Gustav Adolf-dagen
Har du alltid undrat över hur det är att arbeta med en viljestark drottning? Möt Gunnar Wetterberg som berättar om en komplicerad relation mellan Axel Oxenstierna och drottning Kristina.
Relationen mellan rikskansler Axel Oxenstierna och drottning Kristina är en av de mest fascinerande i svensk stormaktstid. Den rymmer både förtroende och motsättningar, samarbete och konflikt.
Historikern och författaren Gunnar Wetterberg ger en fördjupad bild av samspelet mellan en erfaren rikskansler och en viljestark drottning och belyser frågor om makt, lojalitet och politisk förändring under stormaktstiden.
Ensemble Bel Suono spelar barockmusik från drottning Kristinas tid och hov, på tidstrogna instrument.
🔹 Gustav Adolf-dagen
📍 Vasamuseet
📅 Fredag 6 november
🕒 14:30-16:30
🎟 Läs mer och boka: https://www.vasamuseet.se/besok/kalender/program/gustavadolfdagen
Bokningen öppnar onsdag 26 augusti.
Where is it happening?
Event Location & Nearby Stays:

















