Czytelnia POLIN | Księgi pamięci jako powojenny zapis żydowskiego doświadczenia
Schedule
Wed, 02 Apr, 2025 at 06:00 pm
UTC+02:00Location
Anielewicza 6, 00-157 | Warsaw, MZ
Advertisement
✨ Literackie spotkania w kwietniu rozpoczniemy od rozmowy o księgach pamięci, które stanowią powojenny zapis żydowskiego doświadczenia. W rozmowie, którą poprowadzi Joanna Fikus, udział wezmą Monika Adamczyk-Garbowska, Andrzej Trzciński, Małgorzata Frąckiewicz i Mikołaj Grynberg.📅 2 kwietnia 2025 (środa), godz. 18:00
🏢 spotkanie w holu głównym
📚 Księgi pamięci to niezwykle ważny element tradycji żydowskiej, poświęcony pamięci żydowskich miast, miasteczek i społeczności, które istniały przed Zagładą. Księgi te zawierają szczegółowe opisy historii danej zbiorowości – od jej powstania, przez rozwój, życie codzienne, aż po tragedię związaną z Holokaustem. Przypominają o społecznościach, które zostały unicestwione. Dla wielu osób księgi pamięci są jedynym źródłem informacji o życiu ich przodków i rodzinnych miejscowościach – hołdem dla utraconych społeczności i pomnikiem ich życia.
📚 W księdze pamięci Opatowa i pinkasach łomżyńskich: Białegostoku, Ciechanowca, Jedwabnego, Łomży, Stawisk, Wysokiego Mazowieckiego, Zambrowa, o których będziemy rozmawiać, znajdują się osobiste wspomnienia, świadectwa ocalałych, opisy życia rodzinnego, tradycji, religii, a także wydarzeń związanych z eksterminacją. Zastanowimy się nad tym, jak pamięć wpływa na nasze życie, co z nią robimy oraz jak czas kształtuje świadectwa zapisane na kartach ksiąg pamięci.
Serdecznie zapraszamy, wstęp wolny!
Advertisement
Where is it happening?
Anielewicza 6, 00-157, ulica Mordechaja Anielewicza 6, 00-161 Śródmieście, Polska,Warsaw, PolandEvent Location & Nearby Stays: