Cztery pory roku na Mokotowie. ZIMA.
Schedule
Sun, 16 Feb, 2025 at 02:00 pm
UTC+01:00Location
ul. Narbutta 46/48 lok. 51, 02-541 Warszawa Warsaw, Poland | Warsaw, MZ
Advertisement
Jest ZIMA. Nadchodzi zawsze, to ona rozdaje karty. Czas zwalnia, przyroda wstrzymuje oddech, zasypia. Zasnute chmurami niebo, wiatr i kruki siedzące na ogołoconych z liści gałęziach. I tylko czasem, pomiędzy, promień słońca przypomina, że zima nie trwa wiecznie.
Istotą naszych działań jest totalna obecność, sensytywność wszystkich zmysłów i wystawianie ich na najwyższe próby. Jedna z nas tworzy muzykę - jest pianistką stale zmieniającą brzmienie swojego instrumentu. Druga – tańczy, inspirując się przestrzenią zewnętrzną i wewnętrznymi odczuciami - jest tancerką butoh. Miałyśmy już okazję współpracować ze sobą podczas projektu "Słuchy - koncerty do zwiedzania//Itaka” a tym razem dołączyły do nas uczestniczki warsztatów Butoh w Butohsferze.
Jesteśmy ciekawe nowych doznań i nieustająco badamy własne możliwości. Bezpośredni kontakt z emocjami przy jednoczesnym otwarciu na wzajemne relacje i otoczenie, pozwala nam przekraczać granice i czynić naszą sztukę uniwersalną.
Zima jest ostatnią częścią projektu Cztery Pory Roku zainicjowaną w maju na Starym Mokotowie. Tu rezydujemy i tu obserwujemy nieustanne zmiany w przyrodzie. Poddajemy się procesowi, który eksplorujemy i w którym w sposób nieunikniony uczestniczymy wszyscy. Zapraszamy!
WSTĘP BEZPŁATNY
===================
Muzyka – Emilia Karolina Sitarz
Butoh – Anita Zdrojewska
Uczestniczki warsztatów butoh Anity Zdrojewskiej:
Grażyna Baranowska
Maja Gajewska
Bożena Leśniewska
Elżbieta Puta
Izabela Ratajczak
Irena Rozwadowska
Luda Varennikova
(fot. Anita Zdrojewska)
==================
EMILIA KAROLINA SITARZ - pianistka, improwizatorka dźwiękowa, dyrektor artystyczna cyklu SŁUCHY – Koncerty do zwiedzania, pedagog, laureatka najważniejszych polskich nagród kulturalnych takich jak: Koryfeusz, Paszport Polityki, Fryderyk, Złota Płyta, Folkowy Fonogram Roku.
Prowadzi wykłady z zakresu duetu fortepianowego oraz zagadnień związanych z wykonawstwem muzyki nowej. Jest też autorką cyklu koncertów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży poruszających zagadnienia muzyki współczesnej. W 2019 została stypendystką Miasta Stołecznego Warszawa w dziedzinie upowszechnianie kultury. W 2020 ukazał się cykl internetowych programów prezentujących dzieła na duet fortepianowy pt: „Włącz duet” którego jest pomysłodawczynią. Od 2022 realizuje autorski program NANODŹWIĘKI - zajęcia ogólnomuzyczne oraz lekcje fortepianu dla dzieci z niepełnosprawnościami i w spektrum autyzmu. Koncertowała w większości krajów europejskich, w Ameryce Północnej i Południowej, na Bliskim Wschodzie i w Japonii, występując w takich salach jak: Filharmonia Narodowa, Izumi Hall, Carnegie Hall, Filharmonia Berlińska, Gulbenkian Auditorio, Studio im. W. Lutosławskiego, J.F. Kennedy Center for the Performing Arts.
W swojej pracy często wykorzystuje stare a nawet popsute instrumenty, które ciągle zaskakują nowym brzmieniem. Z tych nieprzewidywalnych efektów tworzy ramy swoich improwizacji.
ANITA ZDROJEWSKA - artystka niezależna: tancerka Butoh, performerka, malarka ikon. Animatorka kultury, prezeska fundacji Pompka. Od kilku lat prowadzi regularne warsztaty „Butoh w Butohsferze”, w tym – szczególnie opracowane - dla seniorów. Jako Japonistka, jest organizatorką wielu wydarzeń związanych z kulturą Japonii (np. Japoniki na Mokotowie) i tańcem Butoh w szczególności, np. corocznych spotkań Butoh Kai, wizyt wybitnych artystów japońskich w Polsce (m.in. we współpracy z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, Muzeum Azji i Pacyfiku, Muzeum Sztuki Japońskiej Manggha i pod patronatem Ambasady Japonii) i wydawczynią 3 kluczowych książek dotyczących Butoh (współfinansowanych przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Od 2008 roku uczyła się Butoh m.in. u Atsushiego Takenouchiego, Yoshito Ohno, Yukio Waguriego, Ko Murobushiego, Tetsuro Fukuhary, Ken Mai’a, Mayi Dunsky. Tańczyła m.in. z Tetsuro Fukuharą podczas Dni Japonii w Warszawie i Joan Laage w projekcie „Earth Tomes” w Forcie Mokotów. Brała udział w festiwalach Terytoria w CSW Toruń z performensem „Punkt zero” i Butohpolis tańcząc „Niesen” przy muzyce Ruffa Libnera oraz w grupowych i indywidualnych improwizacjach, m.in. „Dla wody”, „Ogród butoh” czy „Mur”. Od momentu powstania, „Punkt Zero” rozwinął się do tryptyku „Punkt zero”, „Punkt zero. Nebula” i „Punkt zero. Kontinuum” (zarchiwizowany w Narodowym Instytucie Muzyki Tańca). W 2018 i 2019 roku, wraz z Joanną Sarnecką, brała udział w projekcie artystyczno-badawczym „Weselekekkonshiki” prezentowanym podczas Matsuri w Służewskim Domu Kultury oraz w Butohsferze i siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich. W 2019 roku, re-performowała wybrane prace Mariny Abramović podczas wystawy „Do czysta/the Cleaner” w CSW Toruń. Jej spektakl „Po owocach…” – był zaprezentowany podczas 3. edycji Butoh Kai w listopadzie 2021 oraz na festiwalu Hybrid Vienna Butoh Festival w 2022 roku. W 4. Edycji Butoh Kai (listopad 2022) pokazała performens „Odbicie/Reflection”, podczas 5. edycji (listopad 2023) pracę „Selekcja” a ostatnio (listopad 2024) performens "Preselekcja".
BUTOH
Taniec butoh narodził się w Japonii w końcu lat pięćdziesiątych jako kontrkulturowa forma tańca. Jego twórcami byli Tatsumi Hijikata (1928-1986) i Kazuo Ohno (1906-2010!) - całkowicie inne osobowości, które odmiennymi lecz zawsze inspirującymi bądź pełnymi prowokacji metodami, dążyły do osiągnięcia przez swych adeptów poziomu całkowitej jedności ciała, ducha i umysłu. Stan taki pozwala na wyzbycie się ograniczeń społecznych i kulturowych a wyzwolone ciało staje się nośnikiem prawdziwie uniwersalnego, czystego przekazu. Stąd też wiek osób praktykujących tę sztukę nie ma znaczenia.
Advertisement
Where is it happening?
ul. Narbutta 46/48 lok. 51, 02-541 Warszawa Warsaw, Poland, ulica Ludwika Narbutta 46/48, 02-541 Mokotów, Polska,Warsaw, PolandEvent Location & Nearby Stays: