Oprowadzanie po wystawie „Osiem i pół tygodnia. Gdański artysta Bruno Paetsch (1891 – 1976)”
Schedule
Sun Sep 21 2025 at 01:00 pm to 02:00 pm
UTC+02:00Location
ulica Toruńska 1, 80-822 Gdańsk, Polska | Gdansk, PM
Advertisement
Zapraszamy na bliskie spotkanie z twórczością Brunona Paetscha, znakomitego gdańskiego artysty, który musiał opuścić rodzinne miasto po II wojnie światowej. Inspirował się literaturą i mitologią, a szczególnie fascynowała go postać niezrozumianego samotnika, indywidualisty, odmieńca.
👉🏻 Bruno Paetsch (1891–1976) uczył się w gdańskiej Kunstgewerbeschule, a następnie w Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie – mieście, które otworzyło go na najnowsze prądy artystyczne początku ** wieku.
W swojej twórczości odchodził od akademickiego stylu, szukając inspiracji w literaturze i mitologii, a szczególnie fascynowała go postać niezrozumianego samotnika, indywidualisty, odmieńca.
▪️ Podczas oprowadzania kuratorskiego przyjrzymy się dziełom, które łączą w sobie melancholijny nastrój, dynamiczną kreskę i śmiałe zerwanie z tradycyjną perspektywą. Zobaczymy grafiki inspirowane dramatami Szekspira, Don Kichotem czy Faustem.
Wystawa prezentuje prace pozyskane przez Muzeum Narodowe w Gdańsku w 2022 roku 44 grafiki ze zbioru Wolfganga Drosta, syna ostatniego dyrektora przedwojennego Muzeum Miejskiego. Ekspozycja dopełniona została o dzieła ze zbiorów własnych, ukazując Paetscha w kontekście niemieckiego impresjonizmu i ekspresjonizmu.
🎙️ To wyjątkowa okazja, by poznać dorobek artysty, którego losy naznaczyła wojna i konieczność opuszczenia rodzinnego miasta. Oprowadzanie poprowadzi współkuratorka wystawy Alicja Andrzejewska-Zając.
Informacje praktyczne:
▪️ 21.09 (niedziela)
▪️ godz.: 13:00–14:00
▪️ Oddział Sztuki Dawnej
▪️ ul. Toruńska 1 Gdańsk
Udział w ramach biletu wstępu na wystawę. Nie obowiązują zapisy.
Advertisement
Where is it happening?
ulica Toruńska 1, 80-822 Gdańsk, Polska, ulica Toruńska 1, 80-822 Gdańsk, Polska, Gdansk, PolandEvent Location & Nearby Stays: