Niciuna înfrântă. Niciuna uitată. Niciuna mai puțin.
Advertisement
Niciuna înfrântă. Niciuna uitată. Niciuna mai puțin.
În luna iunie se împlinește un an de când am ieșit în stradă să cerem statului român prevenirea femicidelor.
1 an de solidaritate. 1 an în care ne-am strâns împreună și am cerut ca statul să ne protejeze. Majoritatea femicidelor pot fi prevenite.
Împreună am reușit să obținem o victorie istorică colectivă.
Legea pentru prevenirea femicidului și a violențelor care îl preced a avut cele mai multe semnături de susținere din istoria democrată a României. Apoi a trecut de Parlament și a fost promulgată de Președinte pe 23 aprilie.
Însă munca noastră colectivă nu se termină aici. Este doar un prim pas pentru o lume mai sigură.
Vrem justiție pentru învingătoarele violenței de gen: să fie crezute, să fie protejate, iar judecătorii să recunoască pericolul real de escaladare a violenței și de femicid înainte să fie prea târziu.
În ultimele zile am fost martore la femicide și violențe extreme împotriva femeilor.
Un bărbat a ucis-o pe mama fostei partenere. Femeia și-a apărat fiica în fața furiei agresorului. Fiica sa obținuse de la instanță un ordin de protecție pentru doar 15 metri și fără brățară de monitorizare a agresorului.
Un bărbat și-a ucis soția cu toporul. Un bărbat a agresat o femeie până la moarte. Bărbați care și-au înjunghiat fostele partenere sau pe mamele acestora.
Un bărbat și-a atacat și împușcat fosta parteneră și pe întreaga familie a acesteia. Femeia ceruse ordin de protecție pentru ea, fiica și părinții ei și brățară electronică pentru monitorizarea agresorului. Instanța a considerat că este suficient un ordin de protecție pentru ea, pentru o distanță de 20 de metri, fără brățară electronică. Agresorul avea istoric de violență, își sechestrase și bătuse fosta parteneră în Italia.
Din 2025 până în prezent, au avut loc cel puțin 82 de femicide în România (desprefemicid.ro, @stop.femicidelor).
În majoritatea cazurilor, victimele ceruseră ajutorul. Aveau ordine de protecție și apelaseră la autorități pentru a fi apărate.
Autoritățile știau că există un istoric de violență și ar fi trebuit să intervină și să protejeze victimele.
După 1 an, ieșim iarăși în stradă pentru a spune clar că le credem pe femeile care sunt victime ale violenței.
Spunem răpicat că ne-am săturat să trăim în cultura ‘’toleranței‘‘ asupra violenței atunci când este îndreptată împotriva femeilor care vin din medii sărace, rome sau care au experiențe care nu le fac ‘’demne’’ de a fi protejate în ochii opiniei publice. Acest dublu standard arată că noi, femeile, trebuie să fim respectabile și victimele perfecte pentru a fi crezute.
Împreună le transmitem femeilor care trec prin abuz și violență că LE CREDEM.
Avem nevoie de solidaritate, nu de vină. Blamarea victimei este parte din cultura violenței. O hrănește. O normalizează. O face invizibilă. O face și mai greu de prevenit.
Niciuna nu e liberă până nu suntem toate în siguranță. Cerem autorităților statului să le protejeze pe toate femeile și fetele în fața violenței.
Statul și-a asumat măsuri de prevenire a violențelor cu care femeile se confruntă. Criza politică în care ne aflăm întârzie ca aceste măsuri să fie implementate adecvat. Siguranța femeilor NU este tratată, în continuare, ca o prioritate pentru statul român.
? Cerem ca legea să fie implementată urgent în spiritul în care a fost elaborată.
? Cerem de urgență dezvoltarea instrumentelor de evaluare a riscului tocmai pentru a preveni femicidele, pentru ca poliția, procurorii și judecătorii să înțeleagă riscul de escaladare a violenței și de femicid și să dispună măsuri de protecție potrivite.
? Cerem dezvoltarea și implementarea curriculei privind cursurile de egalitate de gen și relații non-violente în școli.
? Cerem formarea continuă și obligatorie a polițiștilor, procurorilor, judecătorilor, profesioniștilor din sănătate și a asistenților sociali în domeniul violenței de gen.
? Cerem date detaliate despre femicide și toate formele de violență de gen. Legea obligă poliția, parchetele, instanțele și ministerele să colecteze și să publice anual date detaliate despre toate cazurile de violență domestică și de femicide, de la sesizare și până la condamnare.
? Cerem asigurarea investigării și soluționării cauzelor privind violența de gen într-un termen rezonabil. Termenele lungi de soluționare, intervenirea prescripției, ratele ridicate de clasare a cauzelor privind violența de gen descurajează femeile să se adreseze justiției.
? Cerem finanțarea serviciilor destinate învingătoarelor violenței de gen și obligarea autorităților locale și centrale să respecte legea și să aloce fonduri publice suficiente pentru ca fiecare femeie care a trecut prin violență să poată fi sprijinită de îndată, cu demnitate și respect.
? Cerem consultarea și includerea sistematică a organizațiilor feministe și a experților independenți în toate politicile legate de violența de gen.
Fiecare femeie ucisă este dovada unui sistem care a eșuat. Iar acest eșec este criminal.
În luna iunie se împlinește un an de când am ieșit în stradă să cerem statului român prevenirea femicidelor.
1 an de solidaritate. 1 an în care ne-am strâns împreună și am cerut ca statul să ne protejeze. Majoritatea femicidelor pot fi prevenite.
Împreună am reușit să obținem o victorie istorică colectivă.
Legea pentru prevenirea femicidului și a violențelor care îl preced a avut cele mai multe semnături de susținere din istoria democrată a României. Apoi a trecut de Parlament și a fost promulgată de Președinte pe 23 aprilie.
Însă munca noastră colectivă nu se termină aici. Este doar un prim pas pentru o lume mai sigură.
Vrem justiție pentru învingătoarele violenței de gen: să fie crezute, să fie protejate, iar judecătorii să recunoască pericolul real de escaladare a violenței și de femicid înainte să fie prea târziu.
În ultimele zile am fost martore la femicide și violențe extreme împotriva femeilor.
Un bărbat a ucis-o pe mama fostei partenere. Femeia și-a apărat fiica în fața furiei agresorului. Fiica sa obținuse de la instanță un ordin de protecție pentru doar 15 metri și fără brățară de monitorizare a agresorului.
Un bărbat și-a ucis soția cu toporul. Un bărbat a agresat o femeie până la moarte. Bărbați care și-au înjunghiat fostele partenere sau pe mamele acestora.
Un bărbat și-a atacat și împușcat fosta parteneră și pe întreaga familie a acesteia. Femeia ceruse ordin de protecție pentru ea, fiica și părinții ei și brățară electronică pentru monitorizarea agresorului. Instanța a considerat că este suficient un ordin de protecție pentru ea, pentru o distanță de 20 de metri, fără brățară electronică. Agresorul avea istoric de violență, își sechestrase și bătuse fosta parteneră în Italia.
Din 2025 până în prezent, au avut loc cel puțin 82 de femicide în România (desprefemicid.ro, @stop.femicidelor).
În majoritatea cazurilor, victimele ceruseră ajutorul. Aveau ordine de protecție și apelaseră la autorități pentru a fi apărate.
Autoritățile știau că există un istoric de violență și ar fi trebuit să intervină și să protejeze victimele.
După 1 an, ieșim iarăși în stradă pentru a spune clar că le credem pe femeile care sunt victime ale violenței.
Spunem răpicat că ne-am săturat să trăim în cultura ‘’toleranței‘‘ asupra violenței atunci când este îndreptată împotriva femeilor care vin din medii sărace, rome sau care au experiențe care nu le fac ‘’demne’’ de a fi protejate în ochii opiniei publice. Acest dublu standard arată că noi, femeile, trebuie să fim respectabile și victimele perfecte pentru a fi crezute.
Împreună le transmitem femeilor care trec prin abuz și violență că LE CREDEM.
Avem nevoie de solidaritate, nu de vină. Blamarea victimei este parte din cultura violenței. O hrănește. O normalizează. O face invizibilă. O face și mai greu de prevenit.
Niciuna nu e liberă până nu suntem toate în siguranță. Cerem autorităților statului să le protejeze pe toate femeile și fetele în fața violenței.
Statul și-a asumat măsuri de prevenire a violențelor cu care femeile se confruntă. Criza politică în care ne aflăm întârzie ca aceste măsuri să fie implementate adecvat. Siguranța femeilor NU este tratată, în continuare, ca o prioritate pentru statul român.
? Cerem ca legea să fie implementată urgent în spiritul în care a fost elaborată.
? Cerem de urgență dezvoltarea instrumentelor de evaluare a riscului tocmai pentru a preveni femicidele, pentru ca poliția, procurorii și judecătorii să înțeleagă riscul de escaladare a violenței și de femicid și să dispună măsuri de protecție potrivite.
? Cerem dezvoltarea și implementarea curriculei privind cursurile de egalitate de gen și relații non-violente în școli.
? Cerem formarea continuă și obligatorie a polițiștilor, procurorilor, judecătorilor, profesioniștilor din sănătate și a asistenților sociali în domeniul violenței de gen.
? Cerem date detaliate despre femicide și toate formele de violență de gen. Legea obligă poliția, parchetele, instanțele și ministerele să colecteze și să publice anual date detaliate despre toate cazurile de violență domestică și de femicide, de la sesizare și până la condamnare.
? Cerem asigurarea investigării și soluționării cauzelor privind violența de gen într-un termen rezonabil. Termenele lungi de soluționare, intervenirea prescripției, ratele ridicate de clasare a cauzelor privind violența de gen descurajează femeile să se adreseze justiției.
? Cerem finanțarea serviciilor destinate învingătoarelor violenței de gen și obligarea autorităților locale și centrale să respecte legea și să aloce fonduri publice suficiente pentru ca fiecare femeie care a trecut prin violență să poată fi sprijinită de îndată, cu demnitate și respect.
? Cerem consultarea și includerea sistematică a organizațiilor feministe și a experților independenți în toate politicile legate de violența de gen.
Fiecare femeie ucisă este dovada unui sistem care a eșuat. Iar acest eșec este criminal.
Advertisement
Where is it happening?
Piața Victoriei, 011791 București, România, Bucharest, Romania
Event Location & Nearby Stays:
Know what’s Happening Next — before everyone else does.
Host or PublisherCentrul FILIA