Monika Milewska „I rak ryba. Stworzenia polityczne PRL-u." | spotkanie z książką
Schedule
Thu Nov 28 2024 at 06:00 pm
UTC+01:00Location
Dom Spotkań z Historią | Warsaw, MZ
Advertisement
𝐏𝐫𝐞𝐦𝐢𝐞𝐫𝐚 𝐤𝐬𝐢𝐚̨𝐳̇𝐤𝐢 „𝐈 𝐫𝐚𝐤 𝐫𝐲𝐛𝐚. 𝐒𝐭𝐰𝐨𝐫𝐳𝐞𝐧𝐢𝐚 𝐩𝐨𝐥𝐢𝐭𝐲𝐜𝐳𝐧𝐞 𝐏𝐑𝐋-𝐮 " 𝐌𝐨𝐧𝐢𝐤𝐢 𝐌𝐢𝐥𝐞𝐰𝐬𝐤𝐢𝐞𝐣 (𝐖𝐲𝐝𝐚𝐰𝐧𝐢𝐜𝐭𝐰𝐨 𝐂𝐳𝐚𝐫𝐧𝐞, 𝟐𝟎𝟐𝟒)W PRL-u wszystko miało wymiar polityczny – od czerwonych krawatów po coca-colę i szynkę. Nic dziwnego, że władze Polski Ludowej do swej polityki i propagandy postanowiły zaprząc również zwierzęta. Jaką rolę odegrały w tym stonka, żubroń i kryl? Porozmawiamy o tym z autorką książki „I rak ryba", Moniką Milewską. Rozmowę poprowadzi Mateusz Trojan.
Z pozoru dzieli je wszystko: wielkość, tryb życia, pochodzenie, środowisko naturalne, a nawet rola, jaką odgrywają w gospodarce i ludzkiej wyobraźni. Żerujący na kartofliskach żuk, krzyżówka krowy z żubrem i mały antarktyczny raczek zostały jednak sprytnie wykorzystane do zbudowania mitycznej opowieści o sile i dobrobycie – stonką straszono i mobilizowano społeczeństwo, żubroń i kryl miały być nadzieją na półki pełne taniej i zdrowej żywności. Apogeum popularności każdego ze zwierząt przypadło na inną dekadę: stonka kojarzy się dziś ze stalinowskimi kronikami filmowymi, o eksperymentach nad żubroniem mówiło się entuzjastycznie za czasów Gomułki, kryl to ukochane dziecko gierkowskiej propagandy sukcesu. Lata osiemdziesiąte zaś to stopniowy schyłek iluzji związanych z socjalistyczną „superżywnością".
PRL coraz częściej staje się przestrzenią nowych interpretacji i kulturowych rozrachunków. Monika Milewska proponuje nowatorskie odczytanie historii powojennej Polski. „I rak ryba" to nie tylko fascynująca podróż przez kolejne polityczne ekosystemy: od pola kartofli przez Puszczę Białowieską aż po lody Antarktyki. To także opowieść o całej epoce – jej absurdach, paradoksach i niespełnionych obietnicach.
𝐌𝐨𝐧𝐢𝐤𝐚 𝐌𝐢𝐥𝐞𝐰𝐬𝐤𝐚 – doktor habilitowana, antropolożka historii, eseistka, poetka, dramatopisarka, bajkopisarka. Ukończyła Uniwersytet Warszawski, Szkołę Nauk Społecznych w Warszawie i École des Hautes Études en Sciences Sociales w Paryżu. W latach 2002–2008 adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, obecnie pracuje w Instytucie Antropologii Uniwersytetu Gdańskiego. Laureatka licznych prestiżowych stypendiów naukowych i literackich, a także konkursów poetyckich i dramaturgicznych, min. Grand Prix XV Festiwalu „Dwa Teatry". Stypendystka m.in. Akademii Amerykańskiej w Rzymie, rządu francuskiego i włoskiego, centrów pisarzy w Rodos i Visby, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, ZAiKS-u, Ministra Kultury, Marszałka Województwa Pomorskiego i Miasta Gdańska. Autorka książek eseistycznych: „Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia w PRL, Bogowie u władzy” oraz „Ocet i łzy. Terror Wielkiej Rewolucji Francuskiej jako doświadczenie traumatyczne”, za którą otrzymała stypendium „Polityki" i nominację do Nagrody Literackiej Nike. Wydała także cztery tomiki wierszy oraz powieść „Latawiec z betonu”. Dwie z jej książek zostały uhonorowane Pomorską Nagrodą Literacką „Wiatr od morza" w kategorii Literacka Książka Roku.
✔organizator: Wydawnictwo Czarne
✔wstęp wolny
Advertisement
Where is it happening?
Dom Spotkań z Historią, Karowa 20,Warsaw, PolandEvent Location & Nearby Stays: