Operakafé: The Golden Age of Opera

Schedule

Tue, 10 Mar, 2026 at 07:00 pm

UTC+01:00

Location

Innherredsveien 73, 7068 Trondheim, Norway | Trondheim, ST

Advertisement
Musikk fra barokk og Rossini
Er du nysgjerrig på hvilke musikkepoker som har formet dagens operakunst? Bli med og opplev høydepunkter fra periodene som har gitt operasangere et tidløst repertoar i arv.
Operakafé presenterer kuraterte kvalitetskonserter i uformelle omgivelser, der publikum kommer tett på fremragende operasangere. Vi utfordrer både publikum og utøvere med et variert program og løfter frem skeive, unike og marginaliserte stemmer. Slik skaper vi en lavterskel møteplass som bidrar til dialog, kunnskap og interesse for opera, og som treffer et bredt publikum.
Konsert kl.19.00
Dørene åpner kl. 18.30
Medvirkende:
Ola Marius Ryan, tenor.
Mathilde Hovfind Borgen, bassbaryton,
Alvilde Antonsen svitsje sopran,
Knut Erik Jensen piano.
Gjesteopptreden - dansere fra Danseteater
Arrangert av Operavennforening og Skeive Stemmer Operakompani. Konsertserien er støttet av Kulturdirektoratet og spareban1 smn samfunnsutbytte.
I samarbeid med Skeive Stemmer gir vi rom og arbeid til skeive kunstnere og historier. Skeive utøvere og publikummere har lenge vært en del av operamiljøet, og vi ønsker å gi plass til historier som speiler deres erfaringer. Publikum får innsikt i musikken og sangerens kunstnerskap gjennom personlige anekdoter og historiske perspektiver.
Operakafé har utviklet seg til en arena for kunstneriske samarbeid på tvers av sjangre, uten hierarki og statusjag. Vi ønsker å speile samfunnets mangfold, og publikum spenner i dag fra 18 til 90 år. Generasjonsmøter og møter på tvers av kultur og identitet er blitt en naturlig del av vårt uttrykk.
Ola Marius Ryan – tenor (han/ham)
Ola Marius Ryan kommer fra Namsskogan i Trøndelag. Han har studert klassisk sang og sangpedagogikk ved NTNU, og fullførte i 2007 sin mastergrad i opera ved Kunsthøgskolen i Oslo. Siden har han vært engasjert ved en rekke operascener i Norge, blant annet Den Norske Opera, Trondheim Symfoniorkester og Opera, og Bergen Nasjonale Opera. Med sistnevnte medvirket han i samtidsoperaen Veslefrikk, som vant publikumsprisen under Armel Opera Festival i Ungarn.
I tillegg til opera og samtidsmusikk har Ryan bred erfaring innen kirkemusikk og vokalensembler. Han var medlem av «Tenorane og Steffen Horn» fra 2011–2016 og ensemblesanger i Trondheim Vokalensemble i 2016–2017. Parallelt med sitt arbeid som utøver er han i dag faggruppeleder for kunst- og kulturfag ved Nord Universitet.
Mathilde Hofvind Borgen – bassbaryton (hun/henne)
Mathilde er utdannet musikkviter fra Universitetet i Oslo og studerer nå andre året på bachelor i musikkutøving ved Det Arktiske Universitetet, Musikkonservatoriet i Tromsø. Hun debuterte her på Rosendal sammen med Skeive Stemmer i De lystige koner i Windsor, i rollen som Herr Page, og deltok med produksjonen på Grimeborn Festival i London i 2023.
Hennes repertoar spenner fra middelaldermusikk til moderne verk, og hun har et særlig hjerte for Vivaldi, Morley og Rossini. Nylig var hun deltaker i den internasjonale sangkonkurransen Fondazione Renata Tebaldi – barokkseksjonen i San Marino. Vi ønsker henne velkommen tilbake til Operakaféen på Rosendal.
Alvilde Antonsen – svitsje sopran (hun/henne)
Alvilde kommer opprinnelig fra Trondheim og debuterte som student i 2022 med Skeive Stemmer i De lystige koner i Windsor. Hun er nå uteksaminert med mastergrad i utøvende sang fra Universitetet i Stavanger, og har tidligere studert ved NTNU Institutt for musikk og Barratt Due musikkinstitutt. Hun har videre studert under Elizabeth Norberg-Schulz, og holder for tiden på med Post Master–diplom ved UIS og Conservatorio di Musica G. Martucci.
Hun har sunget roller som Marcellina i Le nozze di Figaro (Italia, 2024), Mrs. Nolan i The Medium, samt medvirket i Don Giovanni og i produksjoner av Suor Angelica og Cavalleria Rusticana i samarbeid mellom Conservatorio G. Martucci og Teatro G. Verdi i Salerno. Hun har også erfaring fra samarbeid med dirigent Urša Lah, Bertil Palmar Johansen og TrondheimSolistene under Olavsfestdagene.
Danseteatret
Til denne konserten samarbeider vi med Danseteatret – et senior, improvisatorisk dansekompani tilknyttet DansiT kompetansesenter i Trondheim. Samarbeidet mellom ulike kunstnere og generasjoner speiler den mangfoldige publikumsbasen vi har bygget opp.

Advertisement

Where is it happening?

Innherredsveien 73, 7068 Trondheim, Norway, Innherredsveien 73, 7068 Trondheim, Norge, Trondheim, Norway

Event Location & Nearby Stays:

Icon
Know what’s Happening Next — before everyone else does.
Rosendal Teater

Host or Publisher Rosendal Teater

Ask AI if this event suits you:

Discover More Events in Trondheim

SYMRE - Antikvariatet
Wed, 11 Mar at 08:00 pm SYMRE - Antikvariatet

Nedre Bakklandet 4, Trondheim

Rabalderdans p\u00e5 DansiT - torsdag 12.03.26 (2-6 \u00e5r)
Thu, 12 Mar at 05:00 pm Rabalderdans på DansiT - torsdag 12.03.26 (2-6 år)

DansiT

NONPROFIT KIDS
UKM Trondheim 2026
Thu, 12 Mar at 06:00 pm UKM Trondheim 2026

Kultursenteret ISAK

WORKSHOPS ART
Lena Andersson: Ester Nilsson-trilogien
Thu, 12 Mar at 07:00 pm Lena Andersson: Ester Nilsson-trilogien

Kongens gate 2, 7011 Trondheim, Norway

Vorsdag\/\/Standup
Thu, 12 Mar at 08:00 pm Vorsdag//Standup

Antikvariatet

\u00c5RE 2026
Thu, 15 Jan at 12:00 pm ÅRE 2026

E. C. Dahls gate 2, 7012 Trondheim, Norway

SOLD OUT! Caerimonia Nidrosi\u00e6 PT. 4 \/\/ Byscenen
Fri, 16 Jan at 07:00 pm SOLD OUT! Caerimonia Nidrosiæ PT. 4 // Byscenen

Kongens Gate 19, 7012 Trondheim, Norway

FESTIVALS MUSIC
Free Crash Course in Swing Dancing - Lindy Hop
Fri, 16 Jan at 07:00 pm Free Crash Course in Swing Dancing - Lindy Hop

Realfagparketten, Realfagbygget NTNU Gløshaugen

WORKSHOPS FESTIVALS
Multipli\u00e9 dansefilm 2026
Sat, 17 Jan at 12:00 pm Multiplié dansefilm 2026

Nova Kinosenter

ENTERTAINMENT
Filmfest for barn
Sun, 18 Jan at 12:00 pm Filmfest for barn

Apotekerveita 16, 7011 Trondheim, Norway

Nytt\u00e5rsstevnet 2026
Sun, 18 Jan at 12:00 pm Nyttårsstevnet 2026

Ranheimshallen

Free Crash Course in Swing Dancing - Balboa
Fri, 23 Jan at 07:00 pm Free Crash Course in Swing Dancing - Balboa

Realfagparketten, Realfagbygget NTNU Gløshaugen

WORKSHOPS FESTIVALS
JONA \/\/ Antikvariatet
Fri, 23 Jan at 08:00 pm JONA // Antikvariatet

Antikvariatet

FESTIVALS MUSIC
Sirkus Eliassen \/\/ Djupet
Fri, 23 Jan at 09:00 pm Sirkus Eliassen // Djupet

Strandveien 104, 7067 Trondheim, Norway

FESTIVALS
TR\u00d8NDER-LYN MINICUP
Sat, 24 Jan at 08:00 am TRØNDER-LYN MINICUP

Horghallen

CUBAN WEEKEND with Ethan & Kamila!
Sat, 24 Jan at 11:00 am CUBAN WEEKEND with Ethan & Kamila!

Ingvald Ystgaards gt. 7B, Trondheim

WORKSHOPS ENTERTAINMENT
CastleCon 2026: Curses & Demons
Sat, 24 Jan at 11:00 am CastleCon 2026: Curses & Demons

Kultursenteret ISAK

5 \u00e5r med KBS ! \/\/ TYVEN
Sat, 24 Jan at 07:00 pm 5 år med KBS ! // TYVEN

TYVEN

FESTIVALS
\ud83c\udf86 NYTT\u00c5RSFEST \ud83c\udf86  Kv\u00e5lgrillen inviterer til fest med: \ud83e\udde0 QUIZ \u2013 Quizmaster Vegard Borten
Sat, 24 Jan at 10:15 pm 🎆 NYTTÅRSFEST 🎆 Kvålgrillen inviterer til fest med: 🧠 QUIZ – Quizmaster Vegard Borten

vassfjellveien 3, Kvål

FESTIVALS CONTESTS

What's Happening Next in Trondheim?

Discover Trondheim Events