Kimba Frances Kerner. Delirium Decadence - wystawa

Schedule

Mon Jun 26 2023 at 12:00 pm to 08:00 pm

Location

Miejsce Projektów Zachęty | Warsaw, MZ

Advertisement
? ? ? Kimba Frances Kerner
Delirium Decadence
14.04 – 26.06.2023
Kuratorka: Magda Kardasz
produkcja wystawy: Pola Gadowska, Kacper Pielaszek, Grzegorz Ostromecki i zespół
Miejsce Projektów Zachęty
ul. Gałczyńskiego 3
Artystka będzie obecna w dniu otwarcia, 14 kwietnia od 17 do 20.
Kimba Frances Kerner urodziła się w Stanach Zjednoczonych, ale mieszka i pracuje w Warszawie. W 2017 rozpoczęła studia doktoranckie w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i wtedy odkryła grafikę warsztatową, którą się od tej pory zajmuje. Wyspecjalizowała się w nowatorskim łączeniu ceramiki z grafiką (rozwija projekt naukowo-artystyczny poświęcony graficznym transferom na ceramikę).
Artystka tak opisuje swoją twórczość: „Korzystając z różnych mediów, przeplatam tematy psychologii, narracji i animizmu. Interesuje mnie zgłębianie własnej psychiki, podświadomości czy pamięci. Często sięgam do czasów dzieciństwa, baśni, mitów, które dekonstruuję, na tej podstawie budując własne historie”.
Kerner zafascynowana wywodzącym się z tradycji żydowskiej światem wykreowanym przez Isaaca Bashevisa Singera łączy w swojej twórczości zaczerpnięte z niego motywy z elementami różnych starożytnych mitologii i ludowych legend lub symbolami z dziedziny magii czy alchemii. Żeby zobaczyć, jak szeroki to panteon, galeria psychologicznych typów czy świat wyobraźni, wystarczy przytoczyć tytuły wybranych rzeźb eksponowanych na wystawie: „Ziemski duszek”, „Strażnik pustyni”, „Muza elokwencji”, „Kitsune”, „Sukub”, „Golem”, „Dybuk”, „Obserwator”, „Chochlik”, „Dziewczynka duch”, „Outsider”, „Złoty cielec”, „Melancholia”, „Lilith”, „Zlateh”, „Diabeł”. Autorka zwraca uwagę, że powtarzalność występujących w mitach motywów dowodzi ciągłości ludzkiej natury. Kimba Frances Kerner czerpie inspirację z rozmaitych źródeł i buduje na ich podstawie lub w dialogu z nimi swoje własne nowe opowieści.
Na wystawę w Miejscu Projektów Zachęty przygotowała totalną instalację „Delirium Decadence”. Składają się na nią niewielkich rozmiarów ceramiczne rzeźby — osobiste bestiarium artystki, a także kolażowe grafiki na ceramicznych naczyniach i powielone na plastikowym podłożu (imitujące dawne tapety). Artystka zestawia ze sobą dwa światy: na parterze galerii rozłożył się dekadencki salon zdający się reprezentować schyłkową, zwyrodniałą fazę jakiejś kulturowej formacji (raczej rokoko niż barok). Epokę, w której zerwana została więź człowieka z własnym ja i otaczającą przyrodą, przez co narażona jest ona na zniszczenie.
Podziemną część galerii Kerner przekształciła za to w mroczną jaskinię pachnącą ziemią po deszczu. Mali bohaterowie wyrzeźbieni przez artystkę zdają się wychodzić z ziemi na podobieństwo kiełkujących na wiosnę roślin. Zielone światło sączące się zza stalaktytów i stalagmitów może dawać nadzieję na odrodzenie ludzi, natury i całej planety.
Kimba Frances Kerner określa swoją wystawę jako metaforyczne przedstawienie światów: znanego (cielesnego) i nieujawnionego (duchowego), które w szczególnych momentach mogą się zetknąć. Tym samym oddaje w swojej twórczości cześć nieodkrywalnym tajemnicom.
Advertisement

Where is it happening?

Miejsce Projektów Zachęty, ul. Gałczyńskiego 3,Warsaw, Poland

Event Location & Nearby Stays:

Miejsce Projekt\u00f3w Zach\u0119ty

Host or Publisher Miejsce Projektów Zachęty

It's more fun with friends. Share with friends