NIEDENTHAL | Wystawa

Schedule

Sun Apr 02 2023 at 12:00 pm to 08:00 pm

Location

Dom Spotkań z Historią | Warsaw, MZ

Advertisement
? Głosami uczestników i uczestniczek plebiscytu, organizowanego przez ?????????.??, wystawa zajęła pierwsze miejsce w kategorii „?????????? ????????????? ???? ????”!
??????? ?????????? ???????? ? ???? ?? ? ???????!
Zapraszamy na wystawę zdjęć Chrisa Niedenthala – tworzą ją zdjęcia zarówno mniej znane, jak i te ikoniczne, bez których nie da się opowiedzieć o tym fotografie legendzie.
Wystawę można oglądać do 4 czerwca.
WSTĘP WOLNY.
?️ Wystawa wzbogacona jest o liczne artefakty: oryginalne okładki magazynu „Time”, artykuły ze zdjęciami, koperty zaadresowane do zagranicznych redakcji i aparaty fotograficzne, którymi posługiwał się Chris Niedenthal.
„Wielkim wyzwaniem było wybranie blisko 200 kadrów z liczącego setki tysięcy zdjęć archiwum. Bardzo trudno przygotować wystawę fotografa, którego zdjęcia od lat są prezentowane na wystawach i w publikacjach. Miałyśmy pokusę, by czymś zaskoczyć, zrobić coś, czego jeszcze nie było. Jednak nasz pomysł, by zaprezentować przekrojowo dorobek fotoreporterski Chrisa Niedenthala z minionych 50 lat jest już czymś, czego wcześniej nikt nie zrealizował” – wyjaśniają koncepcję wystawy jej kuratorki: ???? ???????́??? ? ????????? ?????????.
? ? ? ?
Chris Niedenthal urodził się w 1950 roku w Londynie, w rodzinie polskich emigrantów. Swój pierwszy aparat dostał od rodziców, gdy miał 11 lat jako prezent za dobrze zdany egzamin.
Już na studiach w London College of Printing rozpoznał kierunek, w jakim będzie się rozwijał. Chciał dokumentować, nie tworzyć nową rzeczywistość:
„Interesowała mnie prasa i fotoreportaż̇. Trudno było wybić mi to z głowy. Na studiach mieliśmy fotografię reklamową, portretową, ale ja zawsze robiłem wszystko w wersji reporterskiej”.
W wieku 23 lat przyjechał na kilka miesięcy do Polski i został tu na stałe. Pracował jako fotoreporter prasowy, początkowo był wolnym strzelcem i dokumentował Polskę Gierka. W latach 1974-1978 robił materiały m.in. dla niemieckich pism. W 1978 roku rozpoczął blisko pięcioletnią współpracę z „Newsweekiem”. 14 grudnia 1981, w drugim dniu stanu wojennego, zrobił jedno ze swoich najsłynniejszych zdjęć: wóz opancerzony SKOT na tle kina Moskwa z banerem reklamującym film „Czas apokalipsy”.
Jednak, jak podkreślają kuratorki wystawy:
„Chrisa Niedenthala interesowało przede wszystkim życie codzienne i zwykli ludzie. Tego rodzaju fotografie to wielka i fascynująca część jego archiwum. [...] Współpraca z «Newsweekiem», a potem z «Time», była wielkim krokiem w jego karierze, dawała mu też nieograniczony dostęp do zachodnich kolorowych filmów wysokiej jakości (dla polskich fotografów w tym czasie praktycznie niedostępnych) i pozwalała na podróże. Dzięki temu w jego archiwum znajduje się niepowtarzalny reporterski zapis z Polski i krajów Europy Wschodniej lat 70. i 80”.
W 1984 roku „Newsweek” po raz pierwszy wysłał Niedenthala poza Polskę: fotografował w Budapeszcie, Pradze i Moskwie. W 1987 roku z całą rodziną przeprowadził się na ponad sześć lat do Wiednia, w którym mieściło się biuro „Time” na Europę Wschodnią. Ponownie do Polski wrócił w 1993 roku. Wspólnie z Włodzimierzem (Woodym) Ochnio przez sześć lat prowadzili studio fotografii reklamowej Magic Media. W kolejnych latach był autorem kilku bardzo ważnych społecznie projektów ekspozycyjnych.
Po 2015 roku wrócił do fotoreportażu:
„Ten zawód to jest w pewnym sensie misja. Skoro tyle fotografowałem tej naszej historii, przez lata, to uważam, że nie mogę przestać, muszę udokumentować ten stan, w który popadliśmy teraz. W dawnej Polsce robiłem to dla bardzo ważnych pism światowych, teraz robię to dla siebie”.
Organizator wystawy: ??? ???????́ ? ????????̨
Kuratorki: ???? ???????́??? ? ????????? ?????????
Teksty: ????????? ?????????
Koordynacja projektu i produkcja wystawy: ????? ??????
Projekt graficzny: ????? ??????
???????? ?????????? ??????? ? ??????? ?????????????? ? ??? ??????????.
Koncepcja i wybór zdjęć: ???? ???????́???, ????????? ?????????
Teksty: ????????? ?????????
Projekt graficzny: ????? ??????
Wydawca: ??? ???????́ ? ????????
Do kupienia w naszej księgarni:
https://ksiegarnia.dsh.waw.pl/pl/p/NIEDENTHAL/480
Advertisement

Where is it happening?

Dom Spotkań z Historią, Karowa 20,Warsaw, Poland, Warsaw, Poland

Event Location & Nearby Stays:

Dom Spotka\u0144 z Histori\u0105

Host or Publisher Dom Spotkań z Historią

It's more fun with friends. Share with friends