Finisaż wystawy Katarzyny Jankowiak "Źdźbła trawy" i koncert tria Gnat/Chojnacki/Gradziuk

Schedule

Wed Jan 19 2022 at 07:00 pm

Location

Mazowiecki Instytut Kultury | Warsaw, MZ

Advertisement
Zapraszamy na finisaż wystawy Katarzyny Jankowiak "Źdźbła trawy".
Wydarzenie uświetni koncert tria Anny Gadt, Zbigniewa Chojnackiego i Krzysztofa Gradziuka "Renaissance Gesualdo".
19 stycznia 2022 r. (środa)
? Finisaż - 19.00 godz.
? Koncert – 20.00 godz.
? Bilety na koncert 20 zł dostępne są na www.bilety.mik.waw.pl
Na wystawie w Galerii Elektor prezentujemy twórczość Katarzyny Jankowiak. Podpatrywana przez artystkę natura inspiruje ją do wewnętrznego przekazu obserwowanego świata. Takie jest malarstwo Katarzyny Jankowiak, pełne spokoju, kontemplacji, koloru, wynikające z rezonansu z naturą.
Wizualne mantry Katarzyny Jankowiak
"Tym, co obserwujemy, nie jest przyroda sama w sobie, lecz przyroda, jaka nam się jawi, gdy zadajemy jej pytania we właściwy nam sposób" - W. Heisenberg
Katarzyna Jankowiak pochyla się nad drobnym źdźbłem trawy, liściem, kwiatem, innym razem nad ciekawym korzeniem lub pędem a my, wraz z nią, spoglądamy na bogactwo świata, który, jak Malarka sama przyznaje, jest „w zaniku”. Jej apetyt na świat nie zna jednak granic. Artystka łapczywie karmi swój wzrok widokiem łąk, kwiatów, zachodów słońca, mokrej trawy i przydrożnych chwastów.
Na rośliny patrzy okiem wytrawnej badaczki, która rejestruje każdy najdrobniejszy nawet szczegół swoich obiektów zainteresowania, dzięki czemu obrazy Jankowiak oddają nie tylko fascynujące kolory, ale też złożoność i różnorodność roślin oraz fenomenów przyrody, które obserwuje. Artystka celebruje każde źdźbło trawy, listek, płatek i z czułością oddaje im hołd na płótnie.

Dla Jankowiak ważniejszy zdaje się być sam proces powstawania dzieł niż efekt końcowy. Obserwacja w skupieniu, kontemplacja, wyciszenie i powtarzalność rytmicznych ruchów pędzla stanowią swego rodzaju wizualną mantrę, a Artystka sama porównuje proces tworzenia swoich obrazów do medytacji.
Drobiazgowość prac sprawia, że każda namalowana kreska łączy się z kolejną, tworząc spójną całość, a drobne i precyzyjne punktowe dotknięcia pędzlem są niejako miarą czasu spędzonego nad obrazem. Również tytuły prac, które stanowią daty ich ukończenia, mogą być odczytywane jako swoisty zapis upływającego czasu. Na wystawie w Galerii Elektor Artystka zdecydowała się bowiem zaprezentować szereg prac wykonanych na przestrzeni ostatnich kilku lat.
W obrazach dominują odcienie zieleni i energetycznej czerwieni wpadającej w pomarańcz. Uwagę przyciąga przede wszystkim kolor, jego gradacja, a przy tym niekwestionowana spójność kolorystyczna i strukturalna obrazów olejnych. Zieleń jako jedna z najczęściej spotykanych barw w przyrodzie i pierwsza, którą udało się uzyskać w sposób syntetyczny, kulturowo kojarzona była ze złem. Dzisiaj zieleń bardziej utożsamiamy z ekologią, szczęściem i nadzieją, która w przypadku prac Jankowiak może być interpretowana jako nadzieja na zatrzymanie i uwiecznienie wprawiającego Artystkę w zachwyt widoku roślinnej zieleni. W tym kontekście obserwacja przyrody i przedstawianie jej na płótnie są dla Malarki imperatywem.
Wreszcie kolor w malarstwie Katarzyny Jankowiak stanowi swego rodzaju „materię”, budulec, na podstawie którego Artystka konstruuje swoje prace. Obfitujące w maleńkie ciapki powierzchnie obrazów są efektem przemyślanych ruchów malarskich, przywodzących na myśl technikę pointylizmu.
---------------------------------------------
Katarzyna Jankowiak
Absolwentka UAM i ASP w Poznaniu. Od 1992 roku prowadzi galerię sztuki współczesnej ABC Gallery w Poznaniu. Kurator wystaw indywidualnych i zbiorowych, zarówno w ABC Gallery, jak i w innych ośrodkach wystawienniczych (m.in. w Muzeach Narodowych w Krakowie, Poznaniu i Gdańsku, Galerii Krzysztofory w Krakowie, Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, BWA w Bydgoszczy). Autorka tekstów dotyczących sztuki współczesnej. Autorka i kurator projektu Poznań Visual Park (park rzeźby i obiektów artystycznych) realizowanego od 2012 r. w parku nad Jeziorem Strzeszyńskim w Poznaniu. Kurator i organizatorka cyklicznych sympozjów twórców i teoretyków Summer Jam. Autorka cyklu 26 filmów dokumentalnych „Sztuka patrzenia” traktujących o zbiorach muzeów Poznania i Wielkopolski, oraz współautorka filmu dokumentalnego „Dziewica Orleańska wg. Jana Matejki” (reżyseria J. Sidor). Wraz z mężem Jerzym Gumnym współtworzy Fundację Europejskie Forum Sztuki, która organizuje wiele znaczących wydarzeń kulturalnych, m.in. Enter Music Festiwal.

„Renaissance Gesualdo” to kolejny program tria Gadt/Chojnacki/Gradziuk inspirowany muzyką XVI wieku. Poprzedni, wydany w 2017 roku album Renaissance, przyniósł zespołowi wiele koncertów, przychylność krytyki oraz publiczności, a Annie Gadt szczególne wyróżnienie w postaci nominacji do nagrody Fryderyk w kategorii Artysta Roku.
„Renaissance Gesualdo” to program inspirowany i bezpośrednio nawiązujący do twórczości Carlo Gesualdo da Venosy, włoskiego kompozytora epoki renesansu, postaci ekscentrycznej i kontrowersyjnej, do którego twórczości odwoływali się m.in.: Monteverdi i Jan Sebastian Bach. Opowieść, którą snują Gadt, Chojnacki i Gradziuk jest swobodną inspiracją kompozycjami Gesualdo.
Nade wszystko jest jednak przemyślaną i konsekwentnie prowadzoną narracją, mającą wprowadzić słuchacza w świat free renesansu. Koncepcja muzyki granej przez trio zakłada tłumaczenie renesansowej przeszłości na język współczesnej muzyki improwizowanej i jazzowej.
Anna Gadt
Improwizująca wokalistka jazzowa, pianistka i kompozytorka. W swoim dorobku ma siedem autorskich płyt. Koncertowała m.in. we Francji, Niemczech, Szwajcarii, na Łotwie, Litwie, Słowacji. Laureatka Grand Prix międzynarodowego konkursu muzyków śpiewających Jazz Struggle. W 2018 roku uzyskała nominację do nagrody Fryderyk w kategorii Artysta Roku. Uczestniczka Polish Stage w ramach European Jazz Conference.
Oprócz stworzenia własnego kwartetu jest pomysłodawczynią Trio Renaissance. Współpracowała m.in. z Markusem Stockhausenem (festiwal Jazz Juniors), Liberty Ellmanem (Jazz Jamboree), Pawłem Mykietynem (opera Czarodziejska Góra, Wyliczanka na trzy głosy i dziewięć instrumentów).
Obok tradycyjnie rozumianego śpiewu, poszukuje nieoczywistych brzmień i technik wykonawczych. Inspiracje czerpie ze sztuki, literatury i życia. Fascynuje ją człowiek i jego twórcze możliwości.
Zbigniew Chojnacki
Akordeonista, improwizator. Muzykę oraz dźwięki postrzega swobodnie i umownie, najistotniejszy jest dialog i spotkanie z drugim człowiekiem. Każda forma wydawania dźwięku jest ułatwieniem w nawiązaniu kontaktu z ludźmi. Inspiracje czerpie z elementów najczęściej niezwiązanych bezpośrednio z muzyką, jak sam mówi ,,stara pralka, źdźbło trawy, warkot silnika autobusu, a nawet zwykle krzesło na środku sceny mogą być inspirujące”. Pomimo młodego wieku współpracował już z wieloma wybitnymi muzykami, m.in. Johnem Derekiem Bishopem (TORTUSA), Ramonem Pratsem, Yuhan Su, Joelle Leandre, Davidem Kollarem, Adamem Pierończykiem, Krzysztofem Knittlem.
Krzysztof Gradziuk
Perkusista i pedagog jazzowy. Absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Stypendysta Hohschule für Musik und Theater w Lipsku. Członek Trio RGG. Stały współpracownik czołówki polskiego jazzu, w tym Tomasza Stańki, koncertował m.in. z Andy Sheppardem, Trevorem Wattsem, Evanem Parkerem. Esteta perkusyjnego brzmienia, kolorysta i melodyk. Przemawiającą przez niego artystyczną prawdę zasila jego wrodzony sceptycyzm oraz niechęć, z jaką podchodzi do wszelkich kompromisów.
Advertisement

Where is it happening?

Mazowiecki Instytut Kultury, Elektoralna 12, Warsaw, Poland

Event Location & Nearby Stays:

Mazowiecki Instytut Kultury

Host or Publisher Mazowiecki Instytut Kultury

It's more fun with friends. Share with friends