Cumartesi Aurası: Oğuz Cem Çelik "Mimar ve Mimarlık Depremin Neresinde?"

Schedule

Sat Apr 01 2023 at 03:00 pm

Location

AURA İstanbul | Istanbul, IB

Advertisement
AURA İstanbul, 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin ardından, Bahar’23 dönemi boyunca bilimin yol göstericiliğinde gerçekleşen ve yaşam çevremizi şekillendiren disiplinlerarası araştırma ve uygulamaları gündeme taşıyan “Deprem Serisi” düzenliyor.
1 Nisan 15.00 tarihli, serinin ikinci konferansına “Mimarlık ve Mimar Depremin Neresinde?” başlıklı konuşmasıyla İTÜ Mimarlık Fakültesi, Yapı ve Deprem Mühendisliği Birimi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Cem Çelik konuk oluyor.
DYO Boya desteğiyle düzenlenen etkinliğe katılım herkese açık ve ücretsizdir. Kontenjanın sınırlı olduğu etkinlik için kayıt gereklidir.

Prof. Dr. Oğuz Cem Çelik
(İTÜ Mimarlık Fakültesi , Yapı ve Deprem Mühendisliği Birimi)
Oğuz Cem Çelik’in araştırma alanı yapı mühendisliği, deprem mühendisliği ve özellikle çelik yapıların değişik konularına odaklanmaktadır. Bunlar arasında yeni bina ve köprülerin tasarımı, deprem güvenliklerinin belirlenmesi yanında mevcut hasarlı/hasarsız bina ve köprülerin onarımı ve güçlendirilmesi üzerine araştırma ve çok sayıda uygulamaları vardır. Taş, tuğla yığma kargir, ahşap ve dökme/dövme demirden inşa edilmiş tarihi yapılar üzerinde araştırma ve uygulamalarını sürdürmektedir. Son zamanlarda, deprem enerjisini sönümleyen sismik izolatör, sismik sönümleyici gibi ileri teknoloji yapısal ürünlerin deprem yükleri altındaki davranışı üzerine de yoğunlaşan Oğuz Cem Çelik, bu tür sistemlerin deneysel performansını incelemektedir. Diğer taraftan, yüksek yapıların (çelik, betonarme, karma) tasarımı ve deprem performanslarının belirlenmesi, geliştirilmiş lifli polimer malzemelerin (karbon ya da cam) yapısal iyileştirilmede kullanılması üzerine deneysel ve kuramsal çalışmaları da vardır. Yapı ve deprem mühendisliği ile ilgili pek çok ulusal ve uluslararası mesleki kuruluşun, komitenin üyesidir. 180’in üzerinde ulusal ve uluslararası dergilerde makale, misafir editörlük, konferanslarda bildiri, araştırma raporları ve kitabı vardır.
www.oguzcemcelik.com

Cumartesi Aurası
Cumartesi Aurası, İstanbul Mimarlık ve Şehircilik Araştırmaları Akademisi - AURA İstanbul’un Sertifika Programı kapsamında, program katılımcılarına yönelik düzenlenen disiplinler arası nitelikteki konferans dizisidir. Mimarlık, şehircilik, sanat, edebiyat, teknoloji ve felsefe dallarında tartışma, buluşma ve farkındalık ortamı oluşturmayı hedefler.
2017 yılından bugüne herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlenen, Cumartesi Aurası disiplinler arası konferans dizisi, 2023 Bahar Dönemi’nde AURA İstanbul’un Beşiktaş’ta yer alan merkezinde yüz yüze olarak devam ediyor…
Etkinliğe kayıt için: https://cumartesiaurasi-oguzcemcelik.eventbrite.com
Advertisement

Where is it happening?

AURA İstanbul, Sinanpaşa mahallesi hasfırın caddesi no:5 kat:4,Istanbul, Türkiye, Istanbul, Turkey

Event Location & Nearby Stays:

Aura \u0130stanbul

Host or Publisher Aura İstanbul

It's more fun with friends. Share with friends