Mød De Danske Cybermesterskaber på SDU
Schedule
Fri Feb 24 2023 at 02:00 pm to 03:00 pm
Location
Rued Langgaards Vej 7, 2300 København | Copenhagen , SK

About this Event
Hvad er De Danske Cybermesterskaber?
De Danske Cybermesterskaber 2023 er et mesterskab for alle danske unge mellem 15-25 år indenfor cybersikkerhed. Målet med De Danske Cybermesterskaber er at finde de stærkeste profiler til det Danske Cyberlandshold, som skal dyste til De Europæiske Mesterskaber og repræsentere Danmark i efteråret 2023 i Norge. Her skal vi forsvare guldet som vi vandt i 2022!
Men i processen frem mod udtagelsen af landsholdet, har vi også fokus på at motivere begyndere til at dygtiggøre sig indenfor cybersikkerhed.
Igen i år starter vi med hele rejsen til februar, her kan du vælge at starte i virtuel træningslejr med undervisning (både for begyndere og øvede), hvor du bliver coachet og undervist af førende danske og udenlandske cyberspecialister. Du kan tilgå alle sessioner under online træning, herefter følger der en online kvalifikation og mesterskaberne.
Men er du nysgerrig på at vide mere om:
- Hvad handler De Danske Cybermesterskaber om?
- Hvor meget skal du vide, for at kunne deltage i fx træninger?
- Hvad betyder det at deltage i den online kvalifikation?
- Hvordan er det at være en del af DDC som deltager?
Så skal du sætte X d. 24. februar, hvor SDU inviterer til, at du kan blive klogere på ovenstående.
Alexander Køllund Nissen vil fortælle om ovenstående og om, hvorfor DDC er det fedeste cybercommunity i Danmark!
Kom og bliv klogere d. 24. februar! – Og læs meget mere på: https://www.cybermesterskaberne.dk/
Where is it happening?
Rued Langgaards Vej 7, 2300 København, Rued Langgaards Vej 7, Copenhagen , DenmarkEvent Location & Nearby Stays:
