DE DAGMAKERS | Theo Jennissen performt Van Ostaijens 'Bezette stad'

Schedule

Sat, 20 Jun, 2026 at 08:00 pm

UTC+02:00
Location

Derde Walstraat 98, 6511 SP Nijmegen, Nederland | Nijmegen, GE

Advertisement
“U zal veel worden vergeven, want gij hebt veel films gezien!” Zo begint het gedicht ‘Opdracht aan Mijnheer Zoënzo’ uit Paul van Ostaijens poëziebundel ‘Bezette Stad’. Het gaat over de tijd vlak voor de bezetting van Antwerpen ten tijde van WO-I en het vormt tijdens Jennissens performance, waarin woord, expressie en beeldend hand in hand gaan, het uitgangspunt. Stukken uit o.a. Shakespeare (Tempest, Macbeth) en Dylan Thomas (Do not go Gentle into the Goodnight) zullen door Van Ostaijens tekst geweven worden.
THEO JENNISSEN 'Ik ben Theo Jennissen en in 1955 geboren. Dat staat vast, hoewel ... Ik ben fotograaf, performer en kunstenaar. Maar wie ben ik nog meer? Of wat eigenlijk? Het woord intensiteit popt op. Dat zegt meer dan een lijst van gedane zaken. Ja intensiteit, een woord dat onuitgesproken blijft in al mijn foto’s en optredens. Het staat er, hunkerend en stom. Je kent de tekst. Je weet wat je zeggen moet. Nu! Nu! Nu! – en toch.
De film ‘Tsjaikovsky’s wife’ van Kiril Sebrennikov en hoe ik die beschrijf, zegt alles over mij: “Jullie kennen mij nog niet!” stoot ze uit. De Vrouw van Pjotr Iljitsj Tsjaikovsky. Ze ligt in bed, gevloerd door een allesverslindende, wanhopige, obsessieve liefde die haar verteert en hem verstikt … Wie de hunkering naar de ontmoeting niet heeft gekend, die: “weet niet hoe ik geleden heb en hoe ik lijden zal.” - Wat een film! In één shot van tien minuten verstrijken dagen, weken. De camera mijmert tijdloosheid. Kijk maar, er is niet wat er is. Er is een kerkhof, ja, en engelengefluister. Sneeuw en nog een camera. Een sprookjeshuwelijk reportage, watten in de oren; WAT zeg ik: witte watten! En het kloppen, het kloppen HET KLOPPEN in die oren … op de deur. Het kerkhof staat in brand. De doden hijgen. De trouwring staat in brand. De trouwring! “Laat me los! Laat me los.” Amen, Pjotr. De hel van Dante in de hand. De dans, de dans, het vuur, het vuur, de droom, de droom, de dood.’

DRAMAPLAATS' DERDE DAGMAKER VAN DIT SEIZOEN Theo wilde aan de slag met 'Bezette Stad', een experimentele dichtbundel en zocht daarvoor Dramaplaats op. Woorden die op het papier als granaten uiteenspatten, maken de taal extra intens. Hoe breng je dat intense adequaat over, los van de confronterende thematiek? Storymaker Nora van Dam gaat deze dag met Theo aan de slag. Dezelfde avond nog performt Theo.
PUBLICATIES JENNISSEN Het virus en de meteoriet. 2020; Nummer 69. 2021; What’s on your mind. 2021; Kopers. 2022; Bezette Stad. 2024.
MEER OVER DE DAGMAKERS https://dramaplaats.nl/nieuws/
Foto: Peter van den Borne
Advertisement

Where is it happening?

Derde Walstraat 98, 6511 SP Nijmegen, Nederland, Derde Walstraat 98, 6511 SP Nijmegen, Nederland, Nijmegen, Netherlands

Event Location & Nearby Stays:

Know what’s Happening Next — before everyone else does.
Dramaplaats - Personal stories op het podium
Host or PublisherDramaplaats - Personal stories op het podium

Ask AI if this event suits you