Kaszubski kosmos – spektakl plenerowy w Tczewie

Schedule

Sat, 13 Jun, 2026 at 09:30 pm

UTC+02:00

Location

Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie | Gdansk, PM

Advertisement
Kaszubski kosmos/Kaszëbsczi kosmos
PARK ZA CKIS TCZEW (UL. WYSZYŃSKIEGO 10)
WSTĘP WOLNY!
Spektakl przybliża oryginalne elementy kaszubskiej duchowości, mitologii i obrzędowości oraz postać Józefa Chełmowskiego: artysty ludowego, rzeźbiarza, malarza, wynalazcy i filozofa z Brus (pow. chojnicki); ze względu na szerokość swej aktywności i zainteresowań zwanego kaszubskim Leonardo. Ten wybitny artysta z pewnością nie ustępuje Nikiforowi i Teofilowi Ociepce, ale jest od nich mniej znany.
Twórcy mają nadzieję, że dzięki spektaklowi zarówno twórczość Chełmowskiego, jak i niezwykle różnorodna oraz bogata kultura kaszubska trafią do większej i nowej grupy odbiorców. Służą temu także wszechstronne konsultacje społeczne przygotowujące do premiery (m.in. jeszcze w grudniu 2021 r. miały miejsce dwa czytania performatywne, w czerwcu 2022 r. odbył się performatywny pokaz mody).
Założeniem twórców było stworzenie komunikatywnego spektaklu, który będzie mógł być pokazywany wszędzie. Z jednej strony nowoczesnego i atrakcyjnego w formie, z drugiej dającego świadectwo nieprzeinaczonego dziedzictwa kulturowego, przez co stanie się, wraz z działaniami towarzyszącymi, niebanalną promocją oryginalnej duchowości rdzennej ludności Pomorza wspartej wysoką jakością artystyczną. Cechą szczególną projektu jest spotkanie w grupie realizatorów i wykonawców uznanych artystów współczesnych z artystami ludowymi i amatorami z Kaszub.
Projekt jest zwieńczeniem wieloletniej działalności Fundacji Pomysłodalnia na rzecz społeczności lokalnej, wykorzystuje doświadczenia ze współpracy z artystami profesjonalnymi i amatorami działającymi na terenie całej Kaszubszczyzny.
Producent: Fundacja Pomysłodalnia
Współproducent: Filharmonia Kaszubska w Wejherowie
Organizatorzy: Fundacja Pomysłodalnia, Nadbałtyckie Centrum Kultury

Koncept, scenariusz i reżyseria: Piotr Wyszomirski
Muzyka: Mariusz Noskowiak
Choreografia: Monika Leśko-Mikołajczyk
Kostiumy: Alicja Gruca
Maszyny teatralne: Robert Florczak
Sztandary, projekt plakatu, elementy scenografii: Karol Formela
Scenografia, selekcja kostiumów: Magdalena Olszewska
Słowa piosenek: Magdalena Olszewska
Aranżacja i wykonanie utworu „Wyleciała dusza z ciała”: Hanka Łubieńska
Aranżacja i wykonanie utworu „Woda szumi”: Zygmunt Brzeziński, Jadwiga Klińska, Janina Kobiela, Elwira Krzywańska, Krystyna Meyer, Małgorzata Pobłocka, Gabriela Roman, Henryka Szpica (śpiewacy chóru „Lutnia” z Luzina)
Wokaliza w utworze „Ścinanie kani”: Aleksandra Czapska-Kosior Głos: Rafał Ostrowski, Janina Kobiela
Performerzy: Weronika Baranowska, Bogumiła Bęben, Wiktoria Białk, Karol Formela, Marek Hebel, Magdalena Kalinowska, Marcin Krzywański, Monika Leśko-Mikołajczyk, Jan Lewalski, Wojciech Łapiński, Zuzanna Ławicka, Julia Ostaszewska, Monika Płomin, Artur Podsiedzik, Patryk Rybus, Zuzanna Rychlak, Marcel Rzepka, Maciej Słowik, Karolina Stojowska-Swedrzyńska, Szatan Witkowsk, Krzysztof Wasilewski.
Produkcja muzyczna, mix, mastering: 96 Studio Mariusz Noskowiak
Tłumaczenie na j. kaszubski: Adóm Hébel
Nagrania w j. kaszubskim: Tadeusz Korthals
Konsultacje kaszubskie: Róman Drzéżdżón, Mateùsz Titës Meyer
Zdjęcia: Leszek Jerzy Pękalski
Kierownictwo produkcji: Magdalena Olszewska
Prapremiera: 17 września 2022 r.

Realizatorzy:
Piotr Wyszomirski (koncept, scenariusz, reżyseria)
Prosument kultury, scenarzysta i reżyser filmów krótkometrażowych, spektakli teatralnych i widowisk muzycznych wystawianych i nagradzanych na festiwalach w kraju i zagranicą (m.in. „This is not a love song, czyli miłość ci wszystko wypaczy”, „Być jak Charlie Chaplin”, „Pamiętajcie o wulkanach”, „Odlot. Szopka pomorska za 2015 rok”, „Prawdziwa historia śmiechu”, „Ostatnia wieczerza”, „Slavery still exists”, „Szybki Kabaret Miejski: Peron”, „Bigbit”, „Nasza bajka”, „Bronisław Piłsudski Was Here”). Redaktor naczelny Gazety Świętojańskiej, laureat nagrody za promocję kultury województwa pomorskiego, stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Marszałka Województwa Pomorskiego. Aktywista Fundacji Pomysłodalnia, pomysłodawca i koordynator wielu akcji oraz projektów społecznych, obywatelskich, edukacyjnych i kulturalnych (m.in. Teatr jest nasz i Teatr na nowe czasy, Kongres Kultury Pomorskiej, Inspirownia dla Wejherowa, Pomorska Rada Kultury).

Mariusz Noskowiak (kompozycja, produkcja, mix i mastering muzyki do spektaklu)
Kompozytor, muzyk, producent muzyczny. Autor muzyki do spektakli Sopockiego Teatru Tańca („Puste Ciało”, „Bajadera”, „Wszystko Co Słychać OHIO”, „Przedmiot Nieocenionej Wartości”, „Lechistan”, „Ostatnie Piętro”, „Melancholia”, „Picasso”, „Tab Nowy Początek”, „Tryptyk”, „Domówka”, „Man Ray”, „7 Pieczęć”). Perkusista i współkompozytor w zespołach Blenders i Formy Planet, producent i współproducent wielu płyt (m.in. Acid Drinkers, Illusion, Sweet Noise, Ira, Kult, Kazik, Brodka i wielu innych).

Monika Leśko-Mikołajczyk (choreografia)
Tancerka, aktorka scen muzycznych, pedagożka i choreografka, reżyserka autorskich spektakli tanecznych, mająca doświadczenie pracy z Wojciechem Misiurą w Teatrze Ekspresji (1998–2000: „Anioły ciemności”, „Kantata”, „Tańce śmierci”, „Pasja”, „Tango”). Jak wielu „ukąszonych” przez Misiurę, musiała założyć swój teatr i tak powstał w roku 2007 Teatr Ruchu Mo-sHe (moszi).

Alicja Gruca (kostiumy)
Malarka, scenografka, kreatorka instalacji i obiektów plastycznych, setek unikatowych kreacji kostiumowych, cyklu kunsztownych ornatów dla Centrum św. Jana w Gdańsku. Członkini i współzałożycielka Transgatunkowego Teatru Sfinks. Pomysłodawczyni i kuratorka cyklu wystaw „Muzeum Osobliwości”. Swoją sztukę prezentowała w USA, Brazylii, Chinach, Niemczech, Rosji, Litwie, Łotwie oraz Polsce. Od 1991 r. wraz z Robertem Florczakiem stworzyli, odbudowali i prowadzili sopockiego Sfinksa, klub i galerię znaną w całym kraju oraz poza jego granicami. Wielokrotnie nagradzana za działalność klubową oraz artystyczną (m.in.: Nagroda Wojewody Gdańskiego za Najwybitniejsze Wydarzenie w Dziedzinie Plastyki, Gryf Pomorski od Marszałka Województwa Pomorskiego).

Robert Florczak (machiny teatralne)
Absolwent PWSSP (obecnie ASP) w Gdańsku, dyplom na Wydziale Malarstwa w 1988 r., habilitacja w 2009. W latach 1990–2010 asystent w Pracowni Rysunku, obecnie prowadzi pracownię Sztuka w Przestrzeni Publicznej na Wydziale Malarstwa. Laureat Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego, Sopockiej Muzy oraz Pomorskiej Nagrody Artystycznej. Wystawiał w USA, Brazylii, Chinach, Niemczech, Francji, Turcji, Litwie i Łotwie. Ma na koncie kilkadziesiąt spektakli, w tym plenerowe i multimedialne, kilka krótkometrażowych filmów, trzy monumentalne rzeźby/obiekty. Członek i współzałożyciel Transgatunkowego Teatru Sfinks.
Advertisement

Where is it happening?

Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, ulica kard. Stefana Wyszyńskiego 10, 83-110 Tczew, Polska, Gdansk, Poland

Event Location & Nearby Stays:

Icon
Know what’s Happening Next — before everyone else does.
Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie

Host or Publisher Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie

Ask AI if this event suits you:

Discover More Events in Gdansk

\ud83c\udf0713.06 BU\u0141KA PARYSS'KA NA DACHU - TOMMY HALIK \ud83c\udf07 LISTA FB FREE*
Sat, 13 Jun at 08:00 pm 🌇13.06 BUŁKA PARYSS'KA NA DACHU - TOMMY HALIK 🌇 LISTA FB FREE*

Jana Kilińskiego 4, 80-452

PARTIES ART
KULTowa noc - Zlot Fan\u00f3w KULTu | 13.06 | Doki 4
Sat, 13 Jun at 09:00 pm KULTowa noc - Zlot Fanów KULTu | 13.06 | Doki 4

Doki 4, 80-863 Gdansk, Poland

\ud83c\udf3a ALOHA SUMMER SO!PARTY \ud83c\udf3a
Sat, 13 Jun at 09:00 pm 🌺 ALOHA SUMMER SO!PARTY 🌺

Ul. Elektryków 4, 80-863 Gdansk, Poland

ENTERTAINMENT PARTIES
MILCZENIE OWIEC re\u017c. Jonathan Demme - 35 lat po premierze ponownie na ekranie | Kino Kameralne Cafe
Sat, 13 Jun at 09:00 pm MILCZENIE OWIEC reż. Jonathan Demme - 35 lat po premierze ponownie na ekranie | Kino Kameralne Cafe

Lektykarska 4, 80-831 Gdansk, Poland

ENTERTAINMENT
13 URODZINY BNKR!!!!! DJ TMT | DJ CEMBRA | DJ MAX | PAULINA CZAPLA | SZAJNA SAX
Sat, 13 Jun at 10:00 pm 13 URODZINY BNKR!!!!! DJ TMT | DJ CEMBRA | DJ MAX | PAULINA CZAPLA | SZAJNA SAX

Olejarna 3, 80-843 Gdansk, Poland

ART
28 Pomorski Wielki Przejazd Rowerowy
Sun, 14 Jun at 02:30 am 28 Pomorski Wielki Przejazd Rowerowy

Województwo Pomorskie

Kaszebe Runda
Sun, 14 Jun at 06:00 am Kaszebe Runda

Kościerzyna

Towarzyski MIKS(T) - turniej par tenisowych na Podle\u015bnej
Sun, 14 Jun at 09:00 am Towarzyski MIKS(T) - turniej par tenisowych na Podleśnej

Podlesna, 80-255 Gdansk, Poland

SPORTS
II Spektakl muzyczno-teatralny \u201eShowcase 6\u201d: \u201eOrfeusz i Eurydyka\u201d
Thu, 28 May at 03:00 pm II Spektakl muzyczno-teatralny „Showcase 6”: „Orfeusz i Eurydyka”

ul. Łąkowa 1-2, 80-743 Gdansk, Poland

LIVE-MUSIC
FUTUROFONIA: PRAWYKONANIA
Fri, 29 May at 07:00 pm FUTUROFONIA: PRAWYKONANIA

al. Zwycięstwa 15 , 80-219 Gdansk, Poland

CONCERTS
Koncert Mariusza Kalagi Dni Pelplina 2026
Fri, 29 May at 07:30 pm Koncert Mariusza Kalagi Dni Pelplina 2026

Targowisko Miejskie w Pelplinie

CONCERTS
HANIA DEREJ TRIO | Scena MONK
Fri, 29 May at 08:30 pm HANIA DEREJ TRIO | Scena MONK

Garncarska 18/20, 80-886 Gdansk, Poland

KASETOWA FIESTA - Artystyczny Weekend na Kaszubach
Sat, 30 May at 08:00 am KASETOWA FIESTA - Artystyczny Weekend na Kaszubach

Jaśkowa Dolina 9/4, 80-252 Gdansk, Poland

Dzie\u0144 Dziecka na Sportowo i Weso\u0142o
Sat, 30 May at 11:00 am Dzień Dziecka na Sportowo i Wesoło

ulica Sportowa 3A, 83-120 Subkowy, Polska

SPORTS
GFT: Przegl\u0105d tr\u00f3jmiejskiej sceny ta\u0144ca
Sat, 30 May at 06:00 pm GFT: Przegląd trójmiejskiej sceny tańca

aleja Grunwaldzka 197, 80-266 Gdansk, Poland

Koncert Gosi Andrzejewicz Dni Pelplina 2026
Sat, 30 May at 06:15 pm Koncert Gosi Andrzejewicz Dni Pelplina 2026

Targowisko Miejskie w Pelplinie

CONCERTS
STWORZENIE \u015aWIATA: z chaosu w harmoni\u0119 - koncert jubileuszowy Ch\u00f3ru Music Everywhere
Sat, 30 May at 07:00 pm STWORZENIE ŚWIATA: z chaosu w harmonię - koncert jubileuszowy Chóru Music Everywhere

Polska Filharmonia Bałtycka

CONCERTS
Gda\u0144skie Muzy Nauki - Bal Doktoranta 2026
Sat, 30 May at 07:00 pm Gdańskie Muzy Nauki - Bal Doktoranta 2026

Narutowicza 11/12, 80-233 Gdansk, Poland

SCIENCE-FAIR ART
Koncert De Mono Dni Pelplina 2026
Sat, 30 May at 07:30 pm Koncert De Mono Dni Pelplina 2026

Targowisko Miejskie w Pelplinie

CONCERTS
GDA\u0143SK || Grupa AD HOC "Wiecz\u00f3r Komedii Improwizowanej"
Sun, 31 May at 05:00 pm GDAŃSK || Grupa AD HOC "Wieczór Komedii Improwizowanej"

Klub Muzyczny Parlament

ART

What's Happening Next in Gdansk?

Discover Gdansk Events