Dzień Otwartych Drzwi Wydziału Matematyki i Informatyki UWr

Schedule

Sat, 05 Apr, 2025 at 11:00 am

Location

pl. Grunwaldzki 2, 50-348 Wroclaw, Poland | Wroclaw, DS

Advertisement
Myślisz o studiach matematycznych lub studiach na ISIM-ie (Indywidualnych Studiach Informatyczno-Matematycznych) na Uniwersytecie Wrocławskim? A może interesuje Cię nowy kierunek studiów – Sztuczna inteligencja w analizie danych? Zapraszamy na Dzień Otwartych Drzwi Wydziału Matematyki i Informatyki UWr!
O godzinie 11:00 zapraszamy do sali nr 25 w Instytucie Informatyki UWr na ogólnowydziałowy wykład inauguracyjny pt. „O szukaniu najkrótszych ścieżek w sieci drogowej w skali przemysłowej”, który wygłosi Jan Marcinkowski. Oto krótkie streszczenie tego wykładu:
„Znajdź w grafie najkrótszą ścieżkę z wierzchołka u do wierzchołka v” — jedno z najbardziej naturalnych zadań informatycznych. „Szkolny” algorytm Dijkstry z 1956 w zasadzie jest ostatecznym praktycznym rozwiązaniem tego problemu. Istnieją „akademickie” (tzn. niepraktyczne) ulepszenia pozwalające nieco poprawić jego złożoność obliczeniową (można je poznać na przedmiocie „Algorytmy Grafowe”), ale wiele się dla tego dobrze zdefiniowanego problemu nie wyciśnie.
Czy w takim razie Google Maps (i inne serwisy mapowe) odpalają algorytm Dijkstry za każdym razem, gdy chcemy pojechać z jednego miejsca do drugiego? Okazuje się, że nie: ale żeby wymyślić coś sprytniejszego, trzeba zrozumieć szczególną naturę zadanego im problemu. Opowiemy sobie zatem, co takiego ma w sobie sieć drogowa? Oraz czym różni się zadanie serwisu mapowego od zadania na Olimpiadzie Informatycznej? Zarysujemy kilka praktycznych rozwiązań problemu (różne firmy robią to różnie) i ich teoretyczne podstawy. Bedą również praktyczne wskazówki nawigacyjne.
Po wykładzie osoby zainteresowane informatyką zostaną w Instytucie Informatyki, a osoby zainteresowane matematyką oraz sztuczną inteligencją w analizie danych przejdą do Instytutu Matematycznego do audytorium im. Edwarda Marczewskiego (czyli sali EM). Proponujemy im następujący program:
12:00 Tomasz Elsner, Paweł Lorek, prezentacja kierunków Matematyka oraz Sztuczna inteligencja w analizie danych
12:25 Paweł Lorek, Matematyka w analizie i przetwarzaniu obrazów
13:05 Michał Krawiec, Dlaczego studia matematyczne są jak szwajcarski scyzoryk?
13:40 Atrakcje przygotowane przez studentów
O godz. 14:00 w Instytucie Informatyki w sali 119 odbędzie się spotkanie z dr. hab. Marcinem Preisnerem dla osób zainteresowanych Indywidualnymi Studiami Informatyczno-Matematycznymi.
Pełny program Dnia Otwartych Drzwi Wydziału Matematyki i Informatyki UWr można znaleźć na stronie Wydziału: https://studia-wmi.uwr.edu.pl/otwarty/.
Rezerwujcie zatem czas i zapraszajcie znajomych!
Widzimy się 5 kwietnia w ? Instytucie Matematycznym UWr. ?
Advertisement

Where is it happening?

pl. Grunwaldzki 2, 50-348 Wroclaw, Poland, plac Grunwaldzki 2, 50-384 Wrocław, Polska,Wroclaw, Poland

Event Location & Nearby Stays:

Instytut Matematyczny Uniwersytetu Wroc\u0142awskiego

Host or Publisher Instytut Matematyczny Uniwersytetu Wrocławskiego

It's more fun with friends. Share with friends