CALL FOR PAPERS: Miejsca antropologii. Studencka Konferencja Antropologiczna
Schedule
Tue, 20 May, 2025 at 10:00 am
UTC+02:00Location
Uniwersytet Warszawski | Warsaw, MZ
Advertisement
Koło Naukowe „Etno” ogłasza Call for Papers na drugą edycję ogólnopolskiej Studenckiej Konferencji Antropologicznej, która w tym roku odbędzie się pod hasłem „Miejsca antropologii”. Chcemy, by wydarzenie to stało się dorocznym świętem polskiej etnologii - a powód do świętowania jest tym razem naprawdę poważny. Swoje dziewięćdziesiąte urodziny obchodzi Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Naszą konferencją współtworzymy oficjalną część obchodów, toteż pragniemy zaprosić Was do włączenia się w ten radosny i pełen nadziei na przyszłość czas. Niewiele jest nauk tak silnie umiejscowionych, jak antropologia. Przemierzamy świat w poszukiwaniu miejsca naszych badań. Gdy już tam dotrzemy, czujemy się nie na miejscu i twórczo wyzyskujemy ten moment, bo właśnie on otwiera przed nami drogę do antropologicznego poznania. Później wracamy na swoje miejsce, by to wszystko opisać. Wynajdujemy miejsca, które widzieliśmy, zmieniamy miejsca, do których trafiliśmy. Opowiadamy o tym w miejscach spotkań: na wykładach, na konferencjach, podczas wieczorów autorskich, audycji radiowych i towarzyskich rozmówek. Każde z nich nabiera realności między innymi przez naszą obecność.
Miejsce to kontekst naszej pracy i zarazem kontekst życia tych, których staramy się zrozumieć. Być może właśnie to silne zakorzenienie w miejscu - ta pieczołowitość w rozpoznawaniu lokalnych uwarunkowań, lokalnych sposobów myślenia i pojęć - jest tym, co odróżnia etnologię i antropologię kulturową od innych nauk humanistycznych i społecznych, szukających bardziej ogólnych modeli funkcjonowania społeczeństwa, podążających też za mocniej wyabstrahowanymi z kontekstu lokalnego źródłami: literaturą, zasobami archiwów i innymi jeszcze tekstami kultury. Choć zarazem dużo się dzisiaj mówi o tym, że w dobie globalizacji kategoria miejsca straciła na aktualności. Stąd coraz więcej antropologów decyduje się na badania wielostanowiskowe, prowadzone w ruchu, śledzące szlaki migracji ludzi, roślin, grzybów, idei czy zasobów ekonomicznych.
Mając to wszystko na uwadze, proponujemy trzy pola tematyczne referatów:
MIEJSCE ANTROPOLOGII W ŚWIECIE - To blok, który kontynuuje stawiane przed rokiem pytania o sprawczość antropologii jako nauki, jako formy politycznego zaangażowania, ale też jako dyskursu zdolnego organizować społeczne imaginaria. Zachęcamy Was do śledzenia trajektorii tego, jak antropologia zmienia rzeczywistość wokół: konfrontowania się zarówno ze związanym z tymi zmianami ryzykiem, jak i szansami. Jakie oblicza ma antropologia stosowana? W jaki sposób Wasze badania osadzają antropologię w świecie? Jesteśmy otwarci na wszystkie propozycje referatów, które w jakiś sposób problematyzują te kwestie.
MIEJSCE ANTROPOLOGII W AKADEMII - Chcielibyśmy zaprosić Was do zastanowienia się nad swoistością etnologii i antropologii kulturowej jako dyscypliny naukowej. Czy to jedna dyscyplina? Dwie? Trzy? Cztery? Czy pozycjonowanie się wobec innych nauk ma w ogóle sens? Jaka jest tożsamość antropologa? Jakie są Wasze doświadczenia w projektach interdyscyplinarnych? Chcielibyśmy, aby w bloku tym zmieściły się też pytania o tożsamość jednostek naukowych zajmujących się tą dyscypliną: czy poznańska etnologia różni się czymś od krakowskiej, warszawskiej lub wrocławskiej?
MIEJSCE JAKO ZJAWISKO ANTROPOLOGICZNE/SPOŁECZNE Czy “miejsce” to w ogóle jest jeszcze kategoria, która coś wyjaśnia? Czy słusznie organizuje nasze myślenie o rzeczywistości? A może przeciwnie - zbyt pochopnie została poddana krytyce? Proponujemy tu refleksje nad zagadnieniem relacji między miejscem, ruchem, czasem i przestrzenią. W sposób szczególny chcielibyśmy się przyjrzeć procesom społecznego wytwarzania miejsc. Co musi się zadziać, aby powstało miejsce? Jaką rzeczywistość społeczną miejsce kreuje? Kiedy społeczne wytwarzanie miejsca może stać się strategią oporu? Czy zaangażowanie antropologów może się do tego przyczynić?
→ Czas trwania wystąpienia będzie wynosił 20 minut.
→ Do udziału zapraszamy studentów/tki i doktorantów/tki związanych z etnologią i antropologią kulturową a także przedstawicieli innych dyscyplin, którzy prowadzą badania etnograficzne.
→ Aby zgłosić się na konferencję, należy wypełnić poniższy formularz do 23 lutego włącznie: https://forms.gle/Q1S23BSpNcTJ3bXt5
O przyjęciu na konferencję powiadomimy mailowo 20 marca.
→ Ważna jest dla nas bezpośrednia obecność podczas konferencji, dlatego nie będzie możliwości uczestniczenia w niej zdalnie.
→ Udział w konferencji jest bezpłatny. Zapewniamy poczęstunek między panelami.
Organizatorzy: Marta Bareja, Filip Purgał, Mikołaj Witkowski
Opieka merytoryczna: dr Maria Małanicz-Przybylska
W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu mailowego: [email protected]
Advertisement
Where is it happening?
Uniwersytet Warszawski, Siewcy Smaku, 00-325 Śródmieście, Polska,Warsaw, PolandEvent Location & Nearby Stays: