Mâini Vindecătoare: Ceremonie cu Cacao & Cerc de Pictură
Schedule
Sat May 10 2025 at 02:00 pm to 06:00 pm
UTC+03:00Location
Dakini - Retreat Urban | Bucharest, BU
Advertisement
✨Eşti pregătit/ă să laşi energia ta creativă să se manifeste? ✨Într-o lume dominată de tehnologie, unde totul este digitalizat şi automatizat, mulţi dintre noi am pierdut legătura cu magia ce se afla în propriile noastre mâini. Când a fost ultima oară când ai creat ceva manual, când ai simţit texturi, când te-ai jucat cu culori şi ai luat o pauză pentru a-ţi da voie să simţi?
Ştim deja că lucrul manual poate avea o funcţie terapeutică valoroasă, că ajută la concentrare, calmare şi relaxare a sistemului nervos.
Mâini Vindecătoare nu este doar o metaforă spirituală. Adevărul este că mâinile noastre conţin un imens potenţial de vindecare. Prin atingere, ele alina şi mângâie. Prin creaţie, ele exprimă şi eliberează emoţii. Mâinile plantează, pictează, conţin, susţin. Fie că este vorba despre căldura unei îmbrăţişări, blândeţea unei mângâieri, energia unui masaj sau bucuria de a crea ceva frumos – mâinile noastre sunt instrumente pentru transformare.
Tot ceea ce atingi, transformi, şi tot ceea ce transformi, te transformă.
🌟 Vino alături de noi la o Ceremonie cu Cacao, creată pentru a te reconecta cu puterea ta creatoare şi vindecătoare. Timp de 4 ore vom explora aspectele terapeutice ale creaţiei, lăsând mâinile să fie ghidate de inimă şi culorile să exprime intenţiile Sufletului. Împreună vom păşi într-un sanctuar de reconectare – cu tine însuţi, cu cei din jur şi cu energia vindecătoare ce curge prin tine.
Nu este nevoie de nici un fel de experienţă artistică pentru a participa, doar de curiozitate şi o inimă deschisă 💖
🩸💧 Vom lucra cu roșu ca simbol pentru elementul pământ, pentru capacitatea de purificare și curățare a sângelui și conectarea la energiile primare, ancestrale, la rădăcinile noastre.
Vom lucra cu albastru, ca simbol pentru elementului apă, pentru puterea de curățare și purificare, și conectarea la cu fluiditatea și creativitate.
📅 Când şi unde?
🌟10 Mai
🌟14:00 – 18:00
📍Locaţie: Dakini Retreat Urban
🌿 Ce ţi-am pregătit pentru cele 4 ore ce le vom petrece împreună?
❤️ Ceremonie cu Cacao
❤️ Meditaţie Ghidată
❤️ Muzică Live
❤️ Cerc de Pictură
❤️ Ritual de Purificare cu Elementul Apei
🍏 Apă, ceai şi fructe vor fi puse la dispoziţie în timpul pauzelor.
📌 Contribuţie:
Early Bird: 211 Lei -> valabil până pe 2 Mai
Preţ Întreg: 260 Lei -> începând cu 3 Mai
Dacă întâmpini dificultăţi financiare, contactează-ne şi putem găsi împreună o soluţie ca să participi.
❗️ Numărul maxim de participanţi este de 20. Participarea se face numai pe bază de înscriere şi rezervare ❗️
Pentru înscrieri completează acest formular: https://forms.gle/aUhr4qZD4iHCo538A
Vei fi contactat ulterior pentru confirmarea participării, pentru care este nevoie de achitarea unui avans de 100 de lei, nereturnabil. În caz că nu veţi mai putea participa, puteţi găsi pe cineva să vină în locul vostru pentru a nu pierde avansul.
🎁 DISCOUNT PENTRU GRUPURI pentru înscrieri începând cu 3 Mai! 🎁
N-ai apucat să te înscrii pentru a beneficia de discount-ul early bird? Vino cu un/o prieten/ă şi beneficiaţi fiecare de un discount de 13% (plătiţi 226/persoană în loc de 260).
🎁 ARMONIE VIE COMMUNITY GIFTS 🎁
Pentru că nici unul dintre evenimentele organizate nu ar fi posibile fără oamenii frumoşi care aleg să ni se alăture, ne dorim să vă oferim înapoi un mic cadou. După participarea la 4 evenimente organizate de echipa Armonie Vie, la al 5-lea eveniment beneficiezi de discount-ul de 50%!
RECOMANDĂRI
👉 Ultima masă să o luaţi cu 2 ore înainte de începerea evenimentului (Cacao este cel mai bine absorbită de corp când este stomacul gol)
👉 Poartă, dacă simți, ceva roșu/grena pentru a te conecta cu elementul pământ și/sau ceva albastru pentru a te conecta cu elementul apă. Adu un schimb de haine largi și confortabile, fără curele și, de preferință, fără nasturi sau fermoare.
👉 Să nu purtaţi parfum (cacao poate potenta simţurile, şi putem deveni sensibili la mirosuri puternice)
👉 Te invităm să vii de acasă cu o sticlă de apa reutilizabilă, pe care să o poţi umple.
🧡 DESPRE CACAO:
Cacao este un leac ce provine din cultura mayaşă, care folosit în mod ceremonial ajută la reconectarea cu vocea inimii, la re-echilibrarea energiilor, alinierea cu esenţa noastră şi la dizolvarea energiilor stagnante. Cacao pe care o vom servi este pregătită într-un mod special: direct din boabele de cacao, presate la rece pentru a obţine masa de cacao, amestecată cu condimente proaspăt măcinate şi apă. Ingredientul secret în această licoare sunt petalele de trandafiri, numită şi “floarea iubirii” care pe lângă numeroasele sale proprietăţi terapeutice, ajută la elevarea vibraţiei şi la echilibrarea chakrei inimii.
❤️ DESPRE CERCUL DE PICTURĂ:
Vom experimenta pictura atât ca formă de conectare sufletească dar și ca practică somatică. Vom lucra cu mâinile, vom folosi pensule și culori, dar și degetele și amprentele mâinilor noastre pentru a da lua contact direct cu sufletul, pentru a ne conecta cu cele mai adânci emoții și năzuințe și a le da formă, a le exprima liber și fluid.
Vom lucra în cerc și cu cercul ca simbol. Ne vom elibera împreună de povara perfecționismului estetic și vom experimenta simboluri sacre și tușe vindecătoare. Vindecarea în acest context este un proces creativ practic și pragmatic, acela de a lua contact direct cu părți abandonate din noi și emoții reprimate, de a le oferi spațiu conținător de desfășurare și expresie, și de a ne întregi în final, a ne vedea și accepta în toate aspectele noastre. Este un proces alchimic, transformator.
Este deci un proces individual, o practică personală pe care vom fi invitați să o aducem apoi din spațiul ceremonial în viața de zi cu zi,
Este însă și o formă mai profundă de a comunica unii ceilalți, un proces de grup, transpersonal, unde fiecare pictură/operă individuală va face parte dintr-un colaj colectiv și va contribui la a țese un tablou mai mare, o hartă a intențiilor, a dorurilor și a amintirilor noastre.
Așa cum ne învață și ne transmit încă din 7.300 ien picturile rupestre cu amprente de mâini de la Cueva de Manos - Peștera Mâinilor din Argentina, procesul și actul artistic este esențial în păstrarea memoriilor sociale colective, în a păstra vie moștenirea culturală, în a afirma ;i a sărbători dincolo de orice complexitate “Sunt aici”.
FACILITATOARE:
💚 Andra Vişan este pasionată de cultură mayaşă din 2017, dedicându-şi timpul studiului calendarului lor sacru. Prin video-uri şi workshop-uri, online şi offline, împărtăşeşte cum ne putem reîntoarce şi realinia la frecvenţa naturală a timpului şi la ciclurile naturii, folosind o variaţiune modernă a calendarului mayaş - calendarul Dreamspell. Facilitează sesiuni individuale de interpretare a astrologiei mayase.
În 2018 a fost iniţiată în tainele Mamei Cacao, deloc întâmplător având în vedere legătura ei specială cu mayasii, ei folosind această plantă ceremonială din vremurile străvechi. În 2019 a început să faciliteze ceremonii cu cacao la Ecstatic Dance Bucureşti. Iar începând cu 2021 a început să sutina Ceremonii cu Cacao sub numele Armonie Vie.
Din 2020 explorează pasiunea ei pentru muzica jucând rolul de DJane, sub numele de Shamaya, dând naştere unor călătorii muzicale de tip Ecstatic Dance sau TranceDance. In acelasi an, această pasiune a fost dusă un pas mai încolo, când a început să-şi compună propriile cântece de leac în limba romana, pe care le împărtăşeşte la ceremoniile sale.
💙 INVITATĂ: Irina Ioaniţescu
"Sunt artist multidisciplinar, scriu, pictez, ilustrez, creez colaje, croșetez, compun parcă de când lumea și, mai nou, modelez în ceramică. Din 2017 am devenit facilitator de ateliere creative, din dorința sâcâitoare să împărtășesc ce îmi aduce bucurie și tihnă sufletească.
Pasiunea pentru artă ca formă de reconectare mai profundă cu sinele m-a purtat într-o călătorie bogată prin multe forme de expresie artistică pe care le-am aprofundat în ultimii 15 ani, atât în cadru formal, absolvind Școala Populară de Arte, secția Pictură, cât și informal, în tabere de creație și pictură, cursuri de dans și mișcare conștientă, de scriere creativă de teatru, terapie prin sunet și modelaj.
Cu toba șamanică mi-am început călătoria în 2013 la un retreat de Active Dreaming condus de Robert Moss. Atunci am simțit chemarea profundă a tobei și am fost inițiată în lucrul cu visele. Simt că toba mea are capacitatea de a deschide portaluri pentru a ghida sufletul în călătoriile de vis vindecătoare."
🌟 Abia aşteptam să împărtăşim această zi magică cu voi! 🌟
Advertisement
Where is it happening?
Dakini - Retreat Urban, Strada Gina Patrichi, nr 11,Bucharest, RomaniaEvent Location & Nearby Stays:
