Ei ydinaseita Suomeen! -mielenosoitus
Schedule
Wed May 20 2026 at 04:00 pm to 06:00 pm
UTC+03:00Location
Rautatientori, FI-00100 Helsinki, Suomi | Helsinki, ES
Advertisement
Liity vastarintaan: vaadi kanssamme, ettei Suomeen saa koskaan tuoda ydinaseita!Ei ydinaseita Suomeen! -mielenosoitus keskiviikkona 20.5. kello 16-18 Rautatientorilla, Helsingissä.
Tiedossa suuri ja mahtava tapahtuma täynnä puheita, musiikkiesityksiä ja huudatusta. Olemme pyytäneet myös eduskuntaryhmien edustajilta puheenvuorot.
Puhuja- ja esiintyjälista täydentyy ja ohjelma julkaistaan lähempänä – pysy kuulolla!
Suomen hallitus haluaa laillistaa ydinaseiden tuomisen Suomeen. Hallituksen esityksessä ehdotetaan kumottavaksi ydinenergialain (990/1987) 4 §, jossa säädetään ydinräjähteiden maahantuonnin, valmistamisen, hallussapidon ja räjäyttämisen kiellosta Suomessa. Samalla muutettaisiin ydinenergialain 69 §:ää sekä rikoslain (39/1889) 34 luvun 6 §:ää siten, että sääntely perustuisi jatkossa rikoslakiin ja siihen sisällytettäviin poikkeusperusteisiin.
Pidämme lain valmistelun kireää aikataulua ja luokattoman valmistelun salailevaa luonnetta täysin tuomittavana. Näin tärkeää ulko- ja turvallisuuspoliittista asiaa ei pidä tuoda päätettäväksi ilman laajaa parlamentaarista käsittelyä ja kansalaisyhteiskunnan kuulemista. Pääongelmana pidämme kuitenkin esityksen sisältöä. Ydinaseet ovat joukkotuhoaseita, jotka eivät erottele sotilaita ja siviilejä toisistaan. Yksikin ydinkärki voi tappaa jopa miljoonia ihmisiä kerralla ja vaurioittaisi ympäristöä ennennäkemättömästi. Rajoitetustakin ydinsodasta seuraisi ydintalvi, joka heikentää ruoan tuotantoa ja aiheuttaa mittavaa tuhoa maapallon eläimistölle ja kasvistolle. Ruokapulan seurauksena jopa miljardeja ihmisiä uhkaa nälkäkuolema.
Jo teoreettinen mahdollisuus ydinaseiden sijoittamisesta heikentää Suomen turvallisuutta, koska tällöin olisimme entistä varmemmin toisen osapuolen mahdollisen iskun kohteena. Yhdessä DCA-sopimuksen kanssa se tarkoittaisi, että Yhdysvallat voisi tuoda ydinaseitaan Suomessa sijaitseville sotilasalueilleen meiltä lupaa kyselemättä, tai jopa meidän tietämättämme. Tätä hallitus ja presidentti perustelevat Suomen turvallisuudella.
Vastarinalla on erityisen kova kiire, sillä puolustusministeriö pyrkii saamaan tämän lakiuudistuksen läpi eduskunnan kesätaukoon mennessä.
Tähän asti Suomi on pyrkinyt vähentämään kansainvälisiä jännitteitä ja edistämään ydinaseriisuntaa. Suomalaisten ja koko maailman turvallisuuden ja terveyden varmistamiseksi lainsäädännön ehdoton kielto ydinräjähteistä Suomessa tulee edelleen pitää voimassa.
‼️ Mielenosoitusta odotellessa voit käydä allekirjoittamassa Ei ydinaseita Suomeen -vetoomuksen: https://www.adressit.com/ei_ydinaseita_suomeen ‼️
Lisätietoa järjestäjästä: https://icanfinland.fi
Yhteistyössä: Suomen Rauhanliitto - Finlands Fredsförbund ry, Suomen Rauhanpuolustajat ry, Suomen Sadankomitea ry, Aseistakieltäytyjäliitto ry, PAND Taiteilijat rauhan puolesta ja Tekniikka Elämää Palvelemaan ry
Advertisement
Where is it happening?
Rautatientori, FI-00100 Helsinki, Suomi, Helsinki, FinlandEvent Location & Nearby Stays:
Know what’s Happening Next — before everyone else does.


















