Marta Abramowicz / Dzieci księży / Służewskie Spotkania Literackie

Schedule

Sun Feb 06 2022 at 06:00 pm

Location

Służewski Dom Kultury | Mokotów

Marta Abramowicz \/ Dzieci ksi\u0119\u017cy \/ S\u0142u\u017cewskie Spotkania Literackie
Advertisement
Opis od wydawcy:
Ludzie znają dzieci księży. Znają ich matki i ojców. Ale o tym się głośno nie rozmawia. Niektórzy mówią – tabu. Inni – hańba. Nikt nie zagadnie takiej matki, jak się czuje, nie doradzi, nie pocieszy. Synów i córek księży nikt nie wysłucha, nie zapyta o ojca, nie powie dobrego słowa. Czasem ktoś rzuci kąśliwy żart, który przypomni im, że wszyscy wiedzą. Bo ludzie rzadko kiedy coś mówią w oczy, ale chętnie za plecami. Dzieci księży i ich matki żyją w bańce samotności. Otoczeni plotkami, w cieniu tajemnicy.
Wszyscy wiedzą, że księża nie przestrzegają celibatu. Jest to wiedza tak powszechna, że nie wywołuje ani zdziwienia, ani zgorszenia. Tak po prostu jest. To historie o sąsiadkach, ciotkach, kuzynach i kolegach. Ale o tym się nie mówi. Po co to nagłaśniać. Nie wchodzić z butami. Przecież nie zapytam. Nie moja sprawa. Milczą wierzący, milczą ateiści. Wszyscy zgodnie podtrzymują system.
Dlaczego nikt nie przerwie milczenia? Dlaczego matki są odsądzane od czci i wiary, bo ściągnęły hańbę na księdza, siebie i dziecko, a ojców oczyszcza się ze wszystkich grzechów? Dlaczego ludzie się na to zgadzają, nawet jeśli widzą, że to nie tak? Dlaczego biskupi są gotowi zatuszować sprawę, zamiast suspendować swojego pasterza i wysłać go na przymusowy urlop tacierzyński?
W reportażu Marty Abramowicz znajdziecie odpowiedzi.
O autorce: Marta Abramowicz - reporterka, badaczka społeczna, psycholożka. Autorka bestsellerowych reportaży: „Zakonnice odchodzą po cichu" (Krytyka Polityczna 2016) oraz „Dzieci księży: nasza wspólna tajemnica" (Krytyka polityczna 2018).
O prowadzącym: Kacper Andruszczak -teatrolog, historyk sztuki, animator kultury. Od kilku lat prowadzi spotkania autorskie ze znanymi pisarzami i autorami, rozmawiał m.in. z Joanną Bator, Jakubem Żulczykiem czy Joanną Kołaczkowską. Podpisuje się jako #tenodksiążek.
Advertisement

Where is it happening?

Służewski Dom Kultury, ul. Jana Sebastiana Bacha 15, Mokotów, Poland

Event Location & Nearby Stays:

S\u0142u\u017cewski Dom Kultury

Host or Publisher Służewski Dom Kultury

It's more fun with friends. Share with friends