Fiks dit Tøj SASHIKO STYLE!

Schedule

Sun Jun 21 2026 at 09:00 am to 01:00 pm

UTC+00:00
Location

Lerchesgade 4, 5000 Odense, Denmark | Odense, FY

Advertisement
Kom og prøv kræfter med Sashiko, den traditionelle japanske broderiteknik, som oprindeligt blev brugt til at reparere og forstærke slidt tøj. I dag bruges teknikken både til synlige lapper og flotte stingmønstre, der giver tøjet nyt liv og et helt personligt udtryk. 🪡🧶
Du kan enten lappe et stykke tøj eller pynte det med mønstre og broderier. Tag noget tøj med hjemmefra, som du gerne vil arbejde på. Der vil også være stof og tøjstykker, som du kan øve dig på først.
Der er sørget for nåle, garn, perler og andre materialer. Du skal bare møde op med lysten til at være kreativ.
Pakhusets kreakyndige underviser, Heidi Ahtola, hjælper dig godt i gang og guider dig gennem teknikken.
💚 Gratis deltagelse
🕚 Kl. 11.00-15.00
📍 Hal 2 (ved godt vejr rykker vi udenfor)
OM HEIDI AHTOLA
Heidi Ahtola er uddannet fra Designskolen Kolding og underviser i tekstil og design, billedkunst samt håndværk og design på flere uddannelser. Til daglig arbejder hun med kreativitet og design gennem virksomheden Design med Kant, hvor hun blandt andet afholder workshops, løser kreative opgaver og står bag en udgivet designbog.
Advertisement

Where is it happening?

Lerchesgade 4, 5000 Odense, Denmark, Lerchesgade 4, 5000 Odense C, Danmark, Odense, Denmark

Event Location & Nearby Stays:

Know what’s Happening Next — before everyone else does.
Storms Pakhus
Host or PublisherStorms Pakhus

Ask AI if this event suits you