Mistrzowie kina | Fritz Lang cz. III

Schedule

Sat Mar 25 2023 at 09:00 pm to Sun Mar 26 2023 at 08:00 pm

Location

Kino Iluzjon | Warsaw, MZ

Advertisement
Obrazy z filmów Fritza Langa znane są większości kinomanów i na stałe weszły już do historii dziesiątej Muzy. „Muszę powiedzieć, że jestem wzrokowcem. Doświadczam świata oczami, nigdy – lub bardzo rzadko – uszami” – mawiał reżyser. Niezwykle sugestywny styl wizualny twórcy, uznawanego często za najwybitniejszego przedstawiciela niemieckiego ekspresjonizmu, stał się wielką inspiracją dla tak różnych artystów jak Alfred Hitchcock, Steven Spielberg czy Luis Buñuel, który po zobaczeniu „Zmęczonej Śmierci” zdecydował, że zostanie filmowcem.
Lang był jednak nie tylko mistrzem języka filmowego, ale też niezwykle przenikliwym obserwatorem życia społecznego. Jego filmy, przeciwstawiające często jednostkę tłumowi, analizowały złożone mechanizmy społeczne leżące u źródeł faszyzmu. „Dla twórcy, od czasów «Zmęczonej Śmierci» – pisał Jerzy Toeplitz – przewodnim motywem jest człowiek i jego przeznaczenie. W niemieckich filmach przeznaczenie jest metafizyczną siłą, która rozstrzyga odwieczne konflikty miłości i nienawiści, zemsty i przebaczenia, winy i kary. Po roku 1933, a może już od «M», przeznaczenie występuje w ziemskich wymiarach jako określona siła społeczna decydująca o losach człowieka. Tą siłą może być aparat wymiaru sprawiedliwości, oligarchia finansowa, zbrodniczy gang. Istnieje wreszcie inny rodzaj siły – bodźce wewnętrzne, nieujawnione popędy, to, co rodzi się w podświadomości”.
W pierwszych miesiącach 2023 roku (od stycznia do kwietnia) zapraszamy Państwa na szczególną podróż filmową z Langiem, który z równą wnikliwością badał złożone procesy społeczne, co zakamarki ludzkiej jaźni. Na pierwszej od 30 lat dużej retrospektywie twórcy w Polsce pokażemy kilkanaście dzieł mistrza z lat 1919-1960.
? Przegląd powstaje we współpracy z prof. Tomaszem Kłysem, największym polskim znawcą reżysera, autorem monografii „Dekada Doktora Mabuse. Nieme filmy Fritza Langa” (2006). Prof. Tomasz Kłys wygłosi w marcu w Iluzjonie wykład poświęcony kinu niemieckiego twórcy.
◾️ Tomasz Kłys, ur. 1962, filmoznawca, absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim, obecnie profesor UŁ i pracownik Katedry Filmu i Mediów Audiowizualnych tejże uczelni. W obszarze jego zainteresowań badawczych znajdują się m.in. filmowa narratologia, teoria diegezy, kino niemieckie z okresu Republiki Weimarskiej i Trzeciej Rzeszy, autorzy kina francuskiego: Robert Bresson, Jacques Rivette, Eric Rohmer, Abel Gance, Julien Duvivier, Marcel L’Herbier. Autor książek: Film fikcji i jego dominanty (Warszawa 1999), Dekada doktora Mabuse (Łódź 2006), Od Mabusego do Goebbelsa (Łódź 2013), współautor (wraz z E. Nurczyńską-Fidelską, P. Sitarskim i K. Klejsą) podręcznika Kino bez tajemnic (2009). Hobby – birdwatching.
___________________________________________________
???????
◼️ ??̇??? ?? ?????????, ??ż. ???? ??????, ??????, ????
? Wykład prof. Tomasz Kłys
? 11 marca | godz. 17:30
? https://tiny.pl/w2dcs
◼️ ????????, ??ż. ????? ????, ??????, ????
? Muzyka na żywo | Aleksandra Chmielewska
? 12 marca | godz. 19:00
? https://tiny.pl/w2dcv
◼️ ?????????? ??ż. ????? ????, ??????, ????
?? ????? | ????. ??:??
? Muzyka na żywo | Aleksandra Chmielewska
? https://tiny.pl/w2dcz
◼️ ??????? ?? ????̨?̇???, ??ż. ????? ????, ??????, ????
?? ????? | ????. ??:??
? Muzyka na żywo | Aleksandra Chmielewska
? https://tiny.pl/w2dc3
◼️ ??ę????? ś????ć, ??ż. ????? ????, ???? ??? ??????, ??????, ????
? ???????? | ????. ??:??
? Muzyka na żywo | Aleksandra Chmielewska
?https://tiny.pl/w845g
___________________________________________________
? Aleksandra Chmielewska - kompozytorka, improwizatorka, autorka literatury dziecięco-młodzieżowej, przewodnicząca Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich, była członkini komisji wykonawczej Międzynarodowej Rady Twórców CIAM, członkini zwyczajna Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Autorka muzyki filmowej, licznych utworów orkiestrowych, chóralnych i kameralnych. Regularnie wykonuje na fortepianie muzykę improwizowaną do filmów niemych, współpracując z warszawskim kinem Iluzjon. Interesują ją związki muzyki i zjawisk wizualnych – stąd wiele jej utworów ma charakter programowy. W swojej muzyce poszukuje przede wszystkim pogłębionego emocjonalnego kontaktu ze słuchaczem. Jest laureatką programu stypendialnego MKiDN „Młoda Polska”.
? Więcej informacji i zakup biletów: https://tiny.pl/w2ddg
Advertisement

Where is it happening?

Kino Iluzjon, Narbutta 50A, Warsaw, Poland

Event Location & Nearby Stays:

Kino Iluzjon

Host or Publisher Kino Iluzjon

It's more fun with friends. Share with friends