Internationell författarscen: Antony Beevor (Storbritannien)
Schedule
Tue Apr 14 2026 at 07:30 pm to 08:45 pm
UTC+02:00Location
Kulturhuset Stadsteatern | Stockholm, ST
Advertisement
Möt Antony Beevor i samtal med Anna-Lena Laurén på Internationell författarscen den 14 april. Den bästsäljande militärhistoriska författaren är aktuell med "Rasputin och tsarfamiljens undergång", ett porträtt av bondsonen som underminerade det ryska tsardömets makt.Antony Beevor
Antony Beevor är en av vår tids främsta militärhistoriska författare, internationellt erkänd för sina banbrytande verk om andra världskriget. Hans böcker har översatts till över trettio språk och sålt i miljonupplagor, varav över en halv miljon exemplar bara på svenska. Han har belönats med flera prestigefulla utmärkelser, bland annat Samuel Johnson-priset, och är hedersdoktor vid University of Kent och University of Bath.
Rasputin och tsarfamiljens undergång
"Rasputin kombinerade andlig oskuld med tygellös lusta, djup religiös tro med cynisk opportunism, skryt med paranoia, medfödd givmildhet med girighet och självkännedom med fantasiföreställningar. Han övertygade sig själv om att han verkligen älskade kvinnor trots att han ibland begick våldtäkter. Alla paradoxer i hans karaktär, liksom den häpnadsväckande historien om hans liv och död, utmanar all konventionell logik."
I Rasputin och tsarfamiljens undergång riktar Antony Beevor blicken mot revolutionens Ryssland och skildrar hur en karismatisk bondson och mystiker från Sibirien kunde få ett förkrossande inflytande över det ryska imperiet. Tsar Nikolaj II och hans hustru Alexandra blev besatta av Grigorij Rasputin, men rykten om korruption och Rasputins relation med kejsarinnan underminerade regimen. När revolutionen bröt ut 1917 reste sig inte en enda officer till dess försvar.
Antony Beevor tecknar ett mästerligt porträtt av en man som rört sig mellan historia och legend, och av det samhälle som gjorde det möjligt för honom att få så stor makt.
Boken är översatt till svenska av Kjell Waltman.
Antony Beevor samtalar med Anna-Lena Laurén
Anna-Lena Laurén är en finlandssvensk journalist och författare, under många år bosatt i Ryssland. Från 2016 var hon Dagens Nyheters Rysslandskorrespondent, fram till att hon 2023 tvingades lämna landet på grund av kriget mot Ukraina. Sedan 2024 är hon DN:s Tysklandskorrespondent, bosatt i Berlin.
Samtalet hålls på engelska och genomförs i samarbete med Historiska Media.
Servering & garderob
Kom gärna i god tid. Serveringen öppnar 45 minuter innan samtalet och det går bra att ta med glaset in i salongen. Ryggsäckar, väskor och påsar större än 30 x 20 cm samt större ytterkläder får inte tas med. Garderoben finns på entréplan och öppnar 60 minuter innan evenemanget.
Foto: Privat
Advertisement
Where is it happening?
Kulturhuset Stadsteatern, Sergels torg 7, SE-111 57 Stockholm, Sverige, Stockholm, SwedenEvent Location & Nearby Stays:
Know what’s Happening Next — before everyone else does.







