BREATHE JYLLAND ❤️ SPIRIT BREATH is coming to heal
Schedule
Thu Mar 05 2026 at 04:00 pm to 08:00 pm
UTC+01:00Location
Hjortdalvej 7, 7400 Herning, Danmark | Herning, VS
Advertisement
Spirit Breath - Breathe to Be På denne workshop får du en oplevelse med Esben Seir, der på sin helt egen unikke og fascinerende måde tager os igennem en del af hans univers med åndedrættet.
I en Terapeutisk Åndedræts session med Esben’s magiske Spirit Breath, arbejder vi med den emotionelle krop og det ubevidste sind. Vi frigiver traumer, åbner op for det inderste jeg, mærker gamle sår hele og med tiden slipper kroppen og åbner op igen. Åndedrættet flyder bedre og vi lukker ned for vores ‘Monkey Mind’ og kommer i en slags Flow State og her opstår kreativitet, forløsning, et reset, glæde, forandring, nye ideer, forbindelse, livsmod og meget mere. Men aldrig mere en du kan processere lige der. Det er en del af det smukke forløsende åndedræt jeg har lært af min Indianske lærermester.
Vi dykker ned i det ubevidste sind og her kan du komme på mange rejser. Man ved aldrig hvor det fører dig hen.
Det kan være fint at sætte en intention, men vær åben.
Du kan også bare dukke op og mærke hvad der sker.
Det er altid godt.
Det er smukt, vildt, voldsomt, mildt, fortryllende, mærkeligt og magisk.
Kom med åbent hjerte, uden forventninger og lad det ske der sker.
Alt er som det skal være.
Men du skal være modig og dermed sårbar.
Du skal være kærlig og dermed ærlig.
Du skal på din egen rejse, sammen med mig. Jeg er din tryghed og støtte, åndedrættet er dit anker, stol på det, dig selv og slip kontrollen.
Vi åbner kroppen med lidt let bevægelse og forbereder sindet med en guidet meditation.
Vi slutter af med sharring i en lille lukket cirkel.
✅Mere energi
✅Større bevidsthed
✅Bedre libido
✅Selvkærlighed
✅Bedre søvn
✅Bedre restitution
✅Bedre beslutninger
⛔️Mindre sygdom
⛔️Mindre vrede
⛔️Mindre frygt
⛔️Mindre angst
⛔️Mindre smerte
Husk at hver gang er forskellig og at du ikke får det du vil have, men præcis det du har brug for.
Det er så smukt og magisk.
Jeg anbefaler at du minimum gør det hver 2-3 måned (Minimum 4 gange om året)
Så skaber du en dyb vedvarende proces, der med garanti vil forandre og forankre dig meget dybere i dig selv og livet.
Det er altid et nyt og mere åbent udtryk der er bagefter et ‘Deep Dive’.
Ord der altid dukker op, er forløsning, Fantastisk, overraskende, vildt og smukt.
Jeg glæder mig og ydmygt ser jeg frem til at vise dig hvad åndedrættet kan.
Hvordan det åbner kroppen, hjertet og sindet.
Hele mit liv har jeg arbejdet med kroppen, sindet og åndedrættet gennem min yoga, klatring og fridykning, men meget bevidst og dagligt de sidste 15 år.
Jeg har arbejdet med Det Danske frømandskorps gennem 25 år, Københavns Politi, top atleter, Dansk JUDO forbund, Dansk Klatreforbund, folk med angst, depression, ptsd, frygt, smerter og meget mere.
Praktisk info om workshoppen:
D. 5. Marts 2026
Kl. 16-20
Pris: 888 kr. (for 4 timer, 2 facilitatorer og 30 års erfaring)
Kontant mellem 700-900kr du bestemmer hvad du kan give idag, men din tilmelding er bindende = ordentlighed dvs at du 100% kommer.
Betaling:
Mobilpay på 811522 NOGRAVITY ved Esben Seir
Venligst husk denne note:
🙏🏾 Free Jylland mar26🙏🏾
Tilmelding er bindende - betaling kan ikke refunderes.
Jeg tager forbehold for evt. for få tilmeldte, som vil afstedkomme aflysning.
Ved sygdom eller anden udeblivelse erstattes workshoppen ikke.
Samtidig ‘skriver du under’ på at du er over 18 år, sund og rask, ikke har alvorlige helbredsproblemer, eller er på kraftig medicin.
Breathwork er en kraftfuld proces og uegnet hvis du er/har:
1. Gravid eller har født indenfor de sidste 6 mdr.
2. Hjerte/kar sygdomme.
3. Grøn stær
4. Astma eller epilepsi.
5. Seriøse psykoser eller andre psykiske problemer.
6. Smitsomme sygdomme.
Hvis du er i tvivl, så ring endelig og spørg.
Der er max 28 pladser på workshoppen, så der er tid til den enkelte og en følelse af nærvær og tillid.
VIGTIGT ✅ Jeg anbefaler at komme på tom mave (ikke have spist, helst 2-4 timer før eller hvad du kan klare) før workshoppen.
Det er en god ide at komme i god tid, da vi starter til tiden. Det er også en god idé at være iført tøj, der giver frihed til bevægelse.
Workshoppen varer ca 4 timer, men lad være med at have en skarp bagkant. Det kommer an på hvor meget opsamling der vil være behov for for efter vores breathsession.
Og så er det godt at have tid til reflektion ❤️🙏🏾
VIGTIGT 🔥
Medbring selv måtte, pude, tæppe, vanddunk og hvad du ellers har brug for, for at føle dig tryg 🙏🏽
WHO AM I?
Facilitator: Esben Seir, founder og owner af NOGRAVITY.dk
Se anmeldelser på google anmeldelser/NOGRAVITY eller www.NOGRAVITY.dk
Lidt om mig:
Jeg er passioneret Friklatrer og fridykker, yogi, far og menneske. Jeg er uddannet åndedrætsterapeut, Breathfacilitator (mesterlære i 1994-95 hos en HOPI indiansk Medicin mand), Lifecoach, yogalærer, mentaltræner, vanecoach og mentor.
Jeg har været landstræner for det danske klatrelandshold.
Jeg har arbejdet med Det Danske Frømandskorps, Navy Seals, Dansk Politi, Greenpeace, Adidas, KARMAMEJU Kosmetics, Danish Commodities, NOVO NORDISK, GARTNER og mange andre store og små virksomheder, PaulPetersens Idrætsinstitut, Zahle Seminar og skoler i hele landet, coachet CEO’s, kriminelle unge, hverdagens helte, atleter, psykologer og mange andre.
Efter +20 års coaching, terapi, mentoring og undervisning er min egen praksis blevet mere og mere simpel.
Jeg tager mit udgangspunkt i vores tendens til at tro at lykken findes ude i verden, i fremtiden, i materialismen og at videnskaben har alle svarene. Desuden tror jeg på at en daglig praksis er nøglen, sammen med bevidsthed, venlighed og åndedrættet.
Det hele findes, helt simpelt, inde i dig! Det vi søger ude i verden, finder vi kun inde i os selv. Det kræver dog at vi mærker mere efter (uden at dømme) og kommer fra hovedet ned i kroppen.
Verden leverer stimuli. Du leverer reaktionen.
Efter mere end 30 års praktisk research, mange års dedikation til meditation, åndedræt og bevægelse, en lang række kurser og uddannelser, har jeg fundet en vej
- og den er SIMPEL.
Nøglen er bevidsthed og venlighed. Herigennem opdagelsen af kærligheden til sig selv og livet.
Nærværet, legen, sårbarhed, modet, og sidst men ikke mindst accept skaber et bevidst nærvær, hvor du kan tage sunde bevidste beslutning.
Dette er selvledelse og første skridt i overhovedet at kunne lede andre.
Accept af at alt er i konstant forandring.
Livet er smukt og svært. Det hele er balance.
Det er en vej og en bevidst måde at leve på.
Be conscious, observe & Play life 🤙🏾
'I Breathe So I can Choose’ ©
Esben ❤️🙏🏾
Advertisement
Where is it happening?
Hjortdalvej 7, 7400 Herning, Danmark, Hjortdalvej 7, 7400 Herning, Danmark, Herning, DenmarkEvent Location & Nearby Stays: