KYS i København vol. 2 | En livsrejse i kyssets spor 💋

Schedule

Wed Mar 04 2026 at 06:00 pm to 09:00 pm

UTC+01:00

Location

Copenhagen Sexology School, Kompagnistræde 22B, 1208 København K | Copenhagen , SK

Advertisement
Kære Kysse-entusiaster 💋
Jeg har skabt KYS vol. 2, som er en helt anderledes workshop end KYS vol. 1.
Denne gang tages I på en livsrejse med kysset som anker og den røde tråd.
Der er Lethed - Dryp af kærlighed - Dybde ❤️
Det er levende, sjovt, forunderligt, rørende, legende og lækkert. I kommer helt sikkert til at kysse på nye måder og får inspiration med jer.
I behøver ikke at have været på 1'eren, for at komme med her og nyde den nye forbindelsesrejse for kysse-entusiaster. Men det er vigtigt, man har sin egen kyssepartner med.

💋 Denne begivenhed er til jer, som synes, det er dejligt at kysse.

💋 I er sikkert allerede fantastiske til at kysse og jeg lover, at I får udvidet jeres repertoire endnu mere og kysser på nye måder, I ikke har prøvet før.

💋 Måske har I kysset en del tidligere, men de intense, legende kys er svundet i baggrunden i en fortravlet hverdag.

💋 Ønsker I en skøn og sjov tid sammen, hvor I mærker samhørighed, leg og lethed mellem jer?

💋 Er I interesseret i ny inspiration med hinanden, hvor I kan lade jer guide kærligt, så I får en stund med nærvær og intimitet?

💋 Så er KYS vol. 2 helt klart noget for jer!

Uanset hvad der vakte nysgerrigheden, så læs nærmere her.

Facilitatoren hedder Lisa Lawrie og er certificeret sexolog og parterapeut.
I inviteres med til denne skønne begivenhed, hvor du og din yndlings-kyssepartner kan deltage i en levende og varieret stund i KYSSETS navn 💋

HVEM TILMELDER SIG?
Tidligere har der været ægtepar, kærester, elskere, veninder, folk på deres første date og bekendte, som ikke havde en partner men syntes denne begivenhed trak i dem.

Jeres alder, køn, herkomst, seksuel orientering og relation er underordnet - sørg dog for det er én, du har lyst til at kysse med og være tæt på.

PRIS OG TILMELDING:
650 kr. per par 💖
Billetter købes på min hjemmeside www.lisalawrie.com
Tilmeldingen er bindende. Det betyder, at hvis I bliver forhindrede i at deltage uanset årsag, så må I gerne give eller sælge jeres billetter videre til et andet par, som kommer i stedet for jer. Venligst giv besked om navne, så jeg kan opdatere gæstelisten.
På den måde får andre glæde af jeres plads, så den ikke bliver spildt.

‼️Facts! Vidste du:
💋 Oprindelse af ordet KYS er old-engelsk coss, som var et lydefterlignende ord.
💋 Vi kan godt genskabe en del af forelskelsesfølelserne ved at holde de legende, spændende, saftige kys i live, for vi udløser også kærlighedshormonet serotonin, når vi kysser.
💋 Kys sænker niveauet for stresshormonet kortisol og det virker afslappende på os.
💋 Første gang der blev kysset i en film, var i 1896 og kysset varede 47 sekunder.
💋 Det ekstra spyt nedbryder plak og øger mineralsalte i spyttet der beskytter tandemaljen. Så år du kysser med din partner får du bedre mundsundhed, sundere tænder og tandkød.
💋 Vi har kysset i årtusinder og de tidligste kysse-relaterede fund er 3.500 år gamle indiske tekster på sanskrit.
💋 En amerikansk undersøgelse viser, at over halvdelen af mænd og to tredjedele af kvinder har stoppet et forhold, fordi partneren var dårlig til at kysse. Måske kender I det fra tidligere oplevelser.
💋 Dine læber er meget mere følsomme end dine fingerspidser. Derfor føles det så dejligt at kysse.
💋 Ud over at du forbrænder op til dobbelt så mange kalorier pr. minut du kysser, kan kys aktivere op til 30 ansigtsmuskler og 112 posturale muskler.
💋 Kys er ligeledes med til at glatte linjer og rynker, og stramme musklerne i nakke og kæbe. Den eftertragtede glød kan også opnås, fordi kys øger cirkulationen i dit ansigt.

Her er der nogle anbefalinger:

💋💋💋💋💋💋

"Kæmpe tak for en fantastisk workshop Kys i Odense. Det var en magisk aften med smuk musik, farver, stearinlys og dejlige, lange, pirrende kys, berøring, nærhed… Vi følte os gennem hele aften som om vi var lukket i vores egen boble uden at blive forstyrret af andre.
Du har skabt et fantastisk rum, hvor der var plads og respekt til Alle og taget os på en smuk rejse som vi vil huske og inspirere os i lang tid. Vi vil varmt anbefalede workshoppen til alle – om du lige er startet et parforhold eller er sammen i flere år
Knuskram Joanna og Lars" ❤️

"Et rigtig hyggeligt event og Lisa er jo bare så skøn og varm. 😍💕
Vi kysser utrolig meget i vores hverdag, men det var alligevel så fint at opleve den magi, der opstod når man fordybede sig i hinanden i 3 timer.
Det ville jeg anbefale alle par at prøve" 🙏🏻💕😍
Alexandra

"Alt lige fra den grundige, og detaljerede information der bød os velkommen, til den måde Lisa havde struktureret øvelserne på, var velgennemtænkt. Som sociolog er jeg selv optaget af ritualer og af, hvordan man kan skabe rum for bestemte oplevelser - og det er helt tydeligt, at Lisa er optaget af det samme. Men til denne professionalisme tilsætter hun en stor portion emotionel energi, så man tydeligt mærker hendes engagement i at give os en vigtig oplevelse af nærhed med hinanden. Tak for det!
Hilsen os der har kysset i 22 år men nu har lært nye måder at kysse på" 💣💥
Lina

"Vi var med på KYS, og synes det var sjovt, lærerigt og en fantastisk mulighed for intimt nærvær, for hvor ofte bruger vi lige et par timer på at kysse i hverdagen. Der var de sjove, de sanselige og de specielle – og mere til. Vi følte os trygge, og synes Lisa var en god og omfavnende guide, som gav plads til alle og deres oplevelse. Det føltes naturligt at være i vores kysse-space, selvom der også var andre i rummet – det tænkte vi egentligt ikke over"
Majbrit

"Et trygt og kompetent rum hvor vi fik lejlighed til at lege med intimiteten og kysset på en fin, legende og tryg måde.
En workshop for par i alle aldre"
Kh. Anders og Heidi

"Jeg elskede at deltage i workshoppen KYS. Jeg havde været spændt på om jeg kunne være åben i mit hjerte, og føle mig connected nok til at føle tryghed til at kysse, da min partner var ny.
Skridt for skridt, fra nærvær, til endnu tættere nærhed til kysset “endelig” fandt sted. På det tidspunkt hungrede jeg efter det kys. Jeg følte mig connected, varm og så tillidsfuld. Fuldt nærværende, råd jeg hele oplevelsen råt.
KYS kan anbefales til alle. Veninder, nyforelskede, første møde, gifte, unge og ældre, alle som overhovedet kan forestille sig en magisk aften med masser af nærvær og intimitet.
Laila"

"Det var en virkelig smuk oplevelse, at blive guidet gennem en aften med KYS.
Jeg kom sammen med min nye tantra partner og havde ingen forventninger til workshoppen. Jeg synes bare det lød sjovt og blev nysgerrig da hun inviterede. Vi kendte egentlig ikke rigtig hinanden og havde heller ikke rigtig kysset før.
Det var meget særligt at blive guidet gennem vores første rigtige kys. Mærke forbindelsen mellem vores sjæle og opbygge energien mellem os…
Vi sad overfor hinanden på madrassen og det føltes som vores eget lille intime rum… Lisas blide stemme guidede os i baggrunden… Musikkens toner vibrerede omkring os og jeg ænsede knap de andre mennesker i lokalet. Vi var i vores helt egen lille boble.
De sjove kys… De blide kys…
De intense kys… De opmærksomme kys… De kreative kys… De vilde kys… Lysten der voksede… Tiden der forsvandt… Vi havde bare lyst til at blive der i vores lille kærlighedsboble og fortsætte i det uendelige".
Adam

"Intens, nærværende, lærerigt, lystigt og sjovt😍
Lidt overrasket over hvad guidning kan give til et ellers i forvejen kyssefyldt ægteskab 💋💋💋 Kærligst Søren"
Advertisement

Where is it happening?

Copenhagen Sexology School, Kompagnistræde 22B, 1208 København K, Kompagnistræde 22B, 1208 København K, Danmark,Copenhagen, Copenhagen , Denmark

Event Location & Nearby Stays:

It's more fun with friends. Share with friends

Discover More Events in Copenhagen

Kn\u00e6gt | Hotel Cecil, K\u00f8benhavn
Fri, 06 Mar at 08:00 pm Knægt | Hotel Cecil, København

Hotel Cecil

CONCERTS MUSIC
Danmarks St\u00f8rste V\u00e6rtshus 2026
Sat, 07 Mar at 05:00 pm Danmarks Største Værtshus 2026

Docken

FESTIVALS MUSIC
Workshopkoncert - Durufl\u00e9s Requiem | Koncertsalen | DR Koncerthuset
Sat, 07 Mar at 05:00 pm Workshopkoncert - Duruflés Requiem | Koncertsalen | DR Koncerthuset

Ørestads Boulevard 13, 2300 København S, Danmark

WORKSHOPS CONCERTS
Huxi Bach - Ufatteligt
Sat, 07 Mar at 07:00 pm Huxi Bach - Ufatteligt

Bremen Teater

Startups Fund Raising Program
Mon, 21 Sep at 07:00 pm Startups Fund Raising Program

Copenhagen

BUSINESS CONFERENCES
Amazing Scavenger Hunt! - Copenhagen Capers
Thu, 31 Oct at 08:00 am Amazing Scavenger Hunt! - Copenhagen Capers

Vester Voldgade 72

ART TRIPS-ADVENTURES
Global Health Solutions 2025 - Caught in the Crossfire: Managing Chronic Disease in War Zones
Wed, 13 Aug at 09:00 am Global Health Solutions 2025 - Caught in the Crossfire: Managing Chronic Disease in War Zones

KU Lighthouse

HEALTH-WELLNESS CONTESTS
Havana Summer Nights at The Old Irish Pub Copenhagen (1st floor)
Thu, 14 Aug at 07:30 pm Havana Summer Nights at The Old Irish Pub Copenhagen (1st floor)

The Old Irish Pub - Copenhagen

DANCE ENTERTAINMENT
PRIDE: Plads til os alle?
Fri, 15 Aug at 09:00 am PRIDE: Plads til os alle?

Rømersgade 22, 1362 Copenhagen, Denmark

FOOD-DRINKS LGBT-PRIDE
Yin Yoga i Absalon
Fri, 15 Aug at 01:30 pm Yin Yoga i Absalon

Sønder Boulevard 73, 1720 Copenhagen, Denmark

HEALTH-WELLNESS WORKSHOPS
Living Yolates i Absalon
Fri, 15 Aug at 03:30 pm Living Yolates i Absalon

Sønder Boulevard 73, 1720 Copenhagen, Denmark

WORKSHOPS HEALTH-WELLNESS
Dans weekenden i gang i Absalon
Fri, 15 Aug at 04:45 pm Dans weekenden i gang i Absalon

Folkehuset Absalon

WORKSHOPS
Reggaeton Workshops with Daniela Aug 15th
Fri, 15 Aug at 05:00 pm Reggaeton Workshops with Daniela Aug 15th

Kapelvej 44, 2200 København N, Danmark

WORKSHOPS
Social painting and cocktails
Fri, 15 Aug at 05:00 pm Social painting and cocktails

Vester Voldgade 8, 1552 København V, Danmark, 1552 Copenhagen, Denmark

ART FINE-ARTS
Circle of Now
Fri, 15 Aug at 05:30 pm Circle of Now

Life Lounge - Life Mastery Academy

MEDITATION WORKSHOPS
Forr\u00f3 beginner 2 - classes
Fri, 15 Aug at 05:30 pm Forró beginner 2 - classes

Kapelvej 44, 2200 København N, Danmark

WORKSHOPS
Burlesque Croquis \u2013 A Sensual Drawing Experience
Fri, 15 Aug at 06:00 pm Burlesque Croquis – A Sensual Drawing Experience

Sweet Burlesque

ART FINE-ARTS
Guitarens weekend
Fri, 15 Aug at 06:00 pm Guitarens weekend

Østrigsgade 47, 2300 Copenhagen, Denmark

MUSIC ENTERTAINMENT
Salsa Libre Friday Salsa at F\u00e6lledparken
Fri, 15 Aug at 06:00 pm Salsa Libre Friday Salsa at Fælledparken

Dansepladsen

DANCE ENTERTAINMENT
WCS Beginner Bootcamp Friday the 15th of Aug in Svanem\u00f8llehallen
Fri, 15 Aug at 07:00 pm WCS Beginner Bootcamp Friday the 15th of Aug in Svanemøllehallen

Svanemøllehallen

HEALTH-WELLNESS WORKSHOPS

What's Happening Next in Copenhagen ?

Discover Copenhagen Events