Gösterim ve Konuşma: "Sahnedeki Tutku"

Schedule

Fri Feb 10 2023 at 07:00 pm to Sat Feb 11 2023 at 04:30 pm

Location

Salt Beyoğlu | Istanbul, IB

Advertisement
Salt Beyoğlu, Açık Sinema
Salt’ın "Sahnede 90’lar" sergisi kapsamındaki son program, modern dansın 1970’lerden itibaren Türkiye’deki gelişimine odaklanıyor. Opera, bale ve modern dans odağında sahne sanatlarını değerlendiren altı bölümlük "Sahnedeki Tutku" (2001) belgeselinin “Modern Dans Özgürlüktür” ve “Dans Daima” başlıklı bölümlerinin gösterileceği program, 11 Şubat Cumartesi günü yapımcı ve yönetmen koltuğundaki Muzaffer Evci’nin konuşmasıyla sonlanacak.
Türkiye, 1960’lı yıllarda Ankara Devlet Konservatuvarı ile Devlet Opera ve Balesi’ndeki eğitmen, konuk koreograf ve sanatçılar sayesinde dans tiyatrosu, çağdaş bale ve modern dans ile tanışır. Klasik bale eğitimi almış olan ilk kuşak dansçılar 1970’lerin başında ilk modern koreografilerini sergiler. "Sahnedeki Tutku"nun “Modern Dans Özgürlüktür” başlıklı beşinci bölümü araştırmacı, dansçı, koreograf ve kültür yöneticileriyle yapılan söyleşiler ve arşiv malzemeleri üzerinden modern dansın Türkiye’deki gelişimini aktarır. Belgeselin altıncı ve son bölümü “Dans Daima” ise, İstanbul Devlet Opera ve Balesi bünyesindeki Modern Dans Topluluğu (MDT) başta olmak üzere ülkedeki modern dans topluluklarının hikâyelerini kişisel deneyim ve belgeler ışığında irdeler.
Araştırmacı ve yazar Muzaffer Evci, 1970’li yılları Türkiye’nin modern dans hareketinde I. Dalga olarak tarifliyor. "Dansımızda Modern Hareket: I. Dalga" konuşması bu dönemde ön plana çıkan üç koreografı gündemine alıyor: Sait Sökmen, Duygu Aykal ve Geyvan McMillen. Evci, kendilerinden sonraki elli yılın yönünü büyük ölçüde belirleyecek bu üç ismi, sanatsal yönelimleri ve teknikleri bakımından değerlendirecek.
Program herkesin katılımına açık ve ücretsizdir.
Muzaffer Evci, uzun yıllar TRT’de prodüktör olarak çalıştı. S"ahnedeki Tutku" dâhil olmak üzere pek çok televizyon programı ve belgesel hazırladı. "60. Yılında Türk Balesi" kitabı 2008’de yayımlandı. Editör ve yayımcılığını üstlendiği kitaplar arasında "Dans Daima" (2002) ile Dame Ninnette de Valois’nın "Step By Step" [Adım Adım] kitabının Türkçe çevirisi bulunmaktadır. Sait Sökmen’in hayatını anlatan ve yakın bir tarihte basılacak olan Çark kitabını ise Aksu Kocabaş ile hazırlamıştır.

PROGRAM:
10 Şubat Cuma
19.00 Gösterim
"Sahnedeki Tutku: Modern Dans Özgürlüktür"
Türkçe, 30 dakika
19.30 Gösterim
"Sahnedeki Tutku: Dans Daima"
Türkçe, 30 dakika
11 Şubat Cumartesi
14.00 Gösterim
"Sahnedeki Tutku: Modern Dans Özgürlüktür"
Türkçe, 30 dakika
14.30 Gösterim
"Sahnedeki Tutku: Dans Daima"
Türkçe, 30 dakika
15.15 Muzaffer Evci Konuşması
"Dansımızda Modern Hareket: I. Dalga"

"Sahnede 90’lar", Salt’ın üyesi olduğu Avrupa müzeler konfederasyonu L’Internationale‘nin "Our Many Europes" [Avrupalarımız] programı kapsamında gerçekleştirilmektedir.
Advertisement

Where is it happening?

Salt Beyoğlu, İstiklal Caddesi No:136,Istanbul, Turkey, Istanbul, Turkey

Event Location & Nearby Stays:

SALT Online

Host or Publisher SALT Online

It's more fun with friends. Share with friends