Interferencje: Rafał Ryterski (koncert i rozmowa)
Schedule
Wed, 12 Nov, 2025 at 07:30 pm
UTC+01:00Location
Willa Leopolda Kindermanna | Lodz, LD
Advertisement
🎶 INTERFERENCJE 🎶Cykl spotkań dźwiękowych organizowanych w Łodzi przez Radio Kapitał.
🔊 Tak jak w fizyce fale nakładają się, tworząc nowe struktury, tak tutaj spotkają się idee, osobowości i talenty. Z tych przecięć powstanie coś niepowtarzalnego. 🔊
Koncerty i rozmowy z twórczyniami i twórcami, podczas których:
✨ słuchamy w bliskości
✨ zaglądamy głębiej w praktyki artystyczne
✨ łączymy światy muzyki współczesnej, niezależnej i sound artu
📅 12.11 godzina 19:30 – koncert Rafała Ryterskiego
🗣 Rozmowę po koncercie poprowadzi Bartosz Nowicki
📍Willa Kindermanna ul. Wólczańska 31
👉 Wstęp wolny!
✨ Rafał Ryterski – kompozytor, aktywista, artysta interdyscyplinarny i kurator. Urodzony w 1992 roku w Gdyni.
Jego twórczość charakteryzuje synteza różnych gatunków muzycznych, którą sam artysta określa mianem genrebendingu. W ostatnich latach coraz częściej sięga po formy interdyscyplinarne, łącząc muzykę z performansem i teatrem. W swoich pracach podejmuje tematy tożsamości, kultury LGBTQ+ oraz mechanizmów przemocy.
Laureat 70. Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów za utwór Totentanz (2024), 33. Biennale Muzyki w Zagrzebiu (2025) oraz współzwycięzca festiwalu teatralnego Pestka (2024) za spektakl Modlitwa pod cudowną mozaiką pod wezwaniem samej siebie (nagroda główna i publiczności). W 2021 roku nominowany do Paszportu Polityki w kategorii muzyka poważna za konsekwentne wprowadzanie wątków LGBTQ+ do polskiej muzyki współczesnej.
Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (kompozycja multimedialna) oraz The Royal Academy of Music w Aarhus (kompozycja klasyczna). Obecnie wykłada na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych i w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.
Ryterski ma na koncie dwa albumy: Teras are the Diamonds of the Soul (BAS, 2021) oraz Gaymers’ Cheatsheet (Pointless Geometry, 2022). Jego muzyka rozbrzmiewa zarówno w salach koncertowych, jak i w klubach, a także w spektaklach teatralnych reżyserowanych m.in. przez Kubę Kowalskiego, Gosię Wdowik, Agnieszkę Jakimiak, Mateusza Atmana, Agę Błaszczak czy Martę Górnicką.
🎶 Jego prace prezentowane są na licznych festiwalach i wydarzeniach muzycznych w Polsce i za granicą.
---
🎧 Bartosz Nowicki – krytyk muzyczny, publicysta, badacz dźwięku i uważny słuchacz. W latach 2012–2018 prowadził blog 1uchem/1okiem, poświęcony polskiej muzyce niezależnej. Publikował m.in. w „Polityce”, „Gazecie Magnetofonowej”, „Kwartalniku Muzycznym M/I” i „Czasie Kultury”. Na co dzień współpracuje z dwutygodnik.com.
Uwielbia dźwięki i nasłuchiwanie, a jego teksty i wystąpienia łączą refleksję nad muzyką współczesną z czułością wobec codziennego pejzażu akustycznego. Interesuje go to, jak słuchanie staje się sposobem poznawania świata — i jak muzyka może otwierać nas na inne formy wrażliwości.
---
Od 22 października do 13 grudnia zapraszamy do wyjątkowej przestrzeni Willi Kindermanna (ul. Wólczańska 31). Artyści i artystki będą prezentować swoje działania dźwiękowe w różnych wnętrzach willi – nadając im nowe znaczenia i brzmienia.
👉 Co się wydarzy?
🔹 5 spotkań z wybitnymi postaciami polskiej sceny muzyki eksperymentalnej i sztuki dźwięku: Martyna Basta, Gerard Lebik, Rafał Ryterski, Aleksandra Słyż, Izabela Dłużyk
🔹Każde spotkanie = rozmowa „jeden na jeden” z prowadzącymi ekspertami (Bartosz Nowicki, Daniel Muzyczuk, Justyna Anders-Morawska).
🔹 Po rozmowie – koncert i możliwość swobodnej dyskusji z twórcami.
🌐 Wszystkie wydarzenia są otwarte i bezpłatne 🌐
📅 Zapisz daty!
22.10 – koncert 🔹Martyna Basta🔹
rozmowę poprowadzi Justyna Anders-Morawska
29.10 – koncert 🔹Gerard Lebik🔹
rozmowę poprowadzi Daniel Muzyczuk
12.11 – koncert 🔹Rafał Ryterski🔹
rozmowę poprowadzi Bartosz Nowicki
03.12 – koncert 🔹Aleksandra Słyż🔹
rozmowę poprowadzi Bartosz Nowicki
18.12 – koncert 🔹Izabela Dłużyk🔹
---
Realizatorem zadania "Interferencje" jest Stowarzyszenie Radio Kapitał
Zadanie "Interferencje" jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi #lodzpelnakultury #lodzkreuje Łódź pełna kultury
Zadanie realizowane jest dzięki wsparciu Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi
projekt graficzny: Darek Pietraszewski
program i koordynacja: Justyna Banaszczyk
wsparcie medialne:
MIEJ MIEJSCE
NN6T notes na 6 tygodni
Glissando
Advertisement
Where is it happening?
Willa Leopolda Kindermanna, ulica Wólczańska 31/33, 90-607 Łódź, Polska, Lodz, PolandEvent Location & Nearby Stays:
Know what’s Happening Next — before everyone else does.







