Händels Messias

Schedule

Thu Dec 04 2025 at 07:00 pm to 09:45 pm

UTC+01:00

Location

Stavanger konserthus | Stavanger, RO

Advertisement
Dette enestående verket har fylt katedraler og konsertsaler til trengsel i nesten tre århundrer.
I løpet av noen forsommerdager i 1741 fikk G. F. Handel to brev som muligens fikk ham til å mumle et stille Hallelujah. Slik ble oratoriet Messias til.
Handels London-eventyr hadde vært et sammenhengende drama gjennom 30 år, som hoffkomponist, operasjef og investor. Han hadde brukt store summer på å hente italienske stjernesopraner til ensemblene sine, bare for å oppleve at de hatet hverandre intenst og gjensidig. Til slutt barket de sammen i regulært slagsmål på scenen, mens publikum hylte begeistret og musikerne evakuerte orkestergraven for å berge instrumenter og selve livet. Det var en annen tid.
Gjennom de fleste av disse årene bodde Handel i 25. Brook Street, en liten bygård i rolige og ærverdige Mayfair; et godt stykke unna kaotiske Covent Garden der han spilte operaene sine. Vel hjemme etter forestillingene hadde han for vane å hive av seg parykken, trekke i myke, vide gevanter og en snodig liten hatt, før han satte til livs mengder med mat og vin. Resten av natten kunne han sitte på arbeidsrommet i annen etasje og komponere nye mesterverk for kommende sesonger. Denne forsommerdagen i 1741 hadde det meste ramlet sammen omkring ham. Etter 30 år i teaterbransjen opplevde han en brutal kollaps i interessen for italiensk opera. Hans siste, kostbare opera Deidamia hadde nettopp blitt tatt av plakaten etter bare tre forestillinger for nesten tomme hus: Handel var på randen av konkurs.
Det første brevet han fikk disse forsommerdagene i 1741 var fra sin gode venn Charles Jennens. Jennens hadde lagt ved librettoen til et splitter nytt oratorium i tre deler som ganske enkelt het Messias, og spurte om Handel kunne sette musikk til det. Handel hadde allerede laget noen skisser til denne librettoen da han fikk et brev til, fra hertugen av Devonshire, William Cavendish, som inviterte Handel til Irland for å arrangere en serie konserter i Dublin. Det kan ha vært omtrent her Handel mumlet sitt Hallelujah, for i samme øyeblikk forstod han at oratorier var veien ut av det økonomiske uføret. Oratorier kunne fremføres i kirkene av lokale orkestre, solister og kirkekor. Han slapp unna balstyrige primadonnaer, kostymer, komplisert scenografi og det beste av alt: Oratorier kunne fremføres på engelsk og dreie seg om historier fra Bibelen som en voksende og betalingsvillig middelklasse faktisk hadde et forhold til.
Tirsdag 22. august 1741 gikk han inn på komponistkammeret sitt i annen etasje med Jennens nyskrevne libretto til Messias, tre uker senere, onsdag 13. september kom han ut, og da var musikken stort sett skrevet ferdig. Det er helt ubegripelig at han klarte å skrive dette voluminøse mesterverket på så kort tid. Hva som egentlig skjedde der inne på komponistkammeret har naturligvis vært gjenstand for romantiske spekulasjoner.
Vi har lest om Handel oppløst i tårer mens han skrev så blekket sprutet, og om tjenere som banket på døra med mat, uten å slippe inn. Noen har sågar antydet at det var Vårherre selv som førte pennen.
Handel var kjent for å skrive raskt, og noen av korene og ariene i Messias er omarrangerte satser fra operaer han hadde skrevet tidligere. Det som uansett er sikkert blir at det som skjedde i annen etasje i 25. Brook Street disse tre ukene forblir et av musikkhistoriens fineste eksempler på genial inspirasjon, eller kanskje rett og slett et lite mirakel.
Tekst: Terje Wiedswang
Medvirkende:
Peter Dijkstra, dirigent
Siri Karoline Thornhill, sopran
Hugo Brady, tenor
Stavanger Symfonikor
Kersti Ala-Murr, kordirigent
Advertisement

Where is it happening?

Stavanger konserthus, Sandvigå 1, 4007 Stavanger, Norge, Stavanger, Norway

Event Location & Nearby Stays:

Stavanger Symfoniorkester

Host or Publisher Stavanger Symfoniorkester

It's more fun with friends. Share with friends

Discover More Events in Stavanger

Bigbang \/\/ Folken - TORSDAG 4.12
Thu, 04 Dec at 08:00 pm Bigbang // Folken - TORSDAG 4.12

Løkkeveien 24, 4008 Stavanger, Norway

FESTIVALS
Community gathering , celebration!
Fri, 05 Dec at 06:00 pm Community gathering , celebration!

Kongsgata44 - Yoga & More Stavanger

POTLUCK WORKSHOPS
MARTIN LANGLIE & THE RAT PACK: Checkpoint
Fri, 05 Dec at 08:00 pm MARTIN LANGLIE & THE RAT PACK: Checkpoint

Nedre Strandgate 5, 4005 Stavanger, Norway

MUSIC ENTERTAINMENT
Julekonsert med Bjergsted jazzensemble
Fri, 05 Dec at 08:00 pm Julekonsert med Bjergsted jazzensemble

Spor 5

Symfonica Julekonsert \/ Stavanger konserthus
Fri, 05 Dec at 08:30 pm Symfonica Julekonsert / Stavanger konserthus

Stavanger konserthus

SLOMOSA \/\/ Folken
Fri, 05 Dec at 09:00 pm SLOMOSA // Folken

Løkkeveien 24, 4008 Stavanger, Norway

ART
Ole Fjetland m band - Albumslipp
Thu, 02 Oct at 07:00 pm Ole Fjetland m band - Albumslipp

Kirkegata 36, 4006 Stavanger, Norway

MUSIC ENTERTAINMENT
STAGE DANCE FESTIVAL (LOCAL HEROS Edition) 3-5 Oct 2025
Fri, 03 Oct at 08:30 am STAGE DANCE FESTIVAL (LOCAL HEROS Edition) 3-5 Oct 2025

The Stage & Stage Dance Academy

FESTIVALS WORKSHOPS
THE SUBSTITUTES \/\/ CHECKPOINT
Fri, 03 Oct at 08:00 pm THE SUBSTITUTES // CHECKPOINT

Nedre Strandgate 5, 4005 Stavanger, Norway

Ruben \/\/ Fiskepiren
Fri, 03 Oct at 08:00 pm Ruben // Fiskepiren

Fiskepiren 1, 4013 Stavanger, 4013 Stavanger, Norway

FESTIVALS ART
DEFROSTED  &  LAST WAVE
Fri, 03 Oct at 09:00 pm DEFROSTED & LAST WAVE

Kirkegata 36, 4006 Stavanger, Norway

MUSIC ENTERTAINMENT
Metrocon 2025 Masquerade of the fae\ud83e\uddda\u200d\u2640\ufe0f
Sat, 04 Oct at 10:00 am Metrocon 2025 Masquerade of the fae🧚‍♀️

Stavanger, Norway

PARTIES MUSIC
Barnas konserthus: Sm\u00e5ting \/ Stavanger konserthus
Sun, 05 Oct at 01:00 pm Barnas konserthus: Småting / Stavanger konserthus

Stavanger konserthus

SPORTS
S\u00f8ndagskveld i Petri: Hildegunn Gjedrem presenterer \u00abPresens\u00bb
Sun, 05 Oct at 07:00 pm Søndagskveld i Petri: Hildegunn Gjedrem presenterer «Presens»

Sankt Petri kirke

MUSIC ENTERTAINMENT
F\u00e5 billetter igjen! Riksteatret: Hundrevis av barn i vill kamp
Tue, 07 Oct at 05:00 pm Få billetter igjen! Riksteatret: Hundrevis av barn i vill kamp

Mauritz Kartevoldsplass 1, 4306 Sandnes, Norway

Geir Bertheussen Band
Tue, 07 Oct at 08:00 pm Geir Bertheussen Band

Påfyll

MUSIC ENTERTAINMENT
Olga Amalie
Wed, 08 Oct at 07:00 pm Olga Amalie

Kirkegata 36, 4006 Stavanger, Norway

THULSA DOOM: 25 \u00e5rs jubileum ..Jars \/ Checkpoint
Thu, 09 Oct at 08:00 pm THULSA DOOM: 25 års jubileum ..Jars / Checkpoint

Nedre Strandgate 5, 4005 Stavanger, Norway

WORKSHOPS
Post av Magnus Pind \/\/ Arbeidsvisning
Fri, 10 Oct at 06:00 pm Post av Magnus Pind // Arbeidsvisning

Kvitsøygt 25, 4014 Stavanger, Norway

ART PERFORMANCES
Chrome Hill med nytt album hos BlygHarry
Sat, 11 Oct at 05:00 pm Chrome Hill med nytt album hos BlygHarry

Verksgata 10, Stavanger

MUSIC ENTERTAINMENT

What's Happening Next in Stavanger?

Discover Stavanger Events