Halo, halo? Wykład o znikających budkach telefonicznych

Schedule

Thu, 23 Apr, 2026 at 06:00 pm

UTC+02:00

Location

Barbara | Wroclaw, DS

Advertisement
📞 Halo, halo? Wykład o znikających budkach telefonicznych
📅 23.04, 18:00-19:30, Barbara
Wstęp wolny!
🔴 Spotkanie będzie również transmitowane online.
Prowadzenie: dr Karolina Rybicka
🌆 Halo, z tej strony Znikające miasto! Zapraszamy na kolejny wykład poświęcony stopniowemu zanikaniu różnych elementów przestrzeni Wrocławia. Tym razem Waszą uwagę skierować chcemy na krótką historię budek telefonicznych, które w drugiej połowie ** wieku opanowały chodniki, skrzyżowania i place!
📜 Podczas wykładu poznacie historię budek telefonicznych we Wrocławiu: od momentu ich pojawienia w latach 60., aż po ich odłączenie od sieci w 2017 r.
🌊 Niespełna trzy dekady temu korzystał z nich niemal każdy. Służyły mieszkańcom i mieszkankom dzielnie, nawet podczas powodzi w 1997 r. Wrzucano do nich monety i żetony, wkładano karty telefoniczne z paskiem magnetycznym.
📱 Wraz ze zwiększeniem się liczby telefonów stacjonarnych oraz upowszechnieniem się telefonów komórkowych zaczęły stawać się niepotrzebne. W Barbarze przypomnimy moment ich świetności i kluczową rolę, jaką przez lata pełniły w codziennej komunikacji i życiowej logistyce.
👩 A kto mówi? Karolina Rybicka, doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie historia. Od kilku lat prowadzi na Facebooku i Instagramie profile „Archiwalny Dolny Śląsk”, gdzie opowiada o fascynujących, intrygujących i zdumiewających wydarzeniach z przeszłości regionu.
🎤 Wykład Karoliny realizujemy w ramach Open Callu na wykłady z cyklu „Znikające miasto".
🗓️ Kiedy i gdzie się spotykamy?
23 kwietnia (czwartek), 18:00
Sala Kultura w Barbarze, ul. Świdnicka 8B
Wstęp wolny.
🗺️ „Znikające Miasto” to główny temat serii wykładów oraz spotkań organizowanych w Barbarze, siedzibie Wrocławskiego Instytutu Kultury. W ramach tych wydarzeń, uczestnicy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniami na temat stopniowego zanikania różnych elementów przestrzeni Wrocławia. Chodzi tu zarówno o historyczne budynki, jak i obiekty handlowe, przemysłowe czy też miejsca rekreacji i wypoczynku. Z Waszą pomocą udało nam się też stworzyć mapę znikającego Wrocławia, którą możecie znaleźć tutaj: https://instytutkultury.pl/znikajace-miasto
🏛️ Organizator spotkania jest Wrocławski Instytut Kultury. Nowa miejska instytucja, w której znajdziecie działania mające na celu wspieranie inicjatyw, rozwój kompetencji, tworzenie sieci współpracy i organizowanie wydarzeń eksplorując rozmaite kulturalne nisze. To właśnie m.in. w Barbarze realizowane są aktywności programowe Instytutu.
Zobacz, jak to robimy:
- www.instytutkultury.pl
- www.facebook.com/wroclawskiinstytutkultury
- www.instagram.com/wroclawskiinstytutkultury
Advertisement

Where is it happening?

Barbara, Świdnicka 8B,Wroclaw, Poland

Event Location & Nearby Stays:

Icon
Know what’s Happening Next — before everyone else does.
Barbara

Host or Publisher Barbara

Ask AI if this event suits you:

Discover More Events in Wroclaw

Strzegom Spring Open II 2026
Thu, 23 Apr at 08:00 am Strzegom Spring Open II 2026

Strzegom Horse Trials

IX Mi\u0119dzynarodowa Konferencja M\u0142odych Badaczy "O Ukrainie interdyscyplinarnie na UWr"
Thu, 23 Apr at 09:00 am IX Międzynarodowa Konferencja Młodych Badaczy "O Ukrainie interdyscyplinarnie na UWr"

Pocztowa 9, 53-313 Wroclaw, Poland

BUSINESS CONFERENCES
II Og\u00f3lnopolskie Sympozjum M\u0142odych Archeolog\u00f3w
Thu, 23 Apr at 09:00 am II Ogólnopolskie Sympozjum Młodych Archeologów

Instytut Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego

NutkoSfera - Oborniki \u015al\u0105skie - CeZik dzieciom
Thu, 23 Apr at 05:00 pm NutkoSfera - Oborniki Śląskie - CeZik dzieciom

Obornicki Ośrodek Kultury

ENTERTAINMENT
Dzie\u0144 Ziemi - Latawce, zbiory i kolorowe kanapki - Warsztaty w Zielonym Cyklu
Thu, 23 Apr at 05:00 pm Dzień Ziemi - Latawce, zbiory i kolorowe kanapki - Warsztaty w Zielonym Cyklu

ul. Chociebuska 4-6, 54-433 Wroclaw, Poland

WORKSHOPS
Portugalia: Wina okolic Lizbony - Wroc\u0142awskie Warsztaty Wina
Thu, 23 Apr at 07:00 pm Portugalia: Wina okolic Lizbony - Wrocławskie Warsztaty Wina

Hotel Altus Palace

ART
Koncert Spust+Stuleya  Klub Muzyczny Alive Wroc\u0142aw
Thu, 23 Apr at 07:00 pm Koncert Spust+Stuleya Klub Muzyczny Alive Wrocław

Alive

CONCERTS SPORTS
Katarzyna Pakosi\u0144ska "3 dekady \u015bmiechu" 23.04.26 | Znani z ekranu w GOK
Thu, 23 Apr at 07:00 pm Katarzyna Pakosińska "3 dekady śmiechu" 23.04.26 | Znani z ekranu w GOK

ul. Polna 1A, 55-095 Długołęka, Poland

ROZPACZLIWIE POSZUKUJ\u0104C SUSAN | pokaz + dyskusja
Thu, 23 Apr at 07:00 pm ROZPACZLIWIE POSZUKUJĄC SUSAN | pokaz + dyskusja

wyb. Wyspiańskiego 27, bud. A-1, sala 329 (II piętro), 50-370 Wroclaw, Poland

Moja Pierwsza Nie\u015bmiertelno\u015b\u0107. Seans
Thu, 23 Apr at 07:00 pm Moja Pierwsza Nieśmiertelność. Seans

Studio Na Grobli Instytutu Grotowskiego

ART LITERARY-ART
\u201eTurkusowa suknia" + spotkanie z Ew\u0105 Pisarsk\u0105 w KNH! \ud83c\udfa5 I cykl mi\u0119dzy s\u0142owami
Thu, 23 Apr at 07:30 pm „Turkusowa suknia" + spotkanie z Ewą Pisarską w KNH! 🎥 I cykl między słowami

Kazimierza Wielkiego 19a-21, 50-077 Wroclaw, Poland

What's Happening Next in Wroclaw?

Discover Wroclaw Events