Embodied Relating ~ fördjupningskurs i kommunikation, självkännedom & relationer.
Schedule
Wed, 28 Jan, 2026 at 06:00 pm
UTC+01:00Location
Hälsans Hus | Stockholm, ST
Förkroppsligat Relaterande - att innebo och leva livet genom hela dig.
Välkommen med på en fördjupande upptäcktsresa genom medvetet relaterande & ditt inre somatiska landskap.
Vårterminen 2026 ~ se datum längre ned.
✨Tredje terminen och denna gång på plats i Stockholm!✨
En liten grupp kommer att få följa, växa tillsammans och lära känna varandra på djupet under en längre tid.
Vi kommer att utforska bland annat medveten kommunikation, relations dynamiker, somatisk psykologi och förkroppsligande praktiker, anknytningsmönster, kroppens & nervsystemets språk.
Under tre månader kommer vi att djupdyka tillsammans, i ämnen som berör på djupet av den mänskliga upplevelsen, i ett rum med högt i tak och stor kapacitet att möta det som uppstår i gruppen.
Parallellt har du möjligheten att fördjupa din egen process och läkning genom individuella sessioner i NARM & somatisk samtalsterapi som integrerar materialet från gruppsessionerna individuellt anpassat för dig och där du befinner dig
Terminen består av sju träffar på plats i Stockholm, där varje session fokuserar närmare på ett specifikt tema + sju individuella sessioner i NARM & Somatisk samtalsterapi för att förkroppsliga teorin på djupet för dem som vill.
Träff ett - 28/1 2026
18.00-20.30
Intention & landa i gruppen - Vem är jag i en ny grupp? Vad önskar jag få ut av den här kursen?
Introduktion till hur nervsystemet fungerar, anknytningsmönster, NVC (Non violent communication) grundprinciper, Somatisk mindfulness & riktningen för vårt utforskande tillsammans kommande månader.
Träff två - 11/2 2026
18.00-20.30
Knyta an & tillhöra - Vi tittar närmare på det grundläggande behovet av att vara i kontakt med våra känslor, kropp och inre värld, samt hur detta speglar hur vi relaterar till den yttre världen vi befinner oss i.
Träff tre - 25/2 2025
18.00-20.30
Känslor & behov - Förmågan att känna igen och be om det vi behöver.Hur påverkar du mig, jag, dig och vi varandra?Kommunikationskonst ~ Vägar att kommunicera med fokus på kontakt, förståelse och ömsesidigt beroende.
Träff fyra - 11/3 2026
18.00-20.30
Autonomi & självbestämmande - Vi tittar närmare på behovet av att ge uttryck för gränser, vilja och motvilja.
Hälsosam ilska, gränser, kärlek.
Träff fem - 25/2 2026
18.00-20.30
Förtroende & stöd - Vi tittar närmare på behovet av att kunna lite på vår egen intuition, släppa på kontroll i nära relationer och skillnaden mellan beroende, oberoende och ömsesidigt beroende.
Träff sex - 8/4 2026
18.00-20.30
Kärlek & intimitet - Behovet av närhet, kärlek, och att kunna skapa djupa, meningsfulla relationer utan att behöva kompromissa med sin känsla av självvärde eller integritet.
Skam ~ vad är skam och hur kan jag ge skam en ny mening och plats i mitt liv?
Träff sju - 22/4 2026
18.00-20.30
Integrering, be om det som berikar livet.
Att fira och att sörja, olika sidor av samma mynt.
För dig som önskar:
💚Expandera din kapacitet att känna igen känslor och behov inuti din egen kropp.
🫂Utveckla dina relationella förmågor.
✨Få tillgång till mer av din livskraft.
🔥Större förmåga att kunna ge uttryck för dina gränser.
✨Bygga mer tillit till din intuition.
💫Få verktyg som varar hela livet.
🫂Möta andra i autentisk & sårbar närvaro.
💫Bli sedd och accepterad för den du är.
📚Få större förståelse för utvecklings- och anknytningsprocesser.
🗣 Öva på nya sätt att kommunicera.
🫂Vara del av en grupp där alla vill utvecklas.
Den här kursen är för dig som nått någon slags punkt i livet då du känner dig redo för djupare kontakt med dig själv.
Med insikten om att det är där man måste börja om man önskar skapa någon bestående förändring i livet och sina relationer.
Kanske har strategierna tidigare varit att stänga av, isolera sig, överarbeta, eller annan vald distraktion för att värja sig från att vara med det som känns.
Det krävs inga förkunskaper för att delta utan mer en nyfikenhet på ditt eget inre, hur du upp till denna dag har relaterat till andra människor, miljön du lever i och dig själv.
Och är det så att du redan arbetat mycket med ditt inre så är detta en möjlighet att nå ännu djupare lager och tydliggöra inre och yttre processer.
Mer info och bokning hittar du här ~ https://www.linnjlof.com/kurser-workshops
Where is it happening?
Hälsans Hus, Fjällgatan 23b,Stockholm, Sweden
Know what’s Happening Next — before everyone else does.



















