Konferencja naukowa "Utopia i praktyka ekosocjalizmu"
Schedule
Sat Oct 21 2023 at 10:00 am to Sun Oct 22 2023 at 07:00 pm
UTC+02:00Location
Uniwersytet Warszawski | Warsaw, MZ

Advertisement
Zapraszamy do udziału w interdyscyplinarnej konferencji naukowej "Utopia i praktyka ekosocjalizmu", która odbędzie się w terminie 21-22 października 2023 roku na Uniwersytecie Warszawskim. Chcemy, aby nasza konferencja oraz planowana publikacja pokonferencyjna przyczyniły się do popularyzacji i rozwoju teorii ekosocjalistycznych w Polsce.Abstrakty wystąpień o długości minimum 1000 znaków prosimy wysyłać do 15 lipca na adres:
[email protected]
Komitet naukowy: dr hab Michał Kozłowski, dr Bartosz Wójcik, dr Stefan Paweł Załęski
Komitet organizacyjny: Łukasz Ostrowski, Karolina Kulpa, Zuzanna Antonowicz, Kajetan Chlipalski
Opis konferencji:
Ekosocjalizm jest nurtem teoretycznym i politycznym, który problem katastrofy klimatycznej wiąże z panowaniem systemu kapitalistycznego. Celem naszej konferencji jest wprowadzenie jego podstaw teoretycznych i narzędzi krytycznych do polskiej dyskusji publicznej. Choć zniszczenie przyrody i destrukcyjne zmiany klimatyczne stają się w Polsce coraz bardziej widoczne, wciąż niejasny w powszechnej świadomości pozostaje ich związek z relacjami wyzysku i procesami akumulacji kapitału. W odpowiedzi na ten problem ekosocjalizm sytuuje się przede wszystkim jako krytyka ideologii “zielonego kapitalizmu”, opierającego się na polityczno-biznesowych kompromisach i pozornych środkach zaradczych. Projektem pozytywnym ekosocjalizmu jest dążenie do zbudowania nowego ładu społecznego, ustanawiającego harmonijne stosunki człowieka z przyrodą.
Naszym zdaniem dotychczasowe programy i wizje przyszłości oferowane przez ekosocjalizm należy połączyć z krytyką pewnej formy utopizmu, który pomija to, w jaki sposób proces przekształcenia społeczeństwa wyrasta z aktualnych antagonizmów, z ich tendencji rozwojowych oraz z potencjału technologicznego i produkcyjnego tegoż społeczeństwa. W tym kontekście pragniemy także zastanowić się nad tym, jak projektowana wizja może odpowiedzieć na istniejące już potrzeby konsumpcyjne ludzi.
To bardzo ogólny horyzont pytań i problemów, który skłania nas do zainteresowania się na naszej konferencji sprawami tak różnorodnymi jak: wymiar organizacyjny polityki socjalistycznej, dynamika kształtowania się konfliktów klasowych w XXI wieku, a także ekonomiczno-polityczna problematyka okresu przejściowego między kapitalizmem a socjalizmem. W obecnych czasach do idei transformacji społecznej musimy dodać kryterium ekologiczne. Dlatego zasadnicze pytanie ekosocjalizmu brzmi: jak dokonać zmiany sposobu produkcji, tak aby był jednocześnie egalitarny i ekologiczny - przyjazny dla człowieka i klimatu? W związku z tym krytyka socjalizmu utopijnego nie musi prowadzić do odrzucenia utopii, ale do wyznaczenia jej odpowiedniej roli - nośnika wyobrażeń i projektów przyszłości. Jako podstawa wspólnej świadomości myślenie utopijne stanowi istotny element procesów zmiany społecznej, ekosocjalistyczna praktyka nie może więc od niego abstrahować.
Przykładowe obszary badań/dociekań:
- związek zmian klimatycznych z procesem akumulacji kapitału;
- związek zmian klimatycznych z wojną, imperializmem i migracjami;
- program ekosocjalizmu a instytucje międzynarodowe;
- rola technologii w ekosocjalizmie;
- sposób, w jaki podziały klasowe i geograficzne wpisują się w ekologię polityczną;
- różnice i sprzeczności między programami reform - Degrowth, Green New Deal, etc.;
- projekty eko-utopijne a stan wiedzy naukowej;
- sojusznicy i przeciwnicy ekosocjalizmu - grupy, klasy, instytucje;
- afektywny i klasowy charakter narracji o zmianie społecznej i katastrofie klimatycznej.
Advertisement
Where is it happening?
Uniwersytet Warszawski, ul Krakowskie Przedmiescie 26,Warsaw, PolandEvent Location & Nearby Stays: