Generator Energii Społecznej // „Weź to wytnij!” - warsztaty sitodruku inspirowane wycinanką
📆 Kiedy: 16 sierpnia 2026 r. (niedziela)
⌚ Godzina: 14:00 - 18:00
🏠 Gdzie: Żywa Pracownia, ul. Celna 5, Kraków
🎟️ Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona - obowiązują zapisy: https://forms.gle/EntkBbyJ9SJt6bpa6
„Weź to wytnij!” – warsztaty sitodruku inspirowane wycinanką
„Weź to wytnij!” to warsztat sitodruku metodą bezemulsyjną, w którym punktem wyjścia będą tradycyjne ludowe wycinanki oraz ich współczesne interpretacje w sztuce. Inspirując się polską sztuką ludową, prostymi formami geometrycznymi oraz twórczością artystów współczesnych jak H. Matisse, uczestnicy stworzą własne kompozycje, które następnie przeniosą na papier oraz tekstylia za pomocą techniki sitodruku.
Podczas warsztatów uczestnicy poznają technikę i narzędzia drukarskie. Każdy z uczestników zaprojektuje własny wzór, przygotuje papierowe i winylowe szablony inspirowane techniką wycinanki, a następnie wykona autorskie odbitki sitodrukowe. Gotowe prace będzie można zabrać do domu. Uczestnicy będą mogli również przynieść własne bawełniane koszulki lub inne tekstylia, na których wykonają unikatowe nadruki.
Warsztaty będą miały charakter praktyczny. Po krótkim wprowadzeniu dotyczącym historii technik, przedstawieniu inspiracji – od tradycyjnych wzorów ludowych po współczesne eksperymenty artystyczne – uczestnicy samodzielnie stworzą projekty, wytną własne szablony z papieru/winylu, a następnie wykonają serię odbitek po krótkim szkoleniu z techniki sitodruku. Zajęcia pokażą, jak z prostych form i ograniczonych środków można stworzyć indywidualne kompozycje graficzne, które można wykorzystać zarówno jako prace papierowe, jak i noszone na co dzień obiekty artystyczne.
Prowadząca:
Kasia Dudziak - absolwentka filozofii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, studentka XIV Akademii Praktyk Teatralnych w Gardzienicach, wokalistka, instrumentalistka, performerka, graficzka. Od 2022 roku współtwórczyni Makerspace w Lipsku (DE) gdzie jest również kierowniczką warsztatu sitodruku.
__________________________________
DOSTĘPNOŚĆ WYDARZENIA:
Miejsce: Żywa Pracownia ul. Celna 5, Kraków
Dojazd: najbliższy przystanek transportu publicznego KORONA
linie: 8, 10, 13, 17, 76 (uwaga – wysiadanie na jezdnię!)
🧑🦽Wejście do budynku z ulicy, wymagające pokonania 4 schodów. W razie potrzeby dostosowywane alternatywnie poprzez dostawianie tymczasowych szyn umożliwiających wjazd do lokalu na wózkach inwalidzkich i dziecięcych.
🆘 Jeśli potrzebujesz pomocy w dotarciu na wydarzenie z przystanku lub wsparcia w dostaniu się do pracowni na wózku, prosimy o kontakt.
🏠 Lokal zajmuje przestrzeń na jednym poziomie, do dyspozycji jest duża sala warsztatowa, toaleta dostosowana dla osób niepełnosprawnych oraz kuchnia. Nasi animatorzy chętnie udzielą wsparcia.
🅿️♿ Przed budynkiem wyznaczono dwa miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
🧑🦯🦮 Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
🎧 Jeśli potrzebujesz skorzystać z pętli indukcyjnej lub słuchawek wyciszających, skontaktuj się z nami wcześniej.
Na wszelkie pytania odpowie Magda:
📩 Pisz - [email protected]
📞 Dzwoń / esemesuj - 508237287
___________________
Generator Energii Społecznej - System Minigrantów i Open Call na nicjatywy Oddolne jest częścią zadania publicznego „Społeczne instytucje kultury - Żywa Przestrzeń Spotkania” współfinansowanego ze środków Miasta Krakowa, budżetu Żywej Pracowni oraz dzięki wsparciu darczyńców.
___________________
Nasze projekty społeczno-kulturalne mogą się też wydarzać dzięki Tobie! Wesprzyj nasze działania dorzucając się do żywej, wirtualnej skarbonki i wspólnie z nami twórz przestrzeń spotkania inspirowaną tradycją - wyślij BLIK pod nr 508237287 tytułem: Darowizna lub kliknij w link: https://zywapracownia.pl/wesprzyj-nas/
Where is it happening?
Event Location & Nearby Stays:



















