika Mellin (numera Thorell) på sång och gitarr (känd från This Diamond Ring och The Mad Men Band)
Mattias Svensson på bas (även medlem i The Exploding Boy)
Johan Efraimsson på trummor
Fredrik Strage: - Jag hörde Paris första demosamling "Greatest hits Vol 1" 2001 och intervjuade dem i DN året därpå i en artikel om framtidens popstjärnor. De sa att deras favoritfärg var "neonbrun", att deras favoritackord var A-moll och att de ville skriva låtar om "att bli kär, festa eller fantisera om folk som man har sett på tv". Jag minns Paris som ett av det tidiga nollnolltalets mest sympatiska band.
Paris har genom åren släppt egna demosamlingar och flera hyllade studioalbum: Yellow Eden (2003), Secrets on Tape (2005) och The Landlord Is Kind Enough to Let Us Have Our Little Sessions (2007). Deras EP Les Amis De Paris och singlar som Hey Sailor och Rainy Day in London har blivit favoriter bland fans av svensk indiepop.
Hösten 2026 har det gått 25 år sedan deras debutspelning på Hultsfredsfestivalens demoscen.
Emma om deras första spelning: Vi spred vår musik genom hembrända CD-demos som vi delade ut och skickade till alla vi kunde komma på. Plötsligt hörde Rockparty av sig och ville att vi skulle spela på Hultsfredsfestivalens demoscen. Vi hade aldrig uppträtt live som Paris tidigare, så vi rekryterade Johan som trummis, repade som galningar – och tre veckor senare stod vi på scen tillsammans för allra första gången.
I drygt ett decennium turnerade de i Skandinavien och Tyskland, och gjorde till och med en kort sväng i Belarus. De syntes i tysk TV, hamnade på Aftonbladets innelista och fick med låtar i svenska filmer som Fröken Sverige. Trots allt detta förblev indie-imagen intakt – mainstream var helt enkelt aldrig deras grej.
Med anledning av 25-årsjubileet av deras första spelning gör Paris nu comeback live med två unika spelning på Kollektivet Livet i Stockholm den 6:e november och 7:e november på The Abyss i Göteborg – denna gång betydligt mer rutinerade än den soliga junidagen 2001.
Annika berättar: - Många har frågat oss var vi tog vägen. Livet kom emellan, men vi har alltid varit nära vänner, fortsatt att skapa musik och spelat i andra konstellationer. Efter flera års förfrågningar och pepp och från vänner och fans känner vi oss sugna att stå på scen tillsammans igen. Vi älskar vårt lilla band och älskar att spela tillsammans – och vi vet att ni också vill uppleva detta, så nu kör vi!
Paris utlovar en nostalgitripp tillbaka till 00-talets början och kommer att spela alla sina mest efterfrågade låtar.
Advertisement

Where is it happening?

The Abyss, Andra Långgatan 32, SE-413 27 Göteborg, Sverige, Gothenburg, Sweden

Event Location & Nearby Stays:

Icon
Know what’s Happening Next — before everyone else does.
PlusOne Klubb

Host or Publisher PlusOne Klubb

Ask AI if this event suits you:

Discover More Events in Gothenburg

Konserthuset, Gothenburg
Sun, 08 Nov at 08:00 pm Konserthuset, Gothenburg

Konserthuset, Gothenburg

KARATE JUTSU FOR BEGINNERS- Techniques to white belt\/red stripe\u201d
Sat, 14 Nov at 05:00 pm KARATE JUTSU FOR BEGINNERS- Techniques to white belt/red stripe”

Dokan Dojo (Honbu Dojo)

WORKSHOPS
Sonata Arctica in G\u00f6teborg
Tue, 24 Nov at 07:00 pm Sonata Arctica in Göteborg

Eriksbergshallen

CONCERTS MUSIC
Viva Sounds 2026
Thu, 26 Nov at 10:00 am Viva Sounds 2026

Göteborg, Sverige

MUSIC ENTERTAINMENT
1 * Irishman in Gothenburg | A stand-up comedy show in English
Thu, 03 Dec at 08:00 pm 1 * Irishman in Gothenburg | A stand-up comedy show in English

Contrast Public House

COMEDY ENTERTAINMENT
Blues i H\u00e4ngmattan, Blues Boosters
Wed, 11 Feb at 07:00 pm Blues i Hängmattan, Blues Boosters

Musikens Hus

Spock's Beard - G\u00f6teborg
Thu, 12 Feb at 07:00 pm Spock's Beard - Göteborg

Musikens Hus

MUSIC ENTERTAINMENT
Feral Nature (NO) + Celestial Scourge (NO) + Obstruktion @Monument, G\u00f6teborg
Thu, 12 Feb at 07:00 pm Feral Nature (NO) + Celestial Scourge (NO) + Obstruktion @Monument, Göteborg

Monument 031

FESTIVALS MUSIC
Magnus Uggla in G\u00f6teborg
Fri, 13 Feb at 06:00 pm Magnus Uggla in Göteborg

Lorensbergsteatern

CONCERTS MUSIC
Dansstuga - bakmes och sl\u00e4ngpolska fr\u00e5n \u00f6vre Klar\u00e4lvsdalen | Folkmusikkaf\u00e9et
Fri, 13 Feb at 06:30 pm Dansstuga - bakmes och slängpolska från övre Klarälvsdalen | Folkmusikkaféet

Södra Allégatan 4, 41301 Gothenburg, Sweden

CONCERTS WORKSHOPS
Hannes | Pustervik
Fri, 13 Feb at 07:00 pm Hannes | Pustervik

Pustervik

Rumours of Fleetwood Mac | G\u00f6teborgs Konserthus
Fri, 13 Feb at 07:30 pm Rumours of Fleetwood Mac | Göteborgs Konserthus

Göteborgs Konserthus

MUSIC ENTERTAINMENT
Xenia Kriisin & Olimpia Dynarek | 13 februari | Oceanen
Fri, 13 Feb at 08:00 pm Xenia Kriisin & Olimpia Dynarek | 13 februari | Oceanen

Stigbergstorget 8, 414 63 Gothenburg, Sweden

CONCERTS
Magnus Uggla in G\u00f6teborg
Fri, 13 Feb at 09:00 pm Magnus Uggla in Göteborg

Lorensbergsteatern

CONCERTS MUSIC
DJ Foie Gras
Sat, 14 Feb at 02:00 pm DJ Foie Gras

Linnégatan 2 , 41304 Gothenburg, Sweden

VALENTINES-DAY POP
Niklas Str\u00f6mstedt - Tyck om mig | G\u00f6teborg, Draken Live
Sat, 14 Feb at 03:30 pm Niklas Strömstedt - Tyck om mig | Göteborg, Draken Live

Draken Live

CONCERTS
Live svensk och filippinsk musik
Sat, 14 Feb at 05:00 pm Live svensk och filippinsk musik

Bellmans Salonger

Magnus Uggla in G\u00f6teborg
Sat, 14 Feb at 06:00 pm Magnus Uggla in Göteborg

Lorensbergsteatern

CONCERTS MUSIC
Stefan Andersson in G\u00f6teborg
Sat, 14 Feb at 06:00 pm Stefan Andersson in Göteborg

Kajskjul 8

CONCERTS MUSIC
Hurula | G\u00f6teborg, Filmstudion \u2013 Support: Nektar
Sat, 14 Feb at 07:00 pm Hurula | Göteborg, Filmstudion – Support: Nektar

Filmstudion

What's Happening Next in Gothenburg?

Discover Gothenburg Events