Dwory i Pałace nad Wieprzem (dwory, pałace, drewniane ostańce i chasydzie ślady) - II termin

Schedule

Sat Jul 15 2023 at 07:00 am to 09:00 pm

Location

Warsaw | Warsaw, MZ

Advertisement
? Zapraszamy do doliny Wieprza na mikrowyprawę szlakiem dworskich i pałacowych historii, okruchów chasydzkiego świata i piękna odrodzonej przyrody. Na szlaku poznamy Kossaków znad Wieprza, filantropa Kajetana Kickiego, cadyka Morgensterna. Nie zabraknie drewnianych ostańców z dawnej małomiasteczkowej zabudowy oraz piękna przyrody dolin Wieprza.
? SZCZEGÓŁY/ZAPISY: https://poludnik21.pl/produkt/dwory-i-palace-nad-wieprzem-dwory-palace-drewniane-ostance-i-chasydzkie-slady-ii-termin/
PROGRAM:
Zbiórka 15 lipca 2023 (w sobotę) o godzinie 7:00 na parkingu na Pl. Bankowym, w pobliżu pomnika J. Słowackiego. Wyruszamy o godzinie 7:05! Planowany powrót około godziny 21.00.
? KOŚMIN – przed murowanym dworem poznamy historię urodzonej w Kośminie Zofii Kossak Szczuckiej. Jej ojciec, Tadeusz Kossak, był bratem bliźniakiem Wojciecha – wybitnego malarza, a Juliusz Kossak to jej dziadek. Zofia Kossak Szczucka jest autorką około 40 powieści. W czasie drugiej wojny światowej była zaangażowana w pomoc żydom. Krajobraz nadwieprzańskiego Kośmina możemy rozpoznać choćby w powieści „Trembowla”.
? ŻABIANKA – jedna z najpiękniejszych drewnianych świątyń nad Wieprzem. Drewniany kościół wzniesiono w 1745 dzięki fundacji starosty stężyckiego Łukasz Bętkowskiego. Wewnątrz świątyni zachowało się wyposażenie z XVIII wieku.
? UŁĘŻ – kolejna z miejscowości leżąca na wodnym szlaku. W XVI wieku istniał tu dwór obronny starosty stężyckiego Jacentego Bentkowskiego. Obecny pałac został wzniesiony w XIX wieku według projektu Jakuba Kubickiego. Bryła jest zbliżona do projektu Belwederu.
? SOBIESZYN – pałac rodziny Kickich. Przed pałacem poznamy niezwykłą historię ostatniego właściciela dóbr, jakim był hrabia Kajetan Kicki. Dobra Sobieszyna odziedziczył na 21 dni przed swoją śmiercią. Filantrop wstrząsnął światem ziemian małżeństwem z chłopką. Przez 40 lat ukrywał związek z Marią z domu Poniedziałek. Na miesiąc przed śmiercią hrabiego para pobrała się. Hrabia Kicki cały swój majątek przeznaczył na cele dobroczynne. W Sobieszynie powstała dzięki jego uposażeniu Szkoła Rolnicza Niższa Pierwszego Rzędu!
? KOPIEC PAMIĘCI BERKA JOSELEWICZA – na wzniesieniu dominującym nad doliną Wieprza opowiemy o jednym z najbitniejszych żydów, najznakomitszych dowódców jazdy epoki insurekcji i czasów wojen napoleońskich, który zginął pod Kockiem. Kariera i awanse stałyby przed nim otworem, gdyby nie wyznanie, pochodzenie!
? KOCK – tu odwiedzimy malowniczo położony na krawędzi doliny Wieprza okazały zespół parkowo-pałacowy. Pałac wzniesiono w miejscu fortalicji (dwór obronny) rodziny Firlejów. Pozostałością dawnego dworu obronnego jest sucha fosa i plato. Pałac na planie podkowy przebudowano w czasach księżnej Anny Jabłonowskiej. W przestrzeni XVIII wieku obiekt gościł wiele znamienitych osobistości. Jest też miejscem symbolicznym, bo na jego dziedzińcu dowódca SGO „Polesie” gen. Franciszek Kleberg podpisał akt kapitulacji kończąc wojnę obronną w 1939 roku. W Kocku skupimy uwagę na drewnianych ostańcach, zobaczymy także słynny dom cadyka Menachema Mendla Morgensterna. Tu wsłuchamy się w chasydzką historię.
? LUBARTÓW – w miejscu dawnego „zamku”, wybudowanego przez wojewodę lubelskiego Piotra Firleja, w przestrzeni drugiej połowy XVII wieku wzniesiono barokowy pałac według projektu Tylmana z Gameren (jeden z najpłodniejszych architektów epoki). Poza historią pałacowych murów i osób z nimi związanych nasycimy też oko w odrestaurowanym ogrodzie francuskim.
Obiad (dla chętnych, płatny dodatkowo około 45 zł/uczestnik, szczegółowe menu przedstawimy państwu na 7 dni przed wycieczką).
? ZAWIEPRZYCE – na wysokiej skarpie dominującej nad rzeką Wieprz w XVI wieku istniał murowany zamek rodziny Zawieprzańskich. Czas to był niespokojny! Groźni byli sąsiedzi, w dolinie Wieprza słychać odgłosy tatarskich najazdów, które pustoszyły południowy – wschód Korony. W XVII wieku założenie obronne zostało przebudowane przez Atanazego Miączyńskiego na rezydencję pałacową.
? KIJANY – w miejscu „zameczku” należącego do Firlejów w początku drugiej połowy XIX wieku powstaje murowany pałac dla Ludwika Jokobsena, który kolejno przebudowali Sonnenbergowie. Po dawnym założeniu zamku wchłoniętego przez pałac zachowały się tylko łukowo sklepione piwnice. Od 1912 roku w pałacu działała szkoła rolnicza. Obiekt popada w ruinę. Wciąż jednak wita nas głowa kota na drzwiach, a ręce możemy położyć na przedwojennej balustradzie.
Wyjazd w drogę powrotną. Planowany przyjazd do Warszawy około godziny 21.00.
? Wyjazd prowadzi Adrian Pogorzelski.
? SZCZEGÓŁY/ZAPISY: https://poludnik21.pl/produkt/dwory-i-palace-nad-wieprzem-dwory-palace-drewniane-ostance-i-chasydzkie-slady-ii-termin/
CENA: 160 zł/osoba + ewentualne koszty obiadu

Serdecznie zapraszamy!!!


Sprawdźcie również, gdzie jeszcze możecie z nami pojechać: https://poludnik21.pl/wyprawy/
Advertisement

Where is it happening?

Warsaw, Poland

Event Location & Nearby Stays:

WawaGra

Host or Publisher WawaGra

It's more fun with friends. Share with friends