Odense Jazz Orchestra: New Tunes 2026
Schedule
Wed, 18 Mar, 2026 at 07:00 pm
UTC+01:00Location
ODEON | Odense, FY
Advertisement
Odense Jazz Orchestra spiller nyskrevne værker af Syddansk Musikkonservatoriums skarpeste komponisttalenter. Koncerten er en fast del af samarbejdet mellem det højt anerkendte big band og Syddansk Musikkonservatorium. Et samarbejde der er en vigtig del af udviklingen og styrkelsen af de studerendes færdigheder og kompetencer vedrørende arrangement og komposition til professionelle orkestre på højt kunstnerisk niveau.Samarbejdet er, for de studerende, en enestående mulighed for både at skrive musik til et bigband og få det spillet af et orkester af Odense Jazz Orchestras kaliber. Det er ganske enkelt noget helt særligt for en ung talentfuld komponist, at opleve sin egen helt nye musik spillet af et bigband med musikere fra øverste kunstneriske hylde, der ledes gennem musikken af en forrygende dirigent.
Publikum kan således forvente veloplagte musikere, glade komponister og en aften fyldt med masser af ny, spændende og varieret musik, skrevet af en flok inspirerede og ambitiøse komponisttalenter, og spillet af et bigband, der altid søger nye kunstneriske udfordringer i forskellige musikalske udtryk og kreative samarbejder.
Komponisterne:
Mads Tornemark: "Lost Contact"
"Lost Contact" handler om de 2 rumsonder "Voyager 1" og "Voyager 2", som blev sendt afsted tilbage i 1977. De er på nuværende tidspunkt de rumsonder, som er længst væk fra Jorden.
Med stykket prøver Mads at beskrive både det smukke og skræmmende ved rummet. De to sonder har givet os fantastisk viden omkring universet og vores eget solsystem, men flyver nu hver sin vej helt alene ud i rummet. På et tidspunkt i år vil sonderne være så langt væk, at vi ikke kan kommunikere med dem mere, og derfor har stykket fået navnet "Lost Contact".
Giordano Léon Makholm: "Daydreaming On Company Time"
"Daydreaming On Company Time" blev oprindeligt skrevet til Giordanos kvartet, Office Park. Stykket udforsker temaer som rutine, nostalgi og en stille modstand mod det moderne kontorlivs sprog og koder. Musikken lever i et kredsløb, bygget på gentagende figurer og en jævn bevægelse. Under overfladen trækker noget andet: en diffus længsel, en vandrende opmærksomhed, et ønske om noget mere levende end opgaven foran én.
I bigband-arrangementet bevares stykkets oprindelige karakter, mens kontrasterne forstærkes. En antydning af den vej, der ikke blev taget, af det liv, der forestilles levet lige uden for kubikelvæggene.
Asger Brink: "Entering Nedenheim"
En gang om måneden, har jeg fornøjelsen af at blive indhyllet i en anden verden end den vi kender. Nemlig i Dungeons & Dragons. Her har jeg, og en flok venner, spillet i den samme historie i over 2 år, og man bliver helt indhyllet i det. Med mit stykke “Entering Nedenheim”, genkalder og gengiver jeg min subjektive oplevelse af gruppens tur ind i en underhordisk by for kæmper. Her er overraskelse og kamp, storladenhed og uhygge - kort sagt: Her er eventyr!
Velkommen til Nedenheim!
Bertram Kvist
Mads Clausen
Fri entré
Konservatoriets Koncertsal
Advertisement
Where is it happening?
ODEON, Odeons Kvarter 1, 5000 Odense C, Danmark, Odense, DenmarkEvent Location & Nearby Stays:
Know what’s Happening Next — before everyone else does.












![Lasse Helner: Sange og historier fra et langt liv p\u00e5 scener og landeveje [UDSOLGT]](https://cdn-ip.allevents.in/s/rs:fill:500:250/g:sm/sh:100/aHR0cHM6Ly9jZG4tYXouYWxsZXZlbnRzLmluL2V2ZW50czQvYmFubmVycy9lZGJkOTczMmE2MmMxYTY0YjUyY2VjMWNjYWY2NDBiOGJkOWU0OGNiMGI5MjBkODE2NjliZjFkNjYyYWJhYTI3LXJpbWctdzEyMDAtaDYyOC1kYzJkMzk0Zi1nbWlyP3Y9MTc2ODkyMjc1MA.avif)






