FILTRY32 ★ czyli 32-lecie otwarcia legendarnego klubu Filtry – rozmowa i set-djski
Schedule
Fri Oct 11 2024 at 07:00 pm to 10:00 pm
Location
ul. Srebrna 12, 00-810 Warsaw, Poland | Warsaw, MZ
Advertisement
?W 1992 roku, ulica Krzwickiego 34 w Warszawie, zaczęła pulsować od tłumu „odjechanych freaków” i osób szukających dobrej imprezy. Wszystko za sprawą klubu Filtry (początkowo znanego jako Space Filter). I choć klub działa do 1994 roku, to sporo namieszał na dynamicznie rozwijającej się, stołecznej scenie klubowej. Na dwa lata piwnica i kotłownia Instytutu Maszyn Matematycznych zamieniała się w jedno z najbardziej rozpoznawalnych klubów w mieście. Klub był wizją Michała „Strykiera” Siekiera, który po doświadczeniach berlińskich, chciał ten klimat przenieść do Warszawy i to mu się udało. Wyjątkowość tego miejsca stanowił nie tylko autorskie wnętrze z fluorescencyjnymi tribalowymi malowidłami, jarzącymi się w ultrafiolecie i stroboskopie, które wykonali: Piotr „Czaszeczka” Czahorowski, Tomasz „Waciak” Wójcik i Ivo Nikić, podbijane postindustrialnymi elementami wyposażenia: zaworami, systemami rur i kotłów, klatką Faradaya, czy szpulami po kablach. ?O sile Filtrów stanowił również klimat muzyczny i artystyczny, za muzykę odpowiadała ekipa DJ-ejów: Bogusz Bilewski Jr., Maciej „Maceo Wyro” Wyrobek, Wojtek Szymocha, DJ Perez; DJ Eddie, czy DJ Sesiz. To oni śmiało miksowali Red Hot Chili Peppers z transem, Body Count z Rage Against the Machine, czy Beastie Boys. To w Filtrach techno, spotykało się z hip-hopem, czy alternatywnym graniem. Koncerty na żywo, pięciodniowe cykle imprez, czy legendarne akcje performatywne Drastic Dracula Movement (Xawery Żuławski, Michał Englert, Michał Szałański, Mateusz Szlachtycz i Michał Rogalski), rozsadzały klub i budowały jego energię. Euforia zakończyła się w 1994 roku, ale po 32 latach przypomnimy i za celebrujemy, krótkie, choć bardzo intensywne życie klubu Filtry przy Krzywickiego 34.
__________
?Harmonogram wydarzenia FILTRY 32 w Muzeum Woli:
?️19:15 - rozmowa o fenomenie Filtrów z Michałem Szałańskim, Michałem Rogalskim, Xawerym Żuławskim, Piotrem Czahorowskim, Stanisławem Trzcińskim i Mateuszem Szlachtyczem
?️20:00 – set djski DJ Bogusza Jr (Bogusza Bilewskiego Jr)*
?️22:00 – zakończenie
Przez cały czas trwania wydarzenia dostępna będzie wystawa: „Euforia. O warszawskiej scenie klubowej po 1989 roku”.
?Po części muzealnej od 22:00 zapraszamy wszystkich uczestników na afterek w Domu Zabawy i Kultury „Dzik” (ul. Belwederska 44A w Warszawie). Zachęcamy Was do obecności w obu miejscach!
Po 22:00 Dom Zabawy i Kultury „Dzik” (ul. Belwederska 44A w Warszawie zaprasza na after party > link do tego wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1161719084907125
__________
* Bogusz Bilewski Jr. - Współtwórca i organizator klubów Filtry, Blue Velvet, Muza w Warszawie. Grający w klubach na terenie Polski od 1991 roku, grał również poza granicami kraju w Blue Note, The Marquee-Londyn, Sublime-Sydney, Mudd Club-Berlin, Ile des Embiez Island-Francja, Mama-St.Petersburg. Grał na imprezach towarzysząc takim gwiazdom jak: Massive Attack, Cut LaRock, State of Bengal, Howie b., Apollo Four Forty, Roger, Sanchez, Dj. Spooky, Dj. Rodriguez, Ohm Guru, Jon Carter, Richard Scanty. Uczestnik jednej z największych w Europie Wschodniej klubowej imprezy masowej Parada Wolności – Łódź’98, ’99 i 2000.
Od roku 1992 dj takich stacji radiowych jak: Radio Kolor, Rozgłośnia Harcerska (później RH Kontakt) oraz Radiostacji. Prowadził programy muzyczne w Polonia 1 (Satelite TV ) i Tylko Muzyka dla TVP. Propagował od wielu lat jako jeden z pierwszych Acid Jazz, Funk, Beatz ,Break Beat jako gatunki muzyczne w Polsce. Współpracował na poziomie twórczym w Members of Pozytywne Wibracje (Kayah, Michał Urbaniak), członek zespołu PUF z Wojtkiem Pilichowskim – nominacja do nagrody Fryde-ryk”98, 2003-06 członek zespołu Reni Jusis, gość dnia klubowego Opole 2002 z zespołem Envee – Niewinni Czarodzieje, występował również z zespołem „15 minut project” który również został nominowany do nagrody Fryderyki. Autor kompilacji i mixu płyty „PEPSI FAZA-MIXACJA” prezentującej młodych twórców polskiej sceny klubowej i elektronicznej. Autor fragmentów muzyki do filmu Xawerego Żuławskiego "Chaos" i filmu Daniela dyzmy Kozakiewicza „Sen o kanapce z żółtym serem”.
__________
?️Kiedy:
?️11.10 | 19:00 – 22:00
?Gdzie: Muzeum Woli, oddział Muzeum Warszawy
ul. Srebrna 12 (sala wystawowa na parterze)
?️Wstęp wolny bez konieczności pobierania wejściówek.
_______
ℹ️Więcej o wystawie:
?https://muzeumwoli.muzeumwarszawy.pl/wystawa/euforia-o-warszawskiej-scenie-klubowej-po-1989-roku/
__________
Wystawa „EUFORIA. O warszawskiej scenie klubowej po 1989 roku"
Muzeum Woli, oddział Muzeum Warszawy | ul. Srebrna 12
Wystawa: 09.05.2024 – 15.12.2024
Wystawa jest czynna:
?️we wtorki, środy, piątki od 9.00 do 18.00
?️w czwartki od 11.00 do 20.00
?️w soboty i niedziele od 11.00 do 19.00.
?️Bilety: 15 zł / 10 zł, w czwartki wstęp bezpłatny
?Więcej informacji: www.muzeumwoli.pl
Advertisement
Where is it happening?
ul. Srebrna 12, 00-810 Warsaw, Poland, ulica Srebrna 12, 00-810 Wola, Polska,Warsaw, PolandEvent Location & Nearby Stays: