Haltiatanssit - Juhannus

Schedule

Fri, 19 Jun, 2026 at 02:00 pm to Sun, 21 Jun, 2026 at 02:00 pm

UTC+03:00

Location

Kelvänsaari, FI-81590 Lieksa, Suomi | Juuka, IS

Advertisement
***Tule viettämään juhannus Kolilla tanssien ja rentoutuen! Ja koe Pohjois-Karjalan suurin savusauna! ***
Juhannus on kansanperinteessämme muinainen juhla, jolloin aurinko paistaa korkeimmillaan meille pohjolan asukkaille. Sanotaan, että tuolloin päivä lepää pesässään aivan kuin maailmanpuun oksalla. Kesäpäivänseisaus ja juhannus ovat perinteisesti maagista aikaa ja astumme yöttömän yön taikapiiriin. Ajankohtaan liittyy monia satoon, hedelmällisyyteen ja puhdistautumiseen liittyviä taikoja.
Tänä juhannuksena kutsumme sinua tanssiin! Minkäänlaista tanssitaitoa ei vaadita, vaan antaudumme vapaan, autenttisen liikkeen ja ilmaisun villiin voimaan ja sen kautta kesästä ja luonnosta nauttimiseen.
Tarina-aho keskellä kaunista Pielistä, luonnonrauhassa on perinnemiljöö, joka on mitä upein paikka Juhannusjuhlille! Lähdemme matkaan Kolin satamasta, josta matkaamme vesiteitse Tarina-ahoon Kelvänsaareen.
Tällä luontoon ja tanssiin painottuvalla juhannusviikonlopulla ravistelemme ja herättelemme kehojamme kesätansseihin juhannus-kokon äärellä. Tanssimme, laulamme ja riemuitsemme valkean valossa! Rakennamme kokkoa yhdessä. Punomme yhdessä kauniit kukkaseppeleet ja luomme juhannusperinnettä yhdessä. Laulamme ja annamme kauniin villin luontomme virrata vapaana.
Annamme kesän luomisvoiman herätä meissä. Kaiken liikkeen noustessa luovuuden kehdosta, lanteista, muistamme tanssien sisäisen kipinämme, inspiraation ja intohimon, eläväisyyden ja olevaisuuden rajattoman rikkauden. Tanssin ihmeen!
Tulemme yhä syvempään yhteyteen itsemme, toistemme, luonnon ja kaikkeuden kanssa.
Aloitetaan tanssit!
Tämä juhannus-retriitti on tarkoitettu kaikille aiheesta kiinnostuneille, ja aiempaa kokemusta tanssista tai luonnonhenkisestä kansantietämyksestä ei tarvita. Tule rohkeasti ja iloisesti mukaan!
Retriitin ohjaajat:
Katariina Elonkehrä: Olen oululainen, Lapin ja Koillismaan juuriani ja luontoa sydämessäni vaaliva intohimoinen tanssija, tanssi-liiketerapeuttisten menetelmien ohjaaja, kehoterapeutti, kuppari ja kahden voimauttavan kotisynnytyksen kautta äidiksi syntynyt villimama. Polkuni on kulkenut monipuolisten ympäristöopintojen kautta (Helsingin yliopisto ja Aalto-yliopisto) ruohonjuuritasolle löytämään työkaluja kehotietoisuuden sekä keho- ja tanssi-liiketerapian avulla sisäiseen tietoisuuden kasvuun ja muutokseen ennen ulkoisten rakenteiden muutosta.
Tällä hetkellä työskentelen pääasiassa nykyisillä kotiseuduillani Pirkanmaalla, jossa olen synnyttänyt suosittujen Mielettömien Tanssien (vapaan ilmaisun ja liikkeen) -konseptin. Lisäksi erityinen sydämeni kutsu on syvä keho- ja liiketerapeuttinen työ siirtymäriittien, syklisyyden, synnytyksen ja naiseuden tukena luonnonhenkisiä ja ritualistisia elementtejä yhdistäen mm. voimallisten ja ikiaikaisten Closing the Bones -sulkuseremonioiden kautta.
Helena Karhu: Olen pohjoiskarjalainen luontoon, pohjoisiin viisausperinteisiin ja luonnonhenkisyyteen nojautuva kanssakulkija. Ohjaan kursseja ja retriittejä erityisesti pohjoiseen animistis-shamanistiseen traditiosta inspiroituen. Elämäntehtäväni on perustamassani yrityksessä Karhun Talossa, jonka tavoitteena on muistaa syvä yhteytemme luontoon, tietoisuuden, hyvinvoinnin ja yhteyden lähteenä kaikille yhteisössä. Olen karhuäiti kaksosille, ja äidillinen rakkaus on sydämeni ydin. Koulutukseltani olen kulttuuritutkija. Intohimoni on tuoda esiin esivanhempieni kantamien perinteiden yhteistyökykyisiä ja voimaannuttavia puolia. Minulle on tärkeää, että jokainen voi levätä sellaisena kuin on; että meillä on vapaus tulla sellaiseksi kuin olemme. Ohjaajana tavoitteenani on olla inspiroiva ja positiivinen kanssakulkija, tavalla jossa elämän yksinkertaisuus ja luonnollisuus ovat avainasemassa.
RETRIITIN VOIMAPAIKKA KOLILLA:
Tarina-aho, Kelvänsaari, Koli. Tarina-Aho on uniikki majoitus- ja retriittikohde Pielisellä, keskellä Kolin kansallismaisemaa Kelvänsaaressa. Pihapiirimme koostuu kolmesta perinteisestä hirsirakennuksesta, jotka on alunperin valmistettu Pohjois-Karjalalaisena käsityönä ja myöhemmin siirretty Kelvänsaareen. Tarina-ahon nuorelle yrittäjä-pariskunnalle ” Tarina-Aho on paikka joka yhdistää luonnon, Pielisen, mielenrauhan, asioiden yksinkertaisuuden sekä pohjoiskarjalalaisen perinteen. Saapuminen Tarina-Ahoon on kuin matka ajassa taaksepäin - kiireinen arki ja huolet jäävät mantereelle veneeseen astuessa.”
Majoitus:
Järjestämme majoituksen kolmessa eri rakennuksessa, jotka sijaitsevat Tarina-Ahon tunnelmallisessa pihapiirissä. Majoitus tapahtuu omilla liinavaatteilla, joskin tarvittaessa voimme vuokrata ne hintaan 15€/setti (sis. Aluslakana, tyynyliina, pussilakana ja pyyhe).
Voit halutessasi myös majoittua omassa teltassasi tai riippumatossa.
Pääsemme kokemaan myös Pohjois-Karjalan suurimman savusaunan löylyt. Sauna ja Pielisessä uiminen on erinomainen tapa rentoutua juhannuksen aikaan.
Tarina-aho on myös lemmikkiystävällinen majoituskohde.
Ruokailut:
Majoituspakettiin kuuluu täysihoito, alkaen perjantain illallisesta ja päättyen sunnuntain brunssiin. Tarina-ahon elämyksellisyys ulottuu myös Siirin ja Oskun tarjoilemiin ruokiin. Tarina-ahon keittiössä tehdään ruokaa erityisellä pieteetillä, ja saatat kokea parhaimpia ruokaelämyksiä koskaan retriiteillä. Käytettävät raaka-aineet ovat paikallisia ja korkealuokkaisia. Saamme varmasti nauttia juhannus-juhlaan sopivia antimia. Lisäksi pöydissä on luonnonkukkia ja koko ruokasali on käsinveistettyä puuta ja karjalaisia käsitöitä. Ainutlaatuinen tunnelma ja makunautinto! Sunnuntaina juhannuspäivänä nautimme yhdessä runsaan brunssin ennen kotiin lähtöä!
Venekuljetukset:
Kuljemme Kolin edustalla olevaan saareen Kolin satamasta. Reittimme kulkee Kolin huippujen edestä kansallispuiston jylhää saarijonoa seuraillen, nauttien samalla Pielisen sykähdyttävistä maisemista. Veneeseen mahtuu yhtäaikaa 10 henkilöä, jonka ylittyessä järjestämme useamman kuljetuksen.
Sopiiko juhannusretriitti minulle?
Retriitti soveltuu kaikille, jotka kokevat luontaista mielenkiintoa retriittiä kohtaan. Retriittipaikka ei valitettavasti ole esteetön, joten kurssille osallistuvilta edellytetään normaalia liikkuvuutta. Retriitti on alkoholiton ja päihteetön, ja ruokailut ovat kasvisruokaa (paikallista järvikalaa voi olla).
Jos haluat ottaa perhettäsi mukaan samalla kun olet itse retriitillä, voit tiedustella tästä mahdollisuudesta.
Ilmoittautuminen:
Osallistumismaksu on 350 EUR sis. juhannuksen ohjelma ja ohjaus.
Tämän lisäksi on majoitus täysihoidolla (sis. kaikki ruokailut torstain illallisesta sunnuntain brunssiin) jaetuissa 2-5 hengen huoneissa sisältäen saunan iltaisin, savusaunan yhtenä iltana, ja venematkat Kolin satamasta Kelvänsaareen ja takaisin, yht 248 EUR (sis. ALV) /2 vrk / per henkilö.
1-hengen huonelisä on +20 EUR yö. Omia 1-hh rajoitetusti saatavilla.
Omassa teltassa tai riippumatossa yöpyen täysihoidolla 228 EUR (sis. ALV) /2 vrk / per henkilö. Paikkoja rajoitetusti telttapaikoille.
Ilmoittautumiset ilmoittautumislomakkeella tästä: https://forms.gle/6VMKp3oyi9LADwkk6
Lisätietoa ja kysymykset: [email protected]
Kurssimaksu ei sisällä matkoja kotoa Kolin Satamaan ja takaisin eikä matkavakuutusta. Kurssille osallistujat ovat velvoitettu tutustumaan Karhun Talon vastuuvapautukseen ja peruutusehtoihin: https://www.karhuntalo.com/varaus-ja-peruutusehdot

Retriitin alustava aikataulu:

Perjantai 20.6. Juhannusaatto:
14.00 Tapaaminen Kolin satamassa ja lähtö saareen
15.00 Aloituspiiri * Juhannusrituaaleja * Luonnonhenki-naamioiden valmistus * Kokon pohjustus
18.00 Illallinen
19.00 JUHANNUKSEN KOKKOTANSSIT
Lauantai 20.6. JUHANNUSPÄIVÄ:
08.00 Aamupala
09:00 Aurinko- aamumeditaatio (Helena)
10.00 Lempeitä liikkeitä aamuun ja luonnontaikaa tanssien (Katariina)
Tauko
Juhannuspäivän viettoa luonnonhaltijoiden matkassa ja kesäisiä juhannusrituaaleja (Helena)
12.00 Lounas
Lepoa ja rentoutumista, uimista, melomista jne.
15:00 Rumpumatkalle johtava tanssimatka (Katariina)
17:00 Juhannuspäivän Rumpumatka (Helena)
18.00 Illallinen
19.00 Saunominen
Sunnuntai 21.6.26:
08.00 Aamupala
09:00 Lempeitä liikkeitä aamuun ja luonnontaikaa tanssien (Katariina)
10:00 Brunssi
*pakkaustauko*
11.30 Mielettömät päätöstanssit
13.00-14.00 Loppupiiri & päätösrituaali (Helena)
14.00 Paluukuljetus veneellä Kolin satamaan
(Mahdollisuus itsenäisesti retkeillä Kolin kansallispuistossa)

Advertisement

Where is it happening?

Kelvänsaari, FI-81590 Lieksa, Suomi, Tarina-Aho, Kelvänsaari, FI-81590 Lieksa, Suomi, Juuka, Finland

Event Location & Nearby Stays:

Icon
Know what’s Happening Next — before everyone else does.
Karhun talo

Host or Publisher Karhun talo

Ask AI if this event suits you:

Discover More Events in Juuka

Kolin Satamatuvan juhannus & SULI
Fri, 19 Jun at 11:00 am Kolin Satamatuvan juhannus & SULI

Rantatie (Koli) 12, 83960 Koli, Finland

Kahvittelua ja k\u00e4sit\u00f6it\u00e4 -ilta
Mon, 22 Jun at 05:00 pm Kahvittelua ja käsitöitä -ilta

Pitopalvelu Repola

Rakkautta ja rautanauloja ENSI-ILTA \/ Utran Uusi Teatteri
Fri, 26 Jun Rakkautta ja rautanauloja ENSI-ILTA / Utran Uusi Teatteri

Uittopäälliköntie 2, 80170 Joensuu, Finland

Stand Up Roast Battle! - Pe 26.6.2026 - Comedy Mayhem Joensuu
Fri, 26 Jun at 07:00 pm Stand Up Roast Battle! - Pe 26.6.2026 - Comedy Mayhem Joensuu

Koskikatu 5, 80100 Joensuu, Finland

COMEDY
Tauski
Fri, 26 Jun at 10:00 pm Tauski

Satuman Saluuna

SUUR-LIPERIN AJOT 2026
Sat, 27 Jun at 09:00 am SUUR-LIPERIN AJOT 2026

Kahvila Susivaara

SUUR-LIPERIN AJOT 2026 JATKOT
Sat, 27 Jun at 06:00 pm SUUR-LIPERIN AJOT 2026 JATKOT

Marmelotie 5, FI-82140 Joensuu, Suomi

What's Happening Next in Juuka?

Discover Juuka Events