Konferencja naukowa "Kobiety i Literatura"

Schedule

Thu Feb 23 2023 at 09:00 am to Sun Feb 26 2023 at 05:30 pm

Location

Wydział Historii Uniwersytetu Warszawskiego | Warsaw, MZ

Advertisement
Szanowni Państwo,
w imieniu Sekcji Historii Kobiet SKNH UW mamy zaszczyt zaprosić Państwa do wzięcia udziału w ogólnopolskiej, interdyscyplinarnej konferencji naukowej pt. "Kobiety i literatura", która odbędzie się hybrydowo, w dniach 23-25.02.2023.
Jest to już piąta edycja konferencji organizowanej przez Sekcję Historii Kobiet SKNH UW oraz Wydział Historii UW. Patronat nad tym wydarzeniem sprawuje czasopismo naukowe “Teka Historyka”.
Rok 2022 był czasem święta polskiej literatury kobiecej. Przypadła na niego 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej. Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, doceniając jej wkład w polską literaturę, postanowił uhonorować ją poprzez ustanowienie roku 2022 Rokiem Marii Konopnickiej.
Tradycyjnie przypominamy o międzyepokowym charakterze konferencji - od starożytności po współczesność, bez ograniczeń terytorialnych (może dotyczyć kobiet z całego świata).
Najbliższa konferencja, z przyczyn organizacyjnych, odbędzie się dopiero w lutym 2023r. Przygotowania do tego wydarzenia rozpoczęliśmy jednak znacznie wcześniej. Kolejny rok będzie również dobrym rokiem dla uhonorowania kobiet w literaturze, ponieważ wtedy przypada setna rocznica urodzin Wisławy Szymborskiej.
Z tego powodu tematem tegorocznej konferencji będzie szeroko rozumiany wkład kobiet w literaturę polską i światową. Zachęcamy do podjęcia problematyki literaturoznawczej, porównawczej, pochylenia się nad mniej znanymi przykładami twórczości kobiecej. Zapraszamy do udziału zarówno historyków, jak i przedstawicieli innych dyscyplin humanistycznych oraz społecznych, zainteresowanych tematyką historii kobiet.
Abstrakty należy przesyłać do 06.02.2023. Przewidywana długość wystąpienia to maksymalnie 20 minut, a sam abstrakt powinien liczyć do 1500 znaków. Do abstraktu należy dołączyć bibliografię (która nie wlicza się w limit znaków).
Opłata konferencyjna wynosi 35 zł.
Link do formularza zgłoszeniowego: https://forms.gle/pGVGjBogEJJ1sL6s7
Wiadomości mailowe, zawierające informację o przyjęciu lub odrzuceniu referatu, zostaną rozesłane 12.02.2023.
Skład Rady Naukowej Konferencji: Dr hab. Dobrochna Kałwa, Dr hab. Paweł Żmudzki, Dr Agnieszka Janiak-Jasińska.
Skład Komitetu Organizacyjnego Konferencji: Afra Wierska, Aleksandra Krukowska, Olga Świerkocka, Franciszek Ignacy Fortuna, Sylwester Borowski.
W razie pytań prosimy o kontakt na maila: [email protected]
Advertisement

Where is it happening?

Wydział Historii Uniwersytetu Warszawskiego, Krakowskie Przedmieście 26/28,Warsaw, Poland, Warsaw, Poland

Event Location & Nearby Stays:

Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego

Host or Publisher Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego

It's more fun with friends. Share with friends