Händels håb om fred

Schedule

Fri, 06 Nov, 2026 at 07:30 pm

UTC+01:00
Location

Vor Frue Kirke | Copenhagen , SK

Advertisement
Da Mary Donaldson i 2004 gik op ad kirkegulvet i Københavns Domkirke for at sige ja til Kronprins Frederik – og til at blive Danmarks kommende dronning – var det til tonerne af G. F. Händels storslåede "Zadok the Priest", opført af Concerto Copenhagen og Københavns Drengekor.
Nu kan du genopleve gåsehuden og tåren på kinden, når Concerto Copenhagen og Københavns Drengekor opfører præcis det samme værk i et program med to andre korværker af Händel.
Händels musik i Utrecht Te Deum og Jubilate forener kirkens højtidelighed med en næsten operalignende festlighed i et tidløst udtryk for taknemlighed, lettelse og glæde.
Georg Friedrich Händels musik er uadskilleligt forbundet med store historiske øjeblikke, uanset om det er krig og fred, kroning eller kærlighed. Denne koncert præsenterer tre af hans mest ikoniske værker: Utrecht Te Deum og Jubilate, komponeret i 1713 for at fejre freden i Utrecht, samt Coronation Anthem – Zadok the Priest, skrevet til kroningen af kong George II i 1727.
Freden i Utrecht i 1713 afsluttede den udmattende Spanske Arvefølgekrig, som i over et årti havde drænet Europas stormagter for ressourcer og menneskeliv. Ud over fred sikrede aftalen Storbritannien betydelige fordele, herunder territorier som Gibraltar. Händel komponerede Te Deum og Jubilate som led i de officielle fejringer i London. Ved uropførelsen i St. Paul’s Cathedral blev værkerne sunget af kirkens drengekor. Ud over at det var tradition i den anglikanske kirke at anvende drenge til sopran- og altpartierne og voksne mænd til tenor og bas, kom denne kombination af unge og erfarne stemmer også til at understrege værkernes symbolik: en ny begyndelse og håb for fremtiden.
Ud over Messias er Zadok the Priest måske Händels mest berømte værk, komponeret til kroningen af kong George II i 1727. Teksten, der stammer fra Det Gamle Testamente, hylder den nye konge og er blevet sunget ved hver britisk kroning siden. Værket åbner med en dramatisk orkesterindledning, fulgt af korets storslåede indtræden – et øjeblik, der stadig i dag får lytterne til at rejse sig. Mange vil måske huske, at netop denne musik blev brugt i maj 2004, da Mary Donaldson som brud gik op ad midtergangen i domkirken for at blive modtaget af en bevæget kronprins Frederik. Dengang som nu, i selvsamme kirke, vil musikken blive opført af Københavns Drengekor og Concerto Copenhagen under ledelse af Carsten Seyer-Hansen.
Medvirkende
Marlene Metzger, sopran
Alex Potter, kontratenor
Guy Cutting, tenor
Peter Harvey, bas
Københavns Drengekor
Carsten Seyer-Hansen, dirigent
Concerto Copenhagen
Advertisement

Where is it happening?

Vor Frue Kirke, Clever, Dyrkøb 3, 1166 København K, Danmark, Copenhagen , Denmark

Event Location & Nearby Stays:

Know what’s Happening Next — before everyone else does.
Concerto Copenhagen
Host or PublisherConcerto Copenhagen

Ask AI if this event suits you