Nepal - Mustang (trekking / jeep)

Schedule

Fri Oct 13 2023 at 08:15 pm

Location

Kathmandu Nepal | Kathmandu, BA

Advertisement
BUDDYJSKIE KRÓLESTWO MUSTANGU
Mustang – odległy, odizolowany i tajemniczy rejon w Nepalu,
położony jest pomiędzy pasmem górskim Annapurny
a górą Dhaulagiri i rozciąga się aż na pustynną Wyżynę Tybetańską.
termin: 13.10-31.10.2023
Zapraszamy na 10-dniową spektakularną wędrówkę przez niesamowity krajobraz. Monumentalne ośnieżone szczyty, niewiarygodne wielokolorowe formacje skalne, pustynne kaniony na tle kobaltowo-błękitnego nieba.
Trasa powrotna trekkingu biegnie mało uczęszczanym wschodnim szlakiem! Mała popularność wynikała z braku miejsc noclegowych, to się zmieniło. Nie da się opisać słowami piękna wschodniej trasy, trzeba ją przejść i zobaczyć na własne oczy.
Jedną z największych zalet ostatniego „Zakazanego Królestwa” jest jego autentyczność. To jedno z ostatnich miejsc, w których zobaczymy czystą tybetańską kulturę buddyjską i tradycyjny
styl życia. Mustang pozostawał zamknięty dla obcokrajowców przez wiele lat, oficjalnie dopiero w 1992 roku otworzył się na zagranicznych wędrowców.
Mustang to nasza Shangri-La: kultura, historia, legendy na tle oszałamiającej scenografii.
Zobaczycie tam klimatyczne wioski, pola uprawne, buddyjskie stupy i gompy obwieszone flagami modlitewnymi, nietknięte czasem forty i pałace, mnichów buddyjskich, kobiety w tradycyjnych strojach, malarstwo sakralne w grotach.
Zwiedzimy historyczne centrum starego miasta Kathmandu - Durbar Square, który może oszołomić dźwiękami, zapachami, można się zagubić w labiryncie wąskich uliczek wśród średniowiecznych świątyń i pagód.
Obejdziemy stupę Boudhnath oraz zwiedzimy świątynię Siwy w Pashupatinath i klimatyczne miasto Bhaktapur.
Zmiany w Nepalu następują szybko.
To jest zdecydowanie najlepszy czas na wizytę w Buddyjskim Królestwie Mustangu!
Skala trudności:
Umiarkowana. Maksymalna wysokość ok 4200 m n.p.m. Podczas trekkingu nie jest wymagany żaden specjalistyczny sprzęt. Każdy idzie we własnym tempie, dostosowanym do swojej kondycji, delektuje się pięknem krajobrazów.
Noclegi: pokoje gościnne w tzw. tea house'ach, dwuosobowe ze wspólną łazienką. W Kathmandu i Pokharze będziemy zakwaterowani w hotelach 3 i 4*. Pokoje jednoosobowe tylko w większych miastach, za dodatkową dopłatą 350 USD do kosztów wyjazdu.
Wyżywienie: posiłki 3 x dziennie w hotelach, restauracjach albo przydrożnych knajpkach, suchy prowiant podczas trekkingu powrotnego szlakiem wschodnim.
Opieka: polska pilotka, nepalscy przewodnicy, tragarze (dwóch na jedną osobę).
PROGRAM:
1 dzień 11.10 - wylot z Polski do Kathmandu.
2 dzień 12.10 - przylot do Kathmandu (1400 m n.p.m.), zakwaterowanie w hotelu w dzielnicy Thamel. Spacer po mieście i kolacja powitalna z nepalskimi tańcami.
3 dzień 13.10 - czas na załatwienie pozwoleń na wjazd do Mustangu oraz zwiedzanie skarbów Kotliny Kathmandu: stupy Boudhnath oraz świątyni Siwy w Pashupatinath. Odwiedzimy klimatyczne miasto Bhaktapur. Nocleg w turystycznej dzielnicy Thamel.
4 dzień 14.10 - Przejazd 200 km malowniczą drogą wzdłuż rzeki Trisuli do Pokhary (900 m n.p.m.), leżącej w dolinie pod masywem Annapurna. Po drodze możliwość raftingu oraz wjazdu kolejką linową do świątyni Manakamana. Tę część programu fakultatywnego można też zrealizować w drodze powrotnej.
5 dzień 15.10 - Wczesna pobudka i przejazd (ok. 9 h) do miasteczka Kagbeni. To jedno z najstarszych miasteczek w dolinie rzeki Kali Gandaki, tutaj krzyżował się główny szlak z Tybetu do Indii ze szlakiem z Dolpo do Mustangu. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków miasteczka jest czerwony klasztor, zbudowany nad brzegiem „Czarnej Rzeki”. Kagbeni to brama to „Zakazanego Królestwa”. Nocleg w Kagbeni na wysokości 2800 m n.p.m.
6 dzień 16.10 - 1 dzień w Upper Mustang: Kagbeni - Ghami. Zaczynamy naszą wyprawę do Górnego Mustangu. Zazwyczaj trasa trekkingowa zaczyna się w tym miejscu, ale ponieważ szlak pokrywa się z drogą dla jeepów, samochodów i motorów, zdecydowaliśmy się na przejazd autobusem. Na początek przejedziemy wzdłuż doliny rzeki Kali Gandaki do Tangbe (3060m n.p.m.). Wioska jest typową osadą Mustangu z wąskimi uliczkami, bielonymi ścianami, chortenami i flagami modlitewnymi. Kolejny przystanek to Chele (3100 m n.p.m.) Następnie jedziemy do Shyangbochhen, obejrzymy Chhonsi Cave. Jaskinia jest popularnym miejscem na szlaku buddyjskich pielgrzymek. Uważa się, że Guru Ringpocze medytował w tej jaskini około VIII wieku. Na noc pojedziemy do Ghami. Pół godziny od miasteczka jest najdłuższy mur Mani.
7 dzień 17.10 – 2 dzień trekkingu: Trekking z Ghami do Tsarang (Charang) (3650 m n.p.m.) - 6 h ok. 15 km. Droga przez przełęcz Dhakmar 3820 i przełęcz Muri La 4200 do klasztoru Lo Gekar, zwanego też Ghar Gompa. Ten najstarszy klasztor górnego Mustangu sięga korzeniami VIII w. Tsarang jest drugą co do wielkości osadą w Górnym Mustangu, niegdyś był stolicą, dawny pałacu królewski i klasztor z XVI w. n.e. nadal wyglądają imponująco.
8 dzień 18.10 – 3 dzień trekkingu: Z Tsarang do Lo Manthang (5 h marszu, 13,5 km), szlak łączy się z drogą dla samochodów. Po drodze i dokładnie na środku drogi wyrasta samotny Sungda Chorten, niezwykły punkt centralny w jałowym krajobrazie. Na 45 minut przed Lo Manthang dochodzimy do punktu widokowego. Nie można być obojętnym na to co widzimy: wyczekiwane miasto otoczone murami, z białymi domami, czerwonym klasztorem, na wzgórzach dookoła znajdują się zrujnowane forty budowane z błota i gliny, do tego „morze” kolorowych klifów, lśniące szczyty z białymi czapami. Lo Manthang jest na wysokości 3840 m n.p.m. wśród upraw jęczmienia i gryki, na rozległej dolinie, która jest częścią Wyżyny Tybetańskiej. Docieramy do stolicy dawnego Królestwa Mustangu akurat w dniu święta Tiji.
9 dzień 19.10 – 4 dzień trekkingu: Po śniadaniu pojedziemy na kucykach do miejscowości Choser, w której oprócz klasztorów są sławne jaskinie. Najpopularniejsza jaskinia Jhongu, robi niezwykłe wrażenie: drewniane drabiny prowadzą przez małe otwory w podłogach, a wąskie tunele łączą ze sobą wiele pomieszczeń. System jaskiń zajmuje 5 poziomów. Niektóre jaskinie na terenie Choser mają 3000 lat. Wracamy ok. 15
żeby uczestniczyć dalej w obchodach święta. Nocleg w Lo Manthang.
10 dzień 20.10 – 5 dzień trekkingu: Główny dzień obchodów święta Tiji.
11 dzień 21.10 – 6 dzień trekkingu: Odcinek z Lo Manthang do Yara (3650 m n.p.m.) 7 h 16,3 km. Będzie to pierwszy dzień trekkingu powrotnego wschodnią trasą zaliczaną do najbardziej malowniczych na świecie. Szlak idzie przez Dadunkha 4126 m n.p.m. i wioskę Dhi. Widoki są coraz bardziej niezwykłe: wielobarwne (żółte, kremowe, czerwone, białe) strome i zerodowane ściany kanionów, najbardziej przyciąga uwagę ogromna ściana, która przypomina gigantyczne katedralne piszczałki organowe.
12 dzień 22.10 – 7 dzień trekkingu: Yara – Luri Gompa – Dhey. Cała trasa to ok. 16,8 km, 7 h. Z Yara wcześnie rano idziemy najpierw do Luri Gompy . Rzadko odwiedzana perełka sztuki buddyjskiej, świątynia została wykuta w klifie w XVI wieku ( 4005 m n.p.m.). Trasa
w obydwie strony to około 10 km. Odpoczynek i lunch w Yara i idziemy do Dhey, tu zostaniemy na noc. Trasa biegnie w dużej mierze przez płaskowyż, przed samą wioską jest strome serpentynowe zejście aż do 171 metrowego wiszącego mostu. Nocleg w Dhey.
13 dzień 23.10 – 8 dzień trekkingu: Odcinek z Dhey do Tangge (3360 m n.p.m.). Droga, prowadzi w górę i w dół po suchej ziemi, ale oferuje spektakularne widoki. Dotarcie do Tangge zajmuje ok. 4,5 h, 9,4 km. Najpierw długie podejście na najwyższy punkt tego dnia 3900 m n.p.m., potem seria zjazdów, ścieżek i odcinków po płaskowyżu, a w końcu
piękny widok z klifu na wioskę. Tangee to niezwykłe miejsce, piękna wioska z rządem wiekowych chortenów w samej jej centrum, dookoła sady jabłkowe otoczone murami z kamienia.
14 dzień 24.10 – 9 dzień trekkingu: Najdłuższy, najbardziej wymagający odcinek naszego trekkingu z Tangge do Tetang 3040 m n.p.m 9-11h 20 km (suchy prowiant). Kolejny dzień z widokami aż zapierają dech w piersi, niezwykłe formacje skalne przypominające wieże i
organy, niezwykłe barwy kolorów, do tego ośnieżone szyty Annapurny.
15 dzień 25.10 - 10 dzień trekkingu: Z Tetang do Chhusang (2980 m n.p.m.) droga zajmuje 5 h, jeep z Chhusang do Marpha i tutaj zostajemy na noc. Po drodze przystanek w Kagbeni, zwiedzanie starej części miasteczka, Kag Chode Thupten Samphel Ling Monastery i czerwony klasztor.
16 dzień 26.10 - Przejazd do Pokhary 8-10 h.
17 dzień 27.10 - Przejazd do Kathmandu, nocleg.
18 dzień 28.10 - Zwiedzanie stupy Swayambhunath i urokliwego miasteczka Patan. Czas wolny na zakup pamiątek.
19 dzień 29.10 - Powrót do Polski.
Turystyka w rejonie Mustangu jest ściśle kontrolowana i ograniczona. Na wjazd do Górnego Mustangu wymagane są pozwolenia w wysokości 50 USD dziennie (przy pobycie minimum 10 dni), do tego dochodzą koszty opłat klimatycznych. Konieczne jest zorganizowanie wyjazdu z
przewodnikiem nepalskim. Dla większej przyjemności w trekkingu, miejscowi tragarze pomogą nam z naszymi bagażami.
TERMIN
11.10-29.10.2023
CENA: 3590 USD
ZAPYTAJ O SZCZEGÓŁY
Advertisement

Where is it happening?

Kathmandu Nepal, Kathmandu, Nepal

Event Location & Nearby Stays:

Metta Podr\u00f3\u017ce

Host or Publisher Metta Podróże

It's more fun with friends. Share with friends